قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / توصیه هایی برای مبتلایان به بیماری گریوز در طب سنتی
بیماری گریوز
بیماری گریوز

توصیه هایی برای مبتلایان به بیماری گریوز در طب سنتی

توصیه هایی برای مبتلایان به بیماری گریوز در طب سنتی

بیماری گریوز چگونه بیماری است

بیماری گریوز، ۶۰ تا۸۰ درصد از موارد تیروتوکسیکوز را تشکیل میدهد ولی شیوع آن در کشورهای مختلف متفاوت است و مصرف مقدار زیادید با افزایش شیوع بیماری گریوز همراه است. بیماری گریوز در ۲٪ از خانمها دیده میشود ولی شیوع آن در آقایان این میزان است. بیماری گریوز به ندرت قبل از بلوغ آغاز می شود و سن معمول آن ۲۰ تا۵۰ سالگی است ولی ممکن است افراد مسن هم به آن مبتلا شوند. ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی، استعداد ابتلا به این بیماری را ایجاد می کنند. استرس را از عوامل محیطی مهم این بیماری میدانند و کشیدن سیگار از عوامل خطر کم است  اهمیت بیماری گریوز و عامل خطر عمده ایجاد بیماری چشمی (افتالموپاتی) گریوز است.افزایشی ناگهانی مصرف ید ممکن است باعث تسریع ایجاد بیماری گریوز شود. بیماری گریوز که از نام رابرت . جی. گریوز، پزشک ایرلندی گرفته شده، نوعی اختلال چند سیستمی خود ایمن است. احتمال ایجاد بیماری گریوز در دوران پس از زایمان، ۳ برابر افزایش پیدا میکند.

علایم و نشانه های بیماری گریوز از دو گروه تشکیل می شوند. گروه اول، همان ویژگی های مشترک در هر یک از عللی تیروتوکسیکوز هستند (این علایم و نشانه ها عبارتند از:

پیش فعالی،

تحریک پذیری،

احساس کسالت،

عدم تحمل نسبت به گرما،

تعریق بیش از حد،

طپش قلب،

خستگی و احساس ضعف،

کاهش وزن توام با ازدیاد اشتها،

اسهال،

ادرار بیش از حد،

کاهش مقدار خونریزی قاعدگی،

کاهش میل جنسی،

لرزش بدن،

گواتر،

گرم و مرطوب بودن پوست،

ضعف عضلانی،

به عقب کشیده شدن پلک ها و بزرگ شدن پستان ها).

گروه دوم، علایم مختص بیماری گریوز است که عبارتند از:

افتالموپاتی (بیماری چشمی)،

درموپاتی (بیماری پوستی) آکروباتی (چماقی شدن ساده انگشتان)،

بیماری چشمی (افتالموپاتی)

گریوز عبارت است از عقب کشیده شدن پلک ها، خیز (ادم) اطراف چشم، احتقان ملتحمه و پروپتوز (proptOSiS یا اگزوفتالمی، یعنی بیرون زدگی غیرطبیعی کرہ چشم)۔

بیماری پوستی (درموپاتی) گریوز در کمتر از ۵٪ بیماران مبتلا به گریوز دیده میشود و عبارت است از ایجاد یک پلاک غیر ملتهب سفت به رنگ صورتی تیره یا ارغوانی و تبدیل پوست به وضیعتی شبیه پوست پرتقال،

این ضایعه، میگزدم (myXedema؛ به معنی تورم مومی و خشک و غیرگوده گذار) نام دارد که در کم کاری تیرویید دیده میشود. میگزدم اگر چه اغلب بر روی سطوح پیشین و جانبی ساق ها ایجاد می شود(میگزدم پره تیبیالی pretibial myXedema) ممکن است در سایر نقاط بدن نیز (به ویژه به دنبال ضربه)به وجود آید.

آکروپاتی تیروییدی، نوعی از چماقی شدن (کلابینگ؛ clubbing) است که در کمتر از ۱٪ بیماران مبتلا به گریوزدیده می شود و ارتباط و همراهی پرقدرتی با در موپاتی تیروییدی دارد. ندول (برآمدگی یا گره) منفرد تیرویید که به آن آدنوم تیرویید (تومور اپیتلیومی تیرویید) هم گفته میشود، نوعی تومور خوش خیم تیرویید است که در اثر جهش ژنتیکی (یا سایر ناهنجاری های ژنتیکی) در یک سلول پیش ساز منفرد به وجود می آید(برخلاف گواتر چند ندولی تیرویید که ناشی از واکنش هیپرپلاستیک تمام غده تیرویید نسبت به عامل محرکی مانند کمبودید است). آدنوم تیرویید ممکن است از نظر بالینی بی سرو صدا باشد و یا به شکل تومور تولید کننده مقادیر بیش از حد هورمون تیرویید تظاهر نماید که در این صورت با هیپرتیروییدیسم علامت دار همراه است و به آن آدنوم سمی (توکسیک) تیرویید گفته می شود.

بیماری پلامر (Plummer’s disease) که از نام دکتر هنری، اسی، پلامر پزشک آمریکایی گرفته شده عبارت است از گواتر سمی چند گره (مولتی ندولر) که به آن گواتر ندولر سمی یا آدنوم سمّی هم گفته می شود. این بیماری، نوعی از پرکاری تیرویید (هیپرتیروییدیسم) است که تولید بیش از حد هورمون های تیرویید در آن دیده میشود و دومین علت شایع هیپرتیروییدیسم، پس از بیماری گریوز است و علایمی شبیه به هیپرتیروییدیسم دارد.

مطلب پیشنهادی

دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول   – توجه داشته باشید اهمیت دندانهای شیری به نوبه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *