توضیحات کاملی راجع به بیماری انگشت چماقی


توضیحات کاملی راجع به بیماری انگشت چماقی

 

توضیحات کاملی  راجع به بیماری انگشت چماقی 

 این حالت ناشی از رشد بیش از حد بافت های محل اتصال بستر ناخن به انگشت میباشد. صورتی که سر انگشت حالتی شبیه چماق پیدا میکند. بیماریهای ریوی، قلبی، کبدی و گاهی اشکالات استخوانی سبب پدید آمدن چنین حالتی می شوند. البته گاهی ممکن است وجود چنین حالتی کاملاً طبیعی و وراثتی باشد. درمان آن بر اساس درمان بیماری زمینه ای می باشد .چماقی شدن ناخن یکی از بیماری‌های ناخن است که البته شایع نیست. شیوع آن در زن و مرد یکسان است و هیچ نوع تفاوت جنسی مشاهده نمی‌شود. بیماری ناخن چماقی شکل در اثر کاهش اشباع اکسیژن در خون ایجاد می‌شود و همچنین این بیماری به طور عمده در افرادی است که بیماری‌های مادرزادی قلبی دارند ایجاد می‌شود. در این افراد که مبتلا به بیماری ناخن چماقی هستند سرناخن شکل چماق را می‌گیرد. به طور عمده بیماری ناخن چماقی در اثر بیماری‌های قلبی و دستگاه تنفسی در افراد ایجاد می‌شود و برخی بیماری‌های مادرزادی ریه هم می‌تواند سبب ایجاد آن شود. هر علتی که سبب کاهش اشباع اکسیژن در خون می‌شود و در ایجاد آن تأثیر دارد.

علل ایجاد

این علامت فیزیکی با بیماری‌های زمینه‌ای مختلف از جمله بیماری‌های ریوی، قلبی و عروقی، نورُسته‌ای (توموری، نئوپلاستیک)، عفونی، کبدی و صفراوی، گوارشی، میان‌سینه‌ای و درون‌ریز همراهی دارد. این حالت می‌تواند نشانه بیماری‌های دستگاه تنفسی مانند سرطان ریه و بیماری مزمن انسدادی ریه و یا بیماری قلبی باشد.چماقی شدن ممکن است ارثی، ایدیوپاتیک، یا اکتسابی باشد و همراه با انواعی از اختلالات است. ترکیب چماقی شدن و رنج کبود (سیانوز)، اغلب در بیماری مادرزادی قلب و گاه در بیماری ریوی (آبسه ریه، شانت شریانی - وریدی ریه) دیده می‌شوند ولی در بیماری ریوی انسدادی بدون عارضه مشاهده نمی‌گردد.

در نتیجه  تکثیر بیش از حد بافت همبند در بند دیستال انگشتان دست و بسیار نادر در انگشتان پا ایجاد میشود. علت به این شکل درآمدن انگشتان بلند شدن ناخن هاست.اما بیماری هایی که باعث این بدشکلی می شوند:سرطان ریه و دیگر تومورهای مربوط به ریه،پولمونری فیبروزیس، بیماری های عفونی مزمن ریویبیماری های قلبی: اندوکاردیت باکتریاییبیماری های گوارشی: کرون، کولیت اولسروز، سیروز کبدیبیماری های هورمونی: بیماری گریوز، پرکاری پاراتیرویید


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد