قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / توصیه هایی برای مبتلایان به آستیگماتیسم چشم
آستیگماتیسم چشم
آستیگماتیسم چشم

توصیه هایی برای مبتلایان به آستیگماتیسم چشم

توصیه هایی برای مبتلایان به آستیگماتیسم چشم 

آستیگماتیسم چشم چیست

به معنی «فاقد نقطه» است و هنگامی ایجاد می شود که سطح جلویی قرنیه کمی نامنظم شده است. این نامنظمی باعث می شود که نور نتواند به طور صحیح بر روی شبکیه متمرکز شود. بنابراین تاری دید در تمام فاصله ها به وجود می آید. معمولاً افراد دچار آستیگماتیسم شدید از تاری یا آشفتگی دید و اشخاص مبتلا به آستیگماتیسم خفیف از سردرد،خستگی چشم، یا تاری دید در بعضی از مسافت ها شکایت دارند.

در اکثر افراد درجاتی از آستیگماتیسم وجود دارد در آستیگماتیسم یک یا چند سطح قرنیه یا عدسی چشم کروی شکل نیستند و به شکل استوانه یا ناهموار درآمده اند. در نتیجه، نقطه مشخصی برای تمرکز نور در داخل چشم وجود ندارد (آستیگماتیسم فاقد نقطه).

استیگماتیسم شایع ترین خطای انکساری چشم است.

آستیگماتیسم در دید جزئیات ظریف موضوع اشکال ایجاد می کند، در بعضی موارد خطوط و اشیا عمودی مانند دیوار، کج و مورب به نظر میرسند.

اغلب آستیگماتیسم را میتوان با عدسی های دارای شعاع انحناهای متفاوت در سطوح مختلف (عدسی

استوانه ای) اصلاح کرد.

آستیگماتیسم یکی از عیوب انکساری چشم می باشد که طی آن، انحنای طبیعی قرنیه از بین می رود و قرنیه در یک قسمت دارای انحنای بیشتر و در قسمت دیگر، دارای انحنای کمتری می شود. در نتیجه نور پس از برخورد با اشیاء و عبور از سطح ناصاف قرنیه، نمی تواند بر روی شبکیه تصویر واضحی ایجاد کند و در نهایت تصویر ایجادشده، حالت کج و غیرطبیعی دارد و فرد در هر فاصله ای از اشیاء، احساس تاری دید می کند.

کاهش مشکلات ناشی از آستیگماتیسم

1- قبل از اقدام برای خرید لنزهای مخصوص آستیگماتیسم، با چشم‌پزشک مشورت لازم را به عمل آورید تا او بهترین لنز را برای کاهش آستیگماتیسم چشم شما، معرفی کند.

2- چشم پزشکان به کسانی که دچار آستیگماتیسم هستند، توصیه می کنند تا معاینات سالیانه چشم را انجام دهند و حداقل سالی یک بار معاینه شوند. معاینات سالیانه این امکان را به افراد می دهد تا در صورت بروز مشکلی در چشم، متوجه آن شوند و نسبت به درمان آن اقدام کنند.

3- در صورتی که آستیگماتیسم دارید و برای درمان آن از لنزهای تماسی استفاده می کنید، حتما دستورالعمل های لازم را برای تمیز نگه داشتن و نگهداری صحیح از لنزها رعایت کنید و بیش از حد مجاز از لنز استفاده نکنید. در هوای آلوده کمتر از لنز استفاده کنید، زیرا لنز، آلودگی های هوا را جذب می کند و بیماری ها و ناراحتی های چشمی را به وجود می آورد.

4- در صورتی که تمایل دارید و پزشکتان اجازه می دهد، می توانید عمل لیزیک چشم را برای بهبود آستیگماتیسم انجام دهید. در مورد موفقیت عمل لیزیک، از پزشکتان اطلاعات لازم را بپرسید.

در صورتی که از لنزهای تماسی استفاده می کنید حتما به تاریخ انقضای آن توجه کنید. ممکن است سردردهای دائمی شما به دلیل فاسد شدن لنزهایتان باشد

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *