تغییر در رنگ پوست نشانه چیست..؟


تغییر در رنگ پوست نشانه چیست..؟

تغییر در رنگ پوست نشانه چیست..؟

کم رنگ شدن پوست

کم رنگ شدن پوست بعد از التهاب به صورت نواحی کم رنگ پوستی بعد از آسیب دیدگی یا التهاب بروز می کند. این عارضه ممکن است بعد از بهبودی آکنه، متعاقب سوختگی، در اثر به جا مانده از زخم، بعد از عفونت، یا به علت مواجهه بیش از حد با نور خورشید، به وجود آید. لکه های کم رنگی که بعد از آکنه و عفونت پدید می آیند، معمولاً بعد از چند ماه یا چند سال برطرف می شوند. علت بروز این عارضه فقدان ملانوسیتهاست که سلولهای پوستی مسئول تولید رنگدانه هستند. در لک و پیس لکه های کم رنگ و نامنظم پوستی بدون علت مشخص ظاهر می شوند. این عارضه ممکن است به صورت قرینه در دو طرف بدن ایجاد شود. این عارضه ممکن است به مرور زمان کوچک یا بزرگ شود و کاملاً بی خطر است، و تنها ممکن است از نظر زیبایی مورد توجه قرار گیرد. درمان: در کلیه این موارد بهترین درمان استعمال فراورده های آرایشی برنزه کننده ای است که به لباسها نفوذ نمی کنند (مثل دی - آ-درم). این نواحی براحتی دچار آفتاب سوختگی میشوند و باید با کرم های ضدآفتاب شماره ۱۵ پوشانده شوند. فقدان کلی رنگدانه پوستی یک اختلال ارثی نادر است که تحت عنوان زالی شناخته می شود. افراد زال بسیار مستعد ابتلا به سرطان هستند و به این علت باید مراقبت زیادی برای عدم مواجهه با نور خورشید از خود به عمل آورند، عینک های آفتابی بزنند، و در روشنایی روز از کرم های ضد آفتاب با ضریب محافظتی بالا استفاده کنند.

افزایش رنگدانه های پوست

افزایش موضعی رنگدانه پوستی به اشکال گوناگونی بروز می کند. این عارضه از کک و مک و «لکه های پیری» تا افزایش عمومی رنگدانه که در برخی از مبتلایان به بیماری آدیسون (نارسایی غدد فوق کلیوی) دیده می شود، متغیر است. نواحی موضعی تیره رنگ ممکن است بعد از عفونت، ضربه، و مواجهه بیش از حد با نور خورشید، بروز کنند. نوع خاصی از افزایش موضعی رنگدانه به نام ملاسما (لک حاملگی)، لکه های تیره رنگ، قرینه و با حدود کاملاً مشخص روی صورت و گونه ها هستند که عمدتاً هنگام حاملگی و در برخی زنان هنگام مصرف قرص های پیشگیری از حاملگی، ظاهر می شوند. این عارضه معمولاً بعد از حاملگی یا قطع قرصهای هورمونی برطرف می شود.

درمان تغییر در رنگ پوست

درمان متعارف این عارضه استفاده از کرم روشن کننده همراه با  هیدروکینون ۲ درصد در ماده زمینه ای گلیکول الکلی (مثل اسوتریکا، الدوپک) است. در صورتی که این فراورده دو بار در روز مصرف شود، رنگ نواحی مبتلا اغلب از بین میرود. در استفاده از هیدروکینون روی پوست صورت محتاط باشید، زیرا ممکن است باعث واکنش پوستی و روشن شدن بیش از حد رنگ پوست شود. برای پی بردن به احتمال ایجاد واکنش تحریکی، آن را روی ناحیه کوچکی از پشت گوش خود آزمایش کنید. پزشک ممکن است برای افزایش تأثیر هیدروکینون استفاده یک روز در میان از ترتینوین ۰/۱ درصد (رتین A) را توصیه کند. از کرم ضد آفتاب با ضریب حفاظتی بالا روی نواحی مبتلا به افزایش رنگدانه های پوست استفاده کنید، زیرا واکنش این نواحی نسبت به نور خورشید بیش از حد است.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد