توجه به نکات کلیدی هنگام تصمیم گیری در مورد تنظیم خانواده


توجه به نکات کلیدی هنگام تصمیم گیری در مورد تنظیم خانواده

توجه به نکات کلیدی هنگام تصمیم گیری در مورد تنظیم خانواده

 

تشکیل خانواده یا افزودن به تعداد آن برای هر زوجی تصمیم بزرگی محسوب می شود و زمانی که یکی از والدین مبتلا به ام اس باشد، قضیه تأمل برانگیزتر است. همه ی پدر و مادرهای بالقوه در مورد آینده تردیدهایی دارند، اما در مبتلایان به ام اسی، به دلیل روند غیرقابل پیش بینی بیماری، این تردیدها دوچندان می شود.

یادآور داروهای مصرفی

 در دورهی حاملگی قاعده بر این است که جهت جلوگیری از بروز مشکل برای جنین در حال رشد تان، حتی الامکان داروی کمتری مصرف کنید. قبل از تلاش برای باردار شدن، حتماً در مورد داروهایی که مصرف می کنید (داروهای با نسخه و بدون نسخه) با پزشکتان صحبت کنید تا در صورت نیاز تغییر یا تعویض آنها، قبل .از حاملگی صورت گیرد .

 داروهای تعدیل  کننده  بیماری و برنامه ریزی برای بارداری درمان زودهنگام و مستمر با یکی از داروهای تعدیل کنندهی بیماری - اینترفرونها، کوپا کسان (گلاتیرامر استات)، یاتای سابری (ناتالیزوماب) - برای کنترل بیماری تان بسیار مهم است. اما در اینجا مشکلی وجود دارد: هیچ کدام از با این داروها برای دوران بارداری یا شیردهی مورد تأیید نیست.

به خاطر مسائل ایمنی، در دوران بارداری نمی توان تأثیرات داروهای تعدیل کننده ی بیماری را مورد ارزیابی قرار داد، اما آمار جمعآوری شده از زنانی که تحت درمان با این داروها بوده و به طور تصادفی باردار شده اند، حاکی از آن است که مصرف داروهای مزبور ممکن است با افزایش مختصر خطر سقط جنین یا بروز اختلالات جنینی همراه باشد.

آمار مربوط به داروی کوپاکستان هیچ گونه افزایش خطری را نشان نمیدهد؛ با وجود این اکثر متخصصان اعصاب و زنان - زایمان هنوز توصیه میکنند، زنانی که قصد باردار شدن دارند قبل از اقدام به این کار، مصرف آن را متوقف کنند. در حال حاضر، آماری در مورد استفاده از تای سابری در دوره ی بارداری در دست نیست، اما مصرف آن در این دوره ایمن تشخیص داده نمی شود.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد