قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / توصیه های علمی برای کاهش درد قاعدگی
دیس منورہ
دیس منورہ

توصیه های علمی برای کاهش درد قاعدگی

توصیه های علمی برای کاهش درد قاعدگی 

دیس منورہ (درد قاعدگی)

گاهی دختران جوان چند روز قبل یا در حین قاعدگی احساس دردهای شدید و انقباضی در ناحیه زیر شکم خود می کنند. پزشکان آن را سندرم پیش از قاعدگی می نامند.

برخی از جوان شاغل چندین روز در ماه مجبور به غیبت از محل کار خود می شوند، زیرا در روزهای قاعدگی دچار دردهای انقباضی می شوند. برخی از خانم های مسن تر به طور مداوم از درد خفیف تا متوسطی در ناحیه زیر شکم شکایت دارند.

گرچه پزشک ناراحتی خاصی را در آنها نمی یابد ولی آنان مایل به مصرف قرصهای مسکن در درازمدت نیستند. در تمامی موارد ذکر شده چای بابونه بدون افزودن هیچ نوع مکملی مؤثر خواهد بود. برای تقویت اثر ان می توان از نعناع، بادرنجبویه، بومادران، رازیانهٔ رومی، بادیان یا زیره استفادهنمود.

چای مخلوط بابونه و بادرنجبویه

این چای مخلوط برای دختران جوانی که هنوز به دوران قاعدگی خو نگرفته اند و این دوران بدون آن که درد شدیدی داشته باشند باعث اضطراب وحساس شدن آنها می گردد مناسب خواهد بود.

گل بابونه ۲۰ گرم، برگ بادرنجبویه ۱۰گرم

 طرز تهیه و روش مصرف: دو قاشق چای خوری از مخلوط گیاهی را با پالیتر آب جوش به مدت ده دقیقه دم کنید و صاف کنید. در صورت لزوم روزانه دو تا سه فنجان چای شیرین نشده را بسیار گرم و به صورت جرعه جرعه بنوشید.

چای مخلوط بابونه، بومادران و بادرنجبویه

این چای مخلوط برای دختران در سن بالاتر و زنان جوان مؤثر است:

گل بابونه ۲۰ گرم، بومادران ۲۰ گرم ،برگ بادرنجبویه ۱۰ گرم

طرز تهیه و روش مصرف: دو قاشق چایخوری از مخلوط گیاهی را با 1/4لیتر آب جوش به مدت ده دقیقه دم کنید و صاف کنید. در صورت لزوم روزانه دو تا سه فنجان چای شیرین نشده را بسیار گرم و به صورت جرعه جرعه بنوشید.

چای مخلوط بابونه، بومادران و سنبل الطیب

برای زنان مسنتر که در بین دو دوره قاعدگی دچار دردهای مزمن، بدون علت ارگانیک هستند مصرف این «چای زنانه» در درازمدت بسیار مفید خواهد بود.

گل بابونه ۲۰ گرم،بومادران ۲۰ گرم،ریشهٔ سنبل الطیب ۱۰ گرم، گل راعی (هوفاریقون) ۱۰گرم ،برگ بادرنجبویه ۱۰گرم ،تخم رازیانه ۱۰ گرم ،برگ سنا ۵ گرم ،پوست بوردن (درخت گیلاس خاردار) ۵گرم،

 طرز تهیه و روش مصرف: دو قاشق چایخوری از مخلوط گیاهی را با 1/4 لیتر آب جوش دم کنید و پس از صاف کردن با یک قاشق چای خوری عسل شیرین نمایید. در یک دورهٔ درمانی بین چهار تا شش هفته روزانه دو فنجان چای را بسیار گرم و به صورت جرعه جرعه بنوشید. (بیماران مبتلا به دیابت نباید چای را شیرین کنند.)

قطرهٔ زنان

قطره زنان نامی رایج در طب سنتی است که در بسیاری از مناطق برای رفع دردهای قاعدگی دختران جوان و زنان که همراه با اضطراب و ناآرامی است از آن استفاده می شود.

تنطور بابونه ۱۰ گرم، تنطور نعناع ۵ گرم، تنطور افسنتین ۵ گرم ،تنطور سنبل الطیب ۵گرم ،قطرهٔ هافمن ۵ گرم،

روش مصرف: در صورت لزوم ده تاسی قطره از دارو را روی یک حبه قند بریزید یا باکمی آب میل نمایید. (بیماران مبتلا به دیابت دارو را فقط با آب مصرف کنند. این قطره حاوی الکل است.)

شربت تمشک

شربت تمشک (به صورت دست ساز یا قابل تهیه در داروخانه و فروشگاه های مواد غذایی و بهداشتی) برای درمان خونریزی شدید در دوران قاعدگی مفید است.

روش مصرف: در صورت لزوم روزانه دو تاپنج باریک استکان کوچک (حدود لم لیتر)شربت تمشک بنوشید.

روغن مبارکهٔ معمولی

روغن مبارکهٔ معمولی (به صورت مایع یا کپسول – قابل تهیه در داروخانه) برای رفع سندرم پیش از قاعدگی، درد و احساس ناخوشی قبل از شروع خونریزی قاعدگی توصیه شده است.

روش مصرف: در صورت لزوم روزانه سه بار یک قاشق چایخوری از روغن مبارکهٔ معمولی را بدون هیچ نوع افزودنی میل کنید و یا روزی یک بار پنج عدد کپسول را با مقداری آب میل نمایید.

موم عسل

موم عسل برای تنظیم دوران قاعدگی،به خصوص در دختران جوان مناسب است. مومزنبور عسل حجم خونریزی را متعادل میسازد و ضددرد است.

 روش مصرف: به بروشور داخل جعبه مراجعه کنید

بالش گل یونجه

کمپرس کردن با بالش گل یونجه برای درمان ناراحتی های دوران قاعدگی مفید است. در بازار انواع بالش های گیاهی آمادهٔ مصرف به همراه روش استفاده ان وجود دارد، ولی خودتان نیز میتوانید آن را آماده سازید.

طرز تهیه و روش مصرف: یک عدد بالش کتانی به اندازه موضع مورد نظر تهیه کنید و آن را با گل یونجه پر کنید تا ضخامت آن به پنج تا هشت سانتی متر برسد. سر بالش را بدوزید و درون قابلمه اب جوش به مدت پانزده دقیقه دم کنید. سپس آن را از آب درآورید و بین دو تخته چوب (مثلاً تخته کار آشپزخانه) قرار دهید تا آب اضافی آن خارج شود. وقتی دمای آن به چهل تا ۴۵ درجهٔ سانتی گراد رسید و یا گرمای آن قابل تحمل شد آن را درون پارچهای بپیچید و روی موضع دردناک قرار دهید و با پارچه پشمی محکم به بدن خود بچسبانید. تا زمانی که بالش گرم است آن را به همان صورت نگه دارید.

حمام دست

حمام دادن دست در آغاز دوران قاعدگی اغلب مفید واقع می شود

طرز تهیه و روش مصرف: ظرف عمیقی را با آب گرم (۳۴ درجهٔ سانتی گراد) پر کنید و هر دو دست را تا قسمت آرنج درون آب قرار دهید. از یک نفر کمک بگیرید تا آب گرم به ظرف اضافه کند تا آن که پس از پانزده دقیقه دمای آب به ۴۱ درجهٔ سانتیگراد برسد. سپس دست هایتان را از آب درآورید و با حوله خشک لطفاً قطرهٔ دارچین مصرف نکنید! قطرهٔ دارچین که دارویی قدیمی ضد خونریزی شدید قاعدگی است هنوز هم در بسیاری از داروخانه های خانگی دیده میشود. لطفاً از مصرف خودسرانه آن اجتناب کنید. علت هر نوع خونریزی نامنظم و شدید باید توسط پزشک مشخص و معالجه شود.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *