قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری های قلب و دستگاه گردش خون / تقویت قلب با داروهای گیاهی!!!
تقویت قلب

تقویت قلب با داروهای گیاهی!!!

تقویت قلب با داروهای گیاهی!!!

تقویت قلب

چای زالزالک

زالزالک یکی از گیاهان شفابخشی است که مصرف آن چه به صورت خالص و چه به صورت مخلوط با گیاهان دیگر برای درمان ناراحتی های قلبی – عروقی توصیه می شود. افرادی که از دوران جوانی به طور مداوم تحت فشار روحی و بدنی و کار سخت هستند، باید بدانند که این بار اضافی ممکن است تأثیراتی منفی بر روی قلبشان داشته باشد. چای زالزالک یکی از مهمترین داروهایپیشگیری کننده برای افرادی است که قلب سالمی دارند و از تپش قلب و تنگی عروق رنج نمی برند. حتی زمانی که فشار خون فرد کاملاً در حد طبیعی است مصرف چای زالزالک باعث اکسیژنرسانی بهتر به قلب و پیشگیری از فرسایش زودرس قلب می گردد. مصرف آن در کهنسالان باعث سالم ماندن قلب، کاهش ناراحتیها و پیشگیری از تصلب شرایین می شود.

 طرز تهیه و روش مصرف: دو قاشق چایخوری شکوفهٔ زالزالک را با یک فنجان آب جوش به مدت بیست دقیقه دم کنید و از صافی رد کنید. بنا به ذائقه میتوان این چای را با عسل یا شربت سنجد شیرین کرد، شیرین کردن چای باعث تقویت اثر آن می شود. صبح ها قبل یا بعد از صبحانه و شبها قبل از خواب یک فنجان چای زالزالک را به صورت جرعه جرعه بنوشید. مصرف چای در شب، به خصوص اگر آن را با عسل شیرین کنید باعث خوابی راحت و تجدید قوا می شود. (افراد مبتلا به دیابت نباید چای را شیرین کنند.)

چای دارواش

این چای برای حمایت از درمانهای پزشکی ضعف عضله قلب ناشی از بیماری حاد عفونی مصرف میشود. برای درمان فشار خون بالا نیز توصیه شده است، افرادی که فشار خونشانبالاتر از حد طبیعی است با مصرف این چای احساس خواهند کرد که فشار در سر، سرگیجه و تحریک پذیریشان کمتر می شود. پزشکان مصرف این چای را برای تقویت قلب در افراد کهنسال توصیه میکنند.

طرز تهیه و روش مصرف: یک قاشق چایخوری پر ریشهٔ دارواش را در یک فنجان آب سرد بریزید، پس از ده تا دوازده ساعت آن را از صافی رد کنید. روزانه دو فنجان از این چای را بدون شیرین کردن، ولرم و به صورتجرعه به جرعه بنوشید

چای مخلوط اکلیل کوهی و بادرنجبویه

برای افرادی که مایلند سیستم گردش خونشان را فعالتر سازند، جوانانی که دائماً احساس خستگی می کنند، در دوران نقاهت پس از بیماریهای عفونی، همچنین افراد مسنی که فشار خونشان کمی پایین تر از حد طبیعی است مصرف چای مخلوط بادرنجبویه و اکلیل کوهی به همراه چند مکمل دیگر سودمند خواهد بود.

مصرف این چای به دلیل داشتن اکلیل کوهی در دوران بارداری ممنوع است.

برگ اکلیل کوهی ۲۰ گرم ،برگ بادرنجبویه ۲۰ گرم ،میوهٔ گل نسترن همراه با تخم آن ۱۰گرم، گل پنیرک ۱۰ گرم

طرز تهیه و روش مصرف: یک قاشقچایخوری پر از مخلوط گیاهی را با یک فنجان آب جوش به مدت ده دقیقه دم کنید و از صافی رد کنید. روزانه دو تا سه فنجان از این چای رابدون شیرین کردن بنوشید.

قطره و شربت زالزالک

این دو محصول (قابل تهیه در داروخانه) اثری همانند چای زالزالک دارند.

 روش مصرف: در صورت لزوم روزانه سه بار، هر بارسی قطره از دارو را در مقدار کمی آب بریزید و میل کنید و یا به دستور مصرف مندرج در بروشور دارو مراجعه نمایید. (این قطره حاوی الکل است.)

محلول الکلی بادرنجبویه

این محلول (قابل تهیه در داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی، بهداشتی و رژیمی) یکی از داروهای خانگی قدیمی و امتحان شده برای بهبود ناراحتیهای قلبی – عروقی خفیف است.

روش مصرف: در صورت لزوم یک قاشق چای خوری از محلول الکلی بادرنجبویه را با یک حبه قند و یا مقدار کمی آب میل کنید. (افراد مبتلا به دیابت فقط با آب مصرف نمایند – اینمحلول حاوی الکل است.)

عصارهٔ شاه بلوط هندی

در طب سنتی عصارهٔ شاه بلوط هندی را برای افزایش خونرسانی به عضلهٔ قلب مصرف می کنند. استفاده از این عصاره از ابتدای قرن نوزدهم رواج یافته است.

 طرز تهیه و روش مصرف: شاه بلوطهای هندی پوست کنده و خرد شده را به نسبت یک به ده با الکلی هفتاد درجه (قابل تهیه در داروخانه) مخلوط کنید، پس از یک هفته آن را از صافی رد کنید. در صورت لزوم روزانه یک تا سه بار، هر بار بیست تا سی قطره از آن را میل کنید. (این عصاره حاوی الکل است.)

قراردادن دستها در آب سرد

قراردادن دستها در آب سرد نه تنها در هوای گرم بسیار لذتبخش است بلکه برای زمانی که خود را خسته و بی رمق احساس می کنید بسیار مفید است. این عمل باعث تحریک حواس می شود، زیرا از کاهش فشار خون ممانعت میکند. تپش قلب با منشأ عصبی و سردردهای خفیف را بهبود میبخشد. اغلب تنها قراردادن مچ دستها در آب سرد و یا زدن آب سرد به شقیقه ها باعث بهبودوضع بیمار می شود.

بیمارانی که دچار بیماریهای حاد قلبی هستند و تحت درمان پزشکی قرار دارند تنها پس از مشورت با پزشک میتوانند از اینروش استفاده کنند.

 روش مصرف: دستها را از آرنج تا کف دست به مدت یک تا سه دقیقه در آب سرد قرار دهید و سپس با پارچه یا حوله زبری خشک قرار دادن پاها در آب سرد قرار دادن پاها در آب سرد نیز تأثیر مطلوبی دارد. تنها پس از چند دقیقه احساس شادابی و سرحالی خواهید داشت.

 روش مصرف: پاها را تا زانو داخل لگن گود یا سطلی حاوی آب سرد قرار دهید و آنها را در آب حرکت دهید. پس از یک تا سه دقیقه پاهایتان را با پارچه یا حوله زبری خشک کنید.

کمپرس با آب و سرکه

این داروی خانگی کمک فوری برای بهبود ضعف قلب و نبض کند است. تنها پس از چند دقیقه ضربان قلب تقویت می شود و احساس سستی و ناآرامی عصبی از بین میرود.

 طرز تهیه و روش مصرف: یک لیتر آب سرد را با یک قاشق غذاخوری سرکه خانگیمخلوط کنید، یک تکه پارچه کتانی را در آن خیس کنید، پس از چلاندن پارچه را روی سینه نزدیک به قلب قرار دهید و با پارچه پشمی خود را بپوشانید. کمپرس را هر یک ساعت عوضکنید.

مطلب پیشنهادی

بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟   بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *