قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری های قلب و دستگاه گردش خون / تند شدن ضربان قلب را جدی بگیرید!
تند شدن ضربان قلب
تند شدن ضربان قلب

تند شدن ضربان قلب را جدی بگیرید!

تند شدن ضربان قلب را جدی بگیرید!

ضربان تند قلب

ضربان تند قلب به ضربانی گفته می شود که سریع تر از حد طبیعی بتپد. ضربان قلب طبیعی بین شصت تا صد ضربه در دقیقه است. تندی ضربان قلب، به سرعتی بالاتر از صد تپش در دقیقه اطلاق می شود.

تعداد انقباضات وتند شدن ضربان قلب بستگی به  ضربان تحریک یا ضربان اولیه در گره ی سینوس دارد. تند شدن تعداد ضربان قلب را تاکی کاردی مینامند. در تاکی کاردی سینوسی تعداد ضربان قلب به میزان بیش از ۱۰۰ بار در دقیقه است. این سرعت در افراد جوان ممکن است به ۱۸۰ ضربه هم برسد لیکن به طور معمولی از ۱۶۰ ضربه تجاوز نمیکند. علل تند شدن ضربان قلب را به دو دسته تقسیم میکنند: تاکی کاردی می توانددر اثر هیجان، فشارهای زیاد روانی یا جسمانی، تب بالا و بالا رفتن درجه حرارت بدن، کم خونی، ترشح بیش از حد هورمون غده ی تیروئید و همچنین در اثر استعمال دخانیات و صرف مشروبات الکلی ایجاد شود. s علاوه بر موارد فوق الذکر در اثر بعضیبیماریها نیز ضربان قلب افزایش مییابد. این نوع بیماریهای قلب که باعث افزایش تعداد ضربان قلب یا تاکی کاردی می شوند عبارتند از: التهاب ماهیچهای شرائین، ازدیاد فشار خون همراه با اختلال گردش خون و… معمولاً بیماران مبتلا به تاکی کاردی از تپش سریع قلب و گاهی از تنگی نفس همراه با سایر نشانی های بیماری اصلی رنج می برند.

علل  تند شدن ضربان قلب

اختلال ریتم قلبی ممکن است به دلایل مختلفی از جمله تنگی رگ های قلبی، نارسایی قلبی، بیماری های دریچه قلب و یا وجود یک عصب اضافه در مدارهای الکتریکی قلب ایجاد گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه اظهار داشت: پرکاری تیروئید و کم خون نیز از دیگر علل اختلال در ریتم قلبی و ایجاد بی نظمی در ضربان قلب افراد هستند.

وی ادامه داد: گرفتن نوار قلبی (الکتروکاردیوگرام) استفاده از دستگاه هولتر (دستگاه قابل حملی که به مدت 24 تا 48 ساعت ضربان قلب بیمار را ثبت می کند) انجام EPS و تحریک الکتریکی قلب از طریق آنژیوگرافی و تست های استرس ورزشی از راه تشخیص آرتیمی به شمار می روند.

علائم‌ شایع‌ تند شدن‌ ضربان‌ قلب‌:

♦ تپش‌ قلب‌. نبض‌ بین‌ 180-100 بار در دقیقه‌ می‌زند که‌ بسیار سریع‌تر از حالت‌ طبیعی‌ است‌.

♦ غش‌ کردن‌ یا احساس‌ نزدیک‌ بودن‌ مرگ‌

♦ درد قفسه‌ سینه‌

♦ سرفه‌ ناخودآگاه‌

♦ تنگی‌ نفس‌

دلایل تندی ضربان قلب:

♦ عفونت ریوی مثل سینه پهلو یا ذات الریه

♦ عفونت خونی که می تواند منجر به تب شود.

♦ کم خونی

♦ پایین بودن فشار خون

♦ کم آبی بدن

♦ مصرف الکل یا مواد کافئین دار مثل قهوه

♦ داروهای ضد اشتها

♦ اختلالات غده تیروئید

♦ اختلالات قلبی مثل بی نظمی ضربان قلب (آریتمی)

پیشگیری از تندی ضربان قلب:

♦ سیگار نکشید.

♦ حتی‌المقدور استرس‌ زندگی‌ خود را کم‌ کنید.

♦ از دکونژستان‌ها؛ داروهای‌ کم‌کننده‌ اشتها؛ قهوه‌ زیاد؛ کولا و سایر محرک‌ها با یا بدون‌ کافئین‌؛ و آمفتامین‌ها پرهیز کنید.

در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ دچار یک‌ حمله‌ تند ضربانی‌ نامنظم‌ قلب‌ شده‌اید که‌ در عرض‌ 5-4 دقیقه‌ برطرف‌ نشده‌ است‌.

اگر تنگی‌ نفس‌ رخ‌ دهد.

اگر درد قفسه‌ سینه‌ به‌ وجود آید.

مطلب پیشنهادی

بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟   بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *