قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / توصیه به پدر ومادر آینده برای لقاح
قبل از بارداری ویتامین بخورید!
قبل از بارداری ویتامین بخورید!

توصیه به پدر ومادر آینده برای لقاح

توصیه به پدر ومادر آینده برای لقاح

رژیم غذایی مناسب برای مادر

هرآنچه میخورید می تواند در توانایی شما در انجام لقاح مؤثر باشد، چه در جهت مثبت و چه در جهت منفی، ایجاد تغییرات مثبت و سالم سازی رژیم غذایی را حداقل سه ماه قبل از تصمیم به بارداری آغاز کنید. حتی بهتر است نحوه غذا خوردن مناسب را هرچه زودتر شروع کنید. زیرا نوع غذا هم در زنان و هم در مردان می تواند با ناباروری در ارتباط باشد و هر دو نیاز دارند تا رژیم غذایی متعادلی را شروع کنند که شانس لقاح و داشتن کودکی سالم را بالاتر ببرند.

قبل از بارداری ویتامین بخورید!

مصرف انواع ویتامین برای زنان باردار مفید است و پزشکان سال هاست این توصیه را به زنان باردار می کنند. اما تحقیقات اخیر نشان داده است در زنانی که قبل از شروع بارداری نیز به میزان لازم ویتامین مصرف می کنند احتمال به دنیا آمدن کودک نارس و نوزاد کم وزن بسیار کاهش مییابد. این حقیقت در بررسی که بر روی ۱۴۰۰ زن، در دو کلینیک صورت گرفت به اثبات رسیده است. در این بررسی زنان مورد مطالعه به سه گروه تقسیم شدند. برای گروه اول قبل از شروع بارداری داروهای مکمل ویتامین و مینرال تجویز شد. گروه دوم از سه ماهه دوم مصرف داروهای مکمل ویتامین و مینرال را آغاز کردند و به گروه سوم هیچ دارویی داده نشد. نتایج نشان دادند که کمترین میزان تولد کودک کم وزن در گروه اول مشاهده شده است و بیشترین آن در گروه سوم.

رژیم غذایی مناسب برای پدر آینده

رژیم غذایی، بر قدرت اسپرم پدر تأثیری مستقیم دارد. تحقیقات نشان داده است عادت نادرست در تغذیه مثل مصرف مداوم الکل، میتواند بر کیفیت و کمیت اسپرم تأثیر بسیار نامطلوبی داشته باشد و احتمال لقاح را کاهش میدهد. بنابراین تغذیه مناسب می تواند در کاهش ناباروری (در ۴۰ درصد . از موارد، ناباروری در مردان دیده شده است) نیز تأثیر مثبتی داشته باشد. بالا بردن احتمال لقاح، تنها دلیل موجه برای تغییر دادن عادت غذایی پدر نیست. تحقیقات در سالهای اخیر نشان داده است پدرانی که در  ماههای قبل از بارداری همسرشان از مشروبات الکلی استفاده می کنند کودکانی خواهند داشت که وزنشان به طور متوسط کمتر از سایر کودکان است.

وزن کم در کودکان، موقعیت خطرناکی است که ممکن است اثرات سوء آن بر سلامتی و رفتار .کودک برای تمام عمر باقی بماند چه نوع رژیم غذایی برای پدر مناسب است؟ معمولاً رژیم غذایی مناسب، مجموعه متعادلی از  انواع مواد غذایی است اما توجه به نکات زیر میتواند در تعیین یک رژیم غذایی مناسب و سالم کمک کند:  پدران باید به میزان زیادی از مواد غذایی حاوی ویتامین c و سایر آنتی اکسیدان هامیل  کنند، این مواد غذایی خطر تخریب اسپرم را از بین  میبرند و قدرت لقاح را افزایش میدهند. مثلاً یک V لیوان معمولی آب پرتقال حاوی ۱۲۴ میلی گرم ویتامین C است در حالی که شما روزانه حداقل به۶۰ میلی گرم و اگر سیگار می کشید به ۱۰۰ میلی گرم ویتامین C نیاز دارید.

بهتر است به غذای روزانه خود (روی) بیشتری بیافزایید. مقدار مورد نیاز از این عنصر برای هر فرد روزانه حداقل ۱۲ تا ۱۵ میلی گرم است. مطالعات ثابت کرده است نقصان روی در رژیم غذایی حتی در کوتاه مدت نیز میتواند میزان منی و تستسترون را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش دهد. برای افزودن روی به غذای خود میتوانید روزانه از گوشت قرمز (۴/۵ میلی گرم به ازای هر ۲۰ گرم گوشت چرخ کرده)، لوبیای پخته (۳/۵۵ میلی گرم به ازای هر یک پیمانه) و گوشت مرغ (۲/۳۸ میلی گرم به ازای هر ۲۰ گرم) استفاده – میزان کلسیم و ویتامین D غذای خود را افزایش دهید. مصرف روزانه ویتامین D میتواند ناباروری در مردان را بهبود بخشد. از منابع خوب کلسیم می توان به شیر کم چربی (۴۱۴ میلی گرم به ازای هر لیوان) و ماست (۳۰۲ میلی گرم به ازای هر لیوان) اشاره کرد. همچنین می توانید ویتامین D را با مصرف شیر کم چربی (۲ میکروگرم به ازای هر لیوان) ماهی آزاد (۸ میکروگرم به ازای هر ۲۰ گرم) به دست آورید. – مصرف مشروبات الکلی را کنار بگذارید. مطالعات نشان داده اند مصرف روزانه مشروبات الکلی می تواند میزان هورمون تستسترون را کاهش دهد و از تعداد اسپرم ها بکاهد.

مطلب پیشنهادی

درد زایمان

تعیین زمان درد زایمان

تعیین زمان درد زایمان   چه موقع این بچه را خواهم داشت؟» این سؤال را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *