قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / تولد کودک بدون کمک پزشک
تولد کودک بدون نیاز به پرشک
تولد کودک بدون نیاز به پرشک

تولد کودک بدون کمک پزشک

تولد کودک بدون کمک پزشک 

گاهی ممکن است پیش از رسیدن به پزشک یا ماما یا رساندن زن زائو به بیمارستان نوزاد به دنیا بیاید و یا پیش از آن که مادر برای رفتن به زایشگاه آماده می شود، نوزادش عجله کند و بخواهد دنیا را زودتر ببیند. این جریان، خیلی کم اتفاق میافتد و احتمال پیش امدن ان در مورد نخستین زایمان، کمتر از سایر زایمان هاست.اگر چنین وضعی پیش آمد، دچار وحشت نشوید چون تولد کودک اگر با شرایط و خصوصیات معین و به طور کامل و جامع صورت گیرد، هیچ اشکالی پیش نمی آورد و یک زایمان طبیعی صورت می گیرد و میتوانید پس از تولد کودک، پزشک یا پرستاری را خبر کنید.اگر مطالعاتی در خصوص تولد کودک کرده باشید، به استناد آن می توانید بعضی وسایل و یا حتی همه وسایل مورد لزوم را تهیه کنید که در چنین موقعی از آنها استفاده کنید و اگر کسی از اهل منزل یا دوستان به شما کمک میکند برای اطلاع وی، بعضی وظایف را روشن می کنیم که تکلیف خود را بداند.

کمک کردن به زائو

شما که یکی از بستگان یا دوستان زائو هستید وقتی آماده شده اید چنین خدمت انسانی و شریفی را به عهده بگیرید بد نیست از بعضی مسایل آگاه باشید. و اینک آنچه را در این مورد لازم است به اطلاع می رسانم :

۱- اولین کار شما خبر کردن پزشک یا آمبولانس است.

۲- سعی کنید مادر را در وضع راحتی قرار دهید.

۳- دستهای خود را پاکیزه بشویید.

۴- قسمتهایی از بدن را که مخصوص زائیدن است لمس نکنید و به آنها دست نزنید.

۵- زیر زانو مشمع یا پارچه یا حوله قرار دهید که کودک روی آن بیفتد و نیز در اطراف بستر پارچه یا روزنامه بگذارید که اطراف آلوده نشوند.

۶- بگذارید کودک به طور طبیعی متولد شود.

۷- وقتی کودک به دنیا آمد، بینی و دهان و به طور کلی صورتش را با دقت و ملایمت و با تمال یا حوله ظریف، پاکیزه کنید

۸- از به کار بردن پنبه یا دستمال کاغذی در این کار خودداری کنید.

۹- نوزاد را با احتیاط در محل پاکیزه بین پاهای مادرش قرار دهید به طوری که سرش کمی بالا باشد و بینی و دهانش را آزاد بگذارید تا به خوبی تنفس کند.

۱۰- اگر پزشک خبر کرده اید و او در راه است بهتر است به کارهای فنی و طبی از قبیل جدا کردن جفت اقدام نکنید تا بعد پزشک یا ماما از راه برسد.

۱۱- سعی کنید کودک را گرم نگه دارید.

۱۲- به مادر مایع گرمی از قبیل چای بدهید (در صورتی که او به نوشیدن آن رغبت نشان دهد).

۱۳- تا رسیدن پزشک، زائو را ترک نکنید.

۱۴- برای این که کارهای مربوط به زایمان تاحدی انجام گیرد از همسایگان یا خویشاوندان که در این کار بصیرت و سابقه دارند کمک بگیرید، به خصوص اگر احتمالاً به پزشک دسترس نباشد.

دردهای بعد از وضع حمل

در هفته اول بعد از زایمان دردهایی همراه با تشنج احساس می کنید که به دردهای قاعدگی  شباهت بسیار دارد و این درد غالباً با کودک سوم بیش از اندازه ای است که با نخستین کودک بروز می کند و چند روزی که گذشت دردها از میان میرود و چه بسا هنگام شیر دادن کودک زیادتر شود و نباید شما را مضطرب و ناراحت کند.

حمام رفتن زائو

روز حمام رفتن زائو اطرافیان باید بسیار مواظب باشند که زائو را کاملاً طبق دستور زیر تقویت کنند که هم شیر او زیاد شود و هم آماده بچه داری گردد. شبی که میخواهد فردایش به حمام برود، مورد، آرد نخود خام و زرده تخم مرغ را خمیر کرده،اگر با حنا مخلوط کنند بهتر است و آن را بر پوست سر زائو ببندند که مغز را تقویت میکند همچنین مغز قرص کمر و زردچوبه و کمی اوشق را کوبیده و با چند زرده تخم مرغ بر پایین کمر ببندند و فردای آن روز در حمام بشویند. این کارها به نور چشم و تقویت کمر کمک خواهد کرد و صبح قبل از حمام چند دانه زرده تخم مرغ را با شیر و عسل مخلوط کرده، به زائو بخورانند

مراقبت از مادر پس از زایمان

صرف نظر از این که نوزاد در بیمارستان، زایشگاه یا منزل به دنیا آمده باشد، والدین در برخورد با مشکلات پس از زایمان باید بیشتر به خود متکی باشند تا کمکهای حرفه ای. مراقبتهای پس از زایمان شامل مراحل زیر میباشد: مادر بلافاصله پس از زایمان باید مرتب ادرار کند. چون مثانه پر مانع از منقبض شدن رحم می گردد. زنان برای رهایی از سوزش می توانند ادرار خود را رقیق کنند. این کار با استفاده از بطری تا شونده ای که آب گرم را در هنگام ادرار بر روی پرینه اسپری می کند امکان پذیر است.

ادامه تولد کودک بدون کمک پزشک  قسمت دوم…..

مطلب پیشنهادی

پوسیدگی دندان

بررسی سرعت و میزان عود پوسیدگی دندان کامپوزیت شده 

بررسی سرعت و میزان عود پوسیدگی دندان کامپوزیت شده    یکی از عیوب کلیه مواد ترمیمی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *