قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / توصیه هایی برای مبتلایان به آسم و حساسیت ریه در طب سنتی
بیماری آسم خفیف
بیماری آسم خفیف

توصیه هایی برای مبتلایان به آسم و حساسیت ریه در طب سنتی

توصیه هایی برای مبتلایان به آسم و حساسیت ریه در طب سنتی

عفونتهای ویروسی

عفونتهای ویروسی یک علت تقریبا غیرقابل پیشگیری کننده ای هستند که باعث وخیم تر شدن حملات آسم میگردند. با این حال می توان از افرادی که دچار عفونت ویروسی هستند و یا این که سرماخوردگی دارند تا مدتی دوری کرد. گرچه کودکان دبستانی را نمی توان به خاطر این که از دیگر همکلاسیهایشان سرماخوردگی را نگیرند از رفتن به دبستان بازداشت. اما باید دانست که عفونتهای تنفسی مثل سرماخوردگی یا آنفلوانزامی توانند علائم اسم را بدتر کنند.

آلرژی های غذایی

تعداد کمی از بیماران مبتلا به آسم (به ویژه کودکان) بدون شک دچار حساسیتهای غذایی هستند. تشخیص آلرژی های غذایی اغلب مشکل می باشد و برای تشخیص آنها باید آزمایش های متعدد و وقت گیری را انجام داد. آزمایش های پوستی می توانند خیلی گمراه کننده باشند و نباید برای تشخیص یارد آلرژی غذایی زیاد به آنها اطمینان کرد. یک شرح حال مشخص از ایجاد خس خس سینه بعد از چند دقیقه که از خوردن مثلاً بادام زمینی میگذرد، میتواند تشخیص آلرژی غذایی را مطرح کند. در این صورت بهترین درمان در این موارد نیز عدم خوردن بادام زمینی میباشد، از سوی دیگر حساسیت به محصولات لبنی یا گندم را به سختی می توان تشخیص داد زیرا اثرات آن مزمن تر میباشد و شدت آن نیز کمتر است.

دود سیگار

دود سیگار برای افراد مبتلا به آسم بسیار بد میباشد و متأسفانه حدود ۱۵ تا ۲۰٪ بیماران مبتلا به آسم، سیگاری هستند. این افراد احتمال زیادی دارد که به علت حملات شدید آسم کارشان به بستری شدن در بیمارستان هم بکشد. اگر شما سیگاری هستید باید به هر طریق ممکن دست از این کاربردارید، زیرا با این کار ممکن است خودتان را بهکشتن دهید. کودکانی که دارای والدین سیگاری  هستند نسبت به کودکانی که والدین غیرسیگاری دارند بیشتر دچار خس خس سینه و حملات آسم می شوند. سیگار کشیدن مادر هنگام حاملگی باعث افزایش خطر به دنیا آمدن کودک مبتلا به اسم میگردد. هر فرد سیگاری که مبتلا به آسم باشد باید فورا نسبت به ترک سیگار اقدام کند. همچنین افراد مبتلا به آسم باید از حضور در محیطهایی که دود سیگار در آنجا وجود دارد خودداری کنند. به پدران سیگاری توصیه میشود که از نزدیک شدن به طفل بیگناه خود بپرهیزند و آن طفل را دچار چنین بیماری مهلکی نکنند و یا به خاطر ابزار محبت به آن طفل برای ترک سیگار اقدام نمایند.

مدرسه و بازی کودکان

آسمی که به علت بازی و فعالیت ورزشی ایجاد می شود در کودکان بسیار شایع بوده و می تواند باعث بروز مشکلاتی شود. در صورتی که معلم ورزشی از مشکل اسم کودک خبر نداشته باشد ممکن است این مسئله را به حساب تنبلی کودک و از زیر کار در رفتن او بگذارد. بهتر است که همیشه یک ربع قبل از این که کودک بخواهد برای بازی بیرون برود از اسپری تسکین دهنده ی خود (مثل اسپری سالبوتامول) استفاده کند. اگر از اسپری در هنگام دویدن استفاده کنید. علائم اسم ممکن است قبل از این که اسپری اثر خود را بگذارد ایجاد شوند.

ورزش و ورزشکاران

بسیاری از قهرمانان ورزشی دچار اسم بوده اند اما با این حال توانسته اند در مقامهای بالای ورزشی قرار بگیرند. نکاتی که در مورد بازی کودکان گفته شد را می توان در مورد ورزش و ورزشکاران نیز بیان کرد. (استفاده از اسپری قبل از انجام تمرینات ورزشی) همچنین در هنگام شروع تمرینات ورزشی بهتر است چند دقیقه تمرینات گرم کردن را انجام دهند.

اقدامات درمانی :بعضی افراد مبتلا به آسم احتیاج به درمان ندارند، اگر از عوامل تحریک کننده دوری کنند البته تعداد زیادی تحریک کننده وجود دارد و دوری از اتمام آنها بسیار مشکل است و برای همین معمولاً درمان لازم میباشد. امروزه حملات آسم را می توان با داروهای زود اثر برطرف کرد. علاوه بر آن درمانهای طولانی مدت و ماندگار نیز می توانند مانع حملات آسم گردند. راه حل فعلی برای درمان آسم دادن اطلاعات کافی به شما برای کنترل وضعیت هر روز خود همراه با پزشکتان میباشد و مهم ترین دیدگاه در مورد کنترل آسم استفاده ی دقیق از داروها و اندازه گیری مداوم و منظم وضعیت خود میباشد، هدف تمام درمان های دارویی، برطرف کردن علائم و کاهش دفعات و شدت حملات اسم است تا این که دیگر نیازی به مشاهده ی حالات خطرناک ناگهانی و اضطراری نباشد، حملات کشنده ی شدید به ندرت بدون هشدار و آگاهی به وجود میآیند و درک این تغییر مهم در حالات شما و انجام عمل مناسب به وسیله ی تنظیم شیوه ی درمان و یا ارتباط با پزشک برای جلوگیری از وقوع حمله الزامی است.

انواع داروها برای درمان آسم

داروهایی که برای درمان اسم به کار می روند به دو دسته ی مجزا تقسیم میگردند: داروهای تسکین دهنده ی سریع (مسکن) که برای تسکین یک حمله به کار میرود و داروهای جلوگیری کننده که مانع وقوع حمله میگردند. بسیاری از تسکین دهنده ها گشادکننده های نایچه ها هستند که تمام آن ها ماهیچه هایی را که مسیرهای هوایی را تنگ کرده اند است کرده و مشکلات تنفسی را درمان میکنند. تسکین دهنده ها اگر استنشاق شوند معمولا در ظرف چند دقیقه اثر میکنند اما اثر آنها فقط برای چند ساعت باقی میماند. این داروها بایستی به محض مشاهده ی علائم یا در صورت توصیه پزشک قبل از شروع فعالیت بدنی مصرف گردند.

درمان اضطراری اسم

اگر دچار یک حمله ی شدید و ناگهانی آسم گشتید بایستی از داروهای خود با توجه به تجویز پزشک استفاده کنید. اگر این درمانموفقیتآمیز نبود باید به سرعت به اورژانس خبر دهید. بایستی سعی کنید آرام باشید و بر روی مکان راحتی بنشینید و دستان خود را بر روی زانوهای تان قرار دهید. تا بتوانید به نگهداری وزن خود کمک کنید، اما دراز نکشید سعی کنید ضربان خود را پایین بیاورید تا دچار ضعف و خستگی نشوید. وقتی به بیمارستان رسیدید احتمالا به شما اکسیژن و کورتیکواستروئید و همچنین گشادکننده های نایچه ها به میزان بالا داده خواهد شد. که این عمل یا به کمک دستگاه تبدیل دارو به ذرات او یا با دستگاه مخلوط کننده ذرات هو صورت میگیرد. در موارد نادر وقتی داروهای اضطراری مؤثر نباشد از دستگاه مکانیکی برای پمپ کردن هوای دارای اکسیژن زیاد به داخل ریه های شما استفاده میگردد. کار با این دستگاه تهویه مکانیکی ممکن است تا زمانی که داروها تأثیر خود را نشان دهند ادامه یابد.

زندگی با آسم

بدون شک یکی از مهم ترین دیدگاههای کنترل آسم استفاده ی دقیق و برنامه ریزی  شده  از داروها می باشد  البته چندین  که شما می توانید برای کاهش خطر حمله و کاهش علائم و عوارضی آسم به کار برید. سیگار نکشید همچنین سعی کنید که از محیطهای آلوده و سیگاریدوری کنید، به طور مداوم ورزش کنید تا بنیه خود را بهبود بخشید، شنا کردن یک ورزش مناسب و مفید است، اما از ورزش کردن در هوای سرد یا بسیار گرم خودداری کنید چون ممکن است باعث تحریک شود. از مواردی که پاسخ آلرژیک ایجاد میکنند، از گل ها یا گیاهان یا درختانی که ایجاد حساسیت میکنند، همین طور حیواناتی که دارای پشم و مو هستند مانند حیوانات خانگی دوری کنید. و در صورت حساسیت به آنها به هیچ وجه از آن ها نگهداری نکنید. همیشه وسیله ی استنشاق را به همراه داشته باشید و آن را درتعطیلات نیز فراموش نکنید. اگر حملات شما به سبب استرس و فشار عصبی به وجود میآید، سعی کنید از اعمال و ورزش های آرامش بخش استفاده کنید.

asthema

دستورات مفید برای مبتلایان به آسم و حساسیت ریه

مبتلایان به آسم یا تنگی نفس باید همیشه قبل از سیر شدن از غذا دست بکشند و نباید بلافاصله بعد از غذا آب بنوشند و پس از دو ساعت بهتر کنند و تقلیل شرب لازم است. نبایستی بلافاصله پس از صرف طعام به خواب روند. اگر بتوانند در روز خواب با حوله به صورت ماساژ مفید است. این عامل در حکم بادکشی است و اگر محل گفته شده را با کوبیده و نرم شده ی کف دریا ماساژ دهند بهتر است. در صورتی که از ماساژ ناراحت شوند می توانند محلی های مذکور را با روغن یاسمین یا روغن گل شبابو ماساژ دهند و مالش بایستی به تدریج از ملایم شروع شده کمکم با قوت بیشتری ادامه داده شود.

 •  آب جوشانده ی درمانه یا روغن آن نیز ماساژ مفید است. همچنین بادکش و در بعضی موارد حجامت نیز مؤثر میباشد. مبتلایان به تنگی نفس باید از یبوست طلابع بپرهیزند و با خوردن ملینات طبع را لینت دهند (به قسمت مربوط به درمان یبوست مراجعه شود). هوای بسیار سرد و بسیار گرم برای ریه مضر است اگر مزاج بیمار گرم و یا بیمار مبتلا به تب باشد هرچه زودتر در رفع آن بکوشد و از نسخه های زیر استفاده کنند.
 • مخلوط غاریقون ۱۰ گرم افتیمون ۱۵ گرم وعسل 250 گرم برای بیماران بسیار نافع است ( که هر دارو را نرم کوبیده با عسل به کار برند
 • به عنوان درمان گل بنفشه و عصاره ی شیرین بیان از هر کدام ۱۰ گرم. غاریقون و کتیرا از هر کدام ۵ گرم، همه را نرم کوبیده، روزی سه قاشق مرباخوری میل کنید، یا این که پس از نرم کوبیده شدن داروها را با ۲۰۰ گرم عسل مخلوط و هر صبح، ظهر و شب هرمرتبه یک قاشق مرباخوری مصرف کنید.
 • عسل ۲۵۰ گرم برای بیماران بسیار نافع است (که هر دودارو را نرم کوبیده با عسل به کار برند).
 • پنج گرم زیره را نرم بسایید در نصف استکانسرکه حل کرده همه را در یک لیوان آب جوشیده ریخته روزی چهار قاشق غذاخوری میل کنید.
 • صد گرم گل زوفا را بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را در ۲۵۰ گرم نبات ریخته و آن مقدار را به مدت ۲ هفته هر صبح، ظهر و شب هربار مقداری از آن مصرف کنند.
 • انجیر ۲۰ دانه، مویز ۵۰ گرم، تخم شنبلیله، گل زوفا و ریشه ی شیرین بیان از هر کدام ۱۵ گرم، ریشه ی ایرسا ۲۰ گرم، ریشه ی کرفس و ریشه ی بادیان از هر کدام ۱۰ گرم. تخم کرفس، تخم بادیان، تخم انجره، پودینه و فراسیون هر کدام ۱۵ گرم، پر سیاوشان ۲۰ گرم همه را نیم کوب کرده به ۲۰ قسمت مساوی تقسیم کنید سپس انجیرهای قطعه قطعه شده و مویز را به هر قسمت اضافه کرده و هر روز یک قسمت از آن را .جوشانده صبح و عصر آبش را میل کنید
 • هر روز دائم سه پستان را زیر زبان گذارید و آب آن را فرو برید و پس از نرم شدن دور هسته را بجوید و بخورید.
 • هر روز بارهنگ، قدومه ی شیرازی، بالنگو و تخم مرو از هر کدام مساوی تمیز کرده و بجوشانید. و تا گرم است دانه، اب و لعاب آن را با هم یک استکان دهید
 • سریشم ماهی را در آب بجوشانید و حل شده ی آن را میل کنید.
 • مقدار زیادی به دانه را در آب جوش ریخته و در۲۴ ساعت ۴۸ مرتبه و هر بار یک قاشق مرباخوری ازلعاب آن را بخورید.
 • یک هفته ناشتا هر روز مقداری ریشه ی شیرین بیان پوست کنده را با مقداری تخم شلغم بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را بخورید.
 •  هر روز شیر خنک را به مقدار زیاد بخورید.
 •  هر روز مرزه را با انجیر بپزید و بخورید.
 •  همه روزه مویز بدون هسته را با خرمای سبز و گل گاوزبان بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را بخورید.
 •  هر روز مقداری شاخ و برگ مریم گلی را بسوزانید و دود آن را به بینی بکشید.
 • چند شب دوغ درست کنید و در هوای آزاد بگذارید و صبح ناشتا آب زرد روی آن را بخورید.
 •  یک عدد به رسیده ی معطر را میان آتش بپزید و گرم گرم بخورید.
 •  آب پیاز را بگیرید و با آب لیموی تازه مخلوط ه هر روز آب شلغم، آب هویج، آب کرفس خام و آب لیمو را مخلوط کرده و بنوشید. شیرین کنید و بنوشید.
 •  گوشت جوجه مرغ را باکره سرخ کنید و بعد آن را بپزید و بخورید.
 •  برگ گزنه را با جوشانده ی جو بپزید و بخورید.
 • دو مثقال ریشه ی درخت فندقی تلخ را بجوشانید و آب آن را بخورید. عسل شیرین کرده و بنوشید.
 • راتیانج را در دهان بریزید و خوب بجوید و بخورید.
 •  یک مثقال تنباکو را بکوبید. ۸ قسمت کنید و هر روز صبح ناشتا یک قسمت آن را بخورید.
 •  تره را با جو بپزید و مانند سوپا بخورید.
 •  زرده ی تخم مرغ را با بزرک و یا تخم کتان ساییده مخلوط کنید و بخورید.
 • رازیانه، پرسیاوشان و انجیر را با هم بجوشانید و آب آن را بخورید برگ نعناع و مسطکی رومی را با هم بکوبید و بخورید.
 •  ریشه ی شیرین بیان ۵ مثقال، عناب ۴۰ عدد، سه پستان ۳۰ عدد، انجیر ۴۰ عدد، گل زوفا، تخم ختمی، گل پنیرک، پرسیاوش و رازیانه از هر کدام ۲ مثقال همه را جوشانده و آب آن را صاف کنید و در یخچال نگهدارید و آن مقدار را هفت روز بخورید.
 • تخم مرو، تخم کاسنی، تخم خشخاش، به دانه و ریشه ی ختمی و مغز بادام شیرین را بکوبیدو با آب میل کنید و هر روز ادامه دهید.
 •  قاریقون، شهم حنظل، فراسیون، انزوات، بنفشه، شیرین بیان، بادیان، گل زوفا، تربد و زرآوند همه را نیم کوب و با گلاب خمیر کنید. با آن قرص هایی بسازید به اندازه ی یک نخود و روزی ۶ قرص به تدریج میل کنید
 • گل زوفا، ریشه ی شیرین بیان، پر سیاوش، اسطوخدوس هندی، ریشه ی اریسا، زرآوند، افتیمون، گل گاوزبان، رازیانه، انیسون و آویشن شیرازی را جوشانده و صاف کنید. بعد کمی سکبینج و کمی پیاز عنصل و مقداری قاریقون را نرم و با عسل مخلوط کنید سپس به آن جوشانده اضافه کرده و روزی سه قاشق مرباخوری از آن را به نوبت میل کنید.
 • • جعفری خشک کرده را بکوبید و صبح ناشتا در شیر گرم بریزید و بخورید.
 •  یک قاشق غذاخوری رازیانه را در یک فنجان آب گرم ۱۰ دقیقه دم کنید. آب آن را با عسل شیرین و هر روز پس از هر غذا یک فنجان بخورید.
 •  یک قاشق چایخوری تخم کاهو را در یک فنجان آب بجوشانید. آب آن را صاف کرده و بخورید.
 •  هر روز تخم بالنگو، تاج ریزی، خارخاسک، گل بنفشه و تاج خروس از هر کدام ۱ مثقالی همه را با هم مخلوط و بجوشانید. اب ان را صاف کنید و ۴ مثقال شکرتیقال پاک کرده و ساییده شده را داخل آن بریزیدمخلوط کنید و به مدت یک ماه به مرور آن را بخورید.
 • گل زوفا، گل بنفشه، گل نیلوفر، گل پنیرک، قرقات، کاکل ذرت، شکر تیقال تمیز شده و برگ اوکالیپتوس از هر کدام ۱ مثقال را با هم مخلوط و بجوشانید. سپس آن را صاف کنید. سه روز صبح ناشتا آب آن را بخورید.
 •  ده گرم پیاز عناصل را خرد کنید و با یک سیر قاریقون و چهار استکان سرکه در ظرفی چینی یا لعابی ریخته و ۴ روز بماند (البته درب آن بسته باشد) بعد بجوشانید و آن را صاف کنید. هم وزن صاف کرده ی آن عسل اضافه شود و کمی حرارت داده تا مخلوط شود. در شیشه ای نگهدارید و هر روز صبح ناشتا یک قاشق مرباخوری از آن را در یک استکان چای مخلوط کرده و بخورید و ۴۰ روز ادامه دهید به کلی بهبود می یابید.
 •   مغز ریشه ی شیرین بیان را با برگ توت فرنگی بجوشانید و بخورید.
 •  سوخته ی تریاک را با پیه بز مخلوط و هر شب سینه را با آن چرب کنید.
 •  مغز وسط برگهای کلم را با تعدادی مغز بادام شیرین بجوشانید تا دو سوم آب آن بخار شود بعد مقداری نیشکر به آن اضافه کنید و روزی دو استکان صبح و عصر بنوشید.
 •  شصت گرم ریشه ی سنبل الطیب را در یک لیتر آب گرم یک روز بخیسانید بعد صاف کنید. آب آن را با عسل شیرین و قبل از هر غذا یک فنجان بخورید.
 • موقع حمله ی آسم برگهای آویشن را دم کنید و آب آن را صاف کرده و بنوشید، یا از شربت توسیان استفاده کنید. هده گرم زرشک را بکوبید و در یک لیتر آب خیس کنید. بعد از دو ساعت در پارچه ای ریخته با فشار ابشی را بگیرید. سپس آب آن را با شکر مخلوط و بجوشانید تا نصف شود. هر روز دو یا سه بار چند قاشق آب آن را دریک لیوان آب مخلوط و بخورید
 • ده گرم برگ خشک سوسنبر را در یک فنجان آب جوش ۱۲ دقیقه دم کنید. آب آن را با عسل شیرین و بنوشید و در هر روز چهار مرتبه تکرار کنید.
 •  هر روز صبح آب پیاز را با شیر مخلوط کنید و بخورید.
 •  هر روز صبح دو حبه سیر را در یک فنجان شیر بجوشانید و تا گرم است بخورید.
 •  وسط یک شلغم را سوراخ و گود کنید. در آن شکر بریزید و مدتی بماند وقتی به آب افتاد آب شکر را بخورید.
 • در هر ساعت یک لیوان آب پرتقال را با کمی آب لیمو مخلوط و بنوشید. در این مدت از خوردن گوشت، چربی، برنج، سیبزمینی و تخم مرغ کاملاً بپرهیزید. ولی در صورتی که خواستید چیز دیگری هم به عنوان درمان بخورید مقدار کمی عسل یا شکر سرخ را با آب مخلوط و میلی کنید. این کار را تا بهبودی کاملی ادامهدهید
 • مغز ناخنک، انیسون، انجره، گل زوفا، شنبلیله و گل بنفشه را بجوشانید. صمغ عربی ساییده شده را روی آب صاف کرده ی آن بپاشید و بنوشید.
 •  پودر عصاره ی شیرین بیان و پودر بادیان رابه نسبت مساوی مخلوط و به مدت ۳۰ روز صبح، ظهر و شب قبل از هر غذا یک قاشق چایخوری از آن را با آب
 •  پودر عصاره ی شیرین بیان را باشکر و کمی آب بپزید تا بسیار سفت شود. بعد از سرد شدن آن را به وسیله ی دستهای خود به صورت گلوله هایی به شکل دانه های تسبیح درست کنید و در ظرفی نگهدارید. به طور مداوم یکی از آنها را در دهان نگهدارید تا به مرور آب شده و تمام گردد، یا یک قطعه زب اصل سوس را در دهان نگه دارید تا تمام شود.
 •  هفت مثقال اسفند را در یک لیوان آب بجوشانید. آب صاف کرده ی آن را در روغن کنجد و یا عسلمخلوط کنید و به مدت یک ماه به مرور آن را بخورید.
 •  سناء صمغ عربی، کتیرا پیچ ، تخم مرو، تخم بزرک سفید، نشاسته، قدومه، به دانه، تخم شربتی، سه پستان، پوست هلیله ی زرد، هلیله ی سیاه، آمله مقشر، ریوند چینی، اسنامکی، گل سرخ، انقوزه، انجدان رومی، سکنجبین، گل خطمی، سفید، گل پنیرک، گل بنفشه، بالنگو، کوکنار، کاکنج، تاج ریزی، مسطکی رومی، عصارہی شیرین بیان، کندر، تخم خشخاش، تخم خرفه، تخم گشنیز، تخم کاهو و تخم کاسنی، از هر کدام ۱ مثقالی کوبیده و با کمی آب آن را خمیر و قرص هایی به اندازه ی نخود بسازید هر روز صبح، ظهر و شب هر بار دو قرص با هم میل کنید.

ضمناً باید از دخانیات، گرد و غبار، سرماوااستحمام در آب سرد پرهیز کنید. و از خوراکی های زیر بیشتر استفاده کنید:

گیلاس، لیمو شیرین، مغز خیار، آب زردک، سیب درختی، پالوده سیب سرخ باعسل، آب به، سیر، پیاز، ترب سیاه، تره فرنگی، کاهوی پخته، آش کدو با گشنیز، آشی جو L تره، والک، کرفس، آب دم کرده ی گزنه، شنبلیله کوبیده با عسل، مخلوط برگ نعناع با مسطکی رومی  ،أسفناج، ریحان، نعناع، پونه، شوید، سوپ سیر، جوانه ی گندم، آب دمکرده ی هزار چشم، شربت زرشک، سنجد، آب دمکرده ی سنبل الطیب، کمی بادام تلخ با نشاسته، شیرخشت، آب دمکردهای تخم کا سنی، عصاره ی شیرین بیان، شلغم پخته، آب دم کرده ی ثمره ی چنار، شربت به، تمرهندی، آب دم کرده ی شنبلیله با پرسیاوش، آب دم کرده ی قهوه، سرکه ی گرم با عسل، آب دمکرده ی تخم گشنیز.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *