تپش قلب های ناگهانی را جدی بگیرید..! قسمت اول


تپش قلب های ناگهانی را جدی بگیرید..! قسمت اول

تپش قلب های ناگهانی را جدی بگیرید..!

تپش قلب

 شما سال های زیادی را می توانید در طول زندگی سپری کنید بدون آن که به ضربان قلب خود توجه کنید، قلبی که به طور مدام در حال فعالیت است. هیجان و ورزش ضربان قلب را افزایش میدهد ولی در این حالت هم قلب با کل بدن هماهنگ است. تنها در صورت هماهنگی قلب با بدن، قلب کار خود را بدون مشکل انجام میدهد. ولی همیشه امکان بروز لحظه ترسناک وجود دارد که به ناگهان و بدون فعالیت خاصی سرعت ضربان قلب بیش از حد افزایش یابد و یا به ناگهان احساس کنید که قلبتان برای لحظه ای از حرکت ایستاده است. حالات فوق بی نظمی در ضربان قلب نام دارد و آنچه احساس می کنید، طپش قلب نامیده می شود. احتمال بروز طپش قلب با گذشت هر ده سال از عمر ۲ برابر میشود و براساس مطالعات انجام شده برروی ۷۳۱؛ نفر فرد بالغ، احتمال بروز طپش قلب در مردان نسبت به زنان ۱/۵ برابر است.. عوامل بروز طپش قلب متفاوت است. ناراحتی مذکور طبیعی و بسیاری از افراد در طول زندگی با آن روبرو هستند و زمانی مشکل آفرین می شود که فرد دارای سابقه بیماری قلبی باشد.

علت تپش قلب

قلب انسان دارای سیستم الکتریکی خاص خود است. دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب به نام گره سینوسی امواج الکتریکی را صادر و چهار حفره قلب آن را دریافت و انقباضات هماهنگی را به وجود میآورند که ضربان قلب نام دارد. ولی گاه امواج الکتریکی مذکور برای مدتی دچار بی نظمی می شوند (تنظیم ضربان قلب به هم میخورد) موج الکتریکی الزاماً از گره سینوسی منشا نگرفته یا گره سینوسی دچار تغییر حالت می گردد. وقوع هر یک از موارد بالا ریتم ضربان قلب را برهم میزند و فرد احساس طپش قلب می کند که معمولا چند ثانیه ادامه می یابد و در طی آن فرد احساس لرزش در قفسه سینه می کند. البته احتمال دارد فرد دچار سرگیجه، ضعف، تنگی نفس و حتی ناراحتی در قفسه سینه گردد. دکتر میشل برودسکای (متخصص قلب دانشگاه کالیفرنیا و مرکز پزشکی ایروینگ) معتقد است دلیل بروز تغییرات علائم الکتریکی قلب ناشناخته است. الکل، نیکوتین، کافئین و داروهای سرماخوردگی رامی توان دلیل بروز طپش قلب نامید. ولی نقش آن ها در بروز ناراحتی دقیقاً مشخص نیست. عامل دیگر در بروز طپش قلب استرس است. رویدادهای عادی چون انتظار، قرار ملاقات جدید، دعوا با رئیس اداره یا نگرانی های مالی می تواند منجر به طپش قلب گردد. در واقع ۵۰ درصد افرادی که دچار طپش قلب حاد می شوند و به تجویز متخصص قلب نوار قلب می گیرند ناراحتی آنان ناشی از اضطراب و افسردگی است. این نوع طپش قلب در اثر تغییر در سیستم عصبی و افزایش میزان آدرنالین ایجاد می شود. در موارد نادر، طپش قلب می تواند ناشی از عوامل متعددی باشد. افزایش بی رویه ضربان قلب (حدود ۱۲۰ ضربان به مدت ۲ دقیقه یا بیشتر) میتواند نشانه اختلال در سیستم الکتریکی قلب و ضربان نامنظم قلب گردد. دکتر برودسکای عقیده دارد در صورت تکرار بی نظمی ضربان قلب به شکل افزایش ضربان، احتمال دارد فرد مبتلا به یک بیماری قلبی زمینه باشد. اهمیت مسئله فوق از این نظر است که خود بی نظمی ضربان قلب به ندرت باعث مرگ می شود ولی وجود بیماری قلبی باعث افزایش مرگ می گردد.

درمان تپش قلب

اگر تصور می کنید طپش قلب شما به استرس ارتباط نداشته و در شرایط دیگر هم بروز می کند توصیه می شود حتماً به پزشک مراجعه کنید. اضطراب شدید و تلاش در فراموش کردن آن مشکل آفرین است. پزشک با رفع یا کاهش عوامل فیزیکی بروز طپش قلب، میتواند مشاورهای روانی را برای بیمار توصیه کند. البته طپش قلب به ندرت نشانه وجود بیماری قلبی زمینه است.روش بالینی جهت ارزیابی طپش قلب، استفاده از دستگاه ثبت ضربان قلب است که به چند صورت انجام می شود.نوار قلب : ثبت ضربان قلب در حالت استراحت است که در طی آن بیمار به پشت می خوابد و دیسک های طپش نگار برای ثبت امواج ضربان قلب به وی وصل میگردد.تست ورزش : جهت ارزیابی اثر فعالیت بدنی در شروع طپش قلب بیمار انجام میشود. پس از وصل دیسک های طپش نگار به بیمار، وی روی سطحی در حال حرکت به سرعت راه می رود و یا با دوچرخه ای خاص به سرعت پا میزند و پزشک از طریق نمایشگرهشدار دهنده دستگاه وضعیت بیمار را بررسی می کند.تست ۲۶ ساعته : دیسک های طپش نگار به مدت ۲۶ ساعت به بیمار وصل می شوند که از طریق نواری خاصی فعالیت قلب بیمار را در طول یک شبانه روز ثبت میکند.انتقال تلفنی: در صورت بروز طپش قلب، بیمار از طریق نمایشگر هشداردهندهای که حمل میکند با تلفن با سیستم مرکزی نمایشگر تماس میگیرد تا امکان ثبت ضربان مذکور (طپش قلب) وی فراهم گردد.توصیه های ضروری به گفته دکترعبادل حکیم خان (استاد پزشکی دانشگاه بران در پرویدنس) با بروز اختلال در ضربان قلب (طپش قلب) در اغلب موارد دارو تجویز نمی گردد مگر در موارد زیر:ضربان قلب نامنظم پایدار یا بروز علائم بالینی در اثر اختلال در ریتم با طبیعی قلب در شخص  بروز اختلال در ریتم قلبی متعاقب ایست قلبی پس از احیاء بیمار . وی معتقد است حتی در موارد بالا متخصصین منافع حاصل از تجویز دارو را با عوارض جانبی حاصل از آن را در نظر می گیرند. و تحقیقات نشان می دهد مصرف منیزیم برای سلامت قلب و رگ های خونی مضر است. استفاده زیاد از آن باید با مصرف سبزیجات، حبوبات و محصولات لبنی همراه باشد.

پیشگیری از تپش قلب

ترک سیگار : پزشکان مصرف سیگار را برای افراد مبتلا به اختلال ضربان قلب خطرناک میدانند. رعایت نکات ضروری در ورزش : ۱۰ دقیقه نرمش قبل از ورزش برای گرم کردن بدن و ۱۰ دقیقه بعد از ورزش لازم است.خودداری از انجام فعالیت های سنگین : در صورتی که با مشکل طپش قلب مواجه اید از انجام ورزش های پرتحرک و هیجان آور چون صخره نوردی و پرواز با گلایدر اجتناب کنید. از شرکت در رقابت های ورزشی دوری کنید زیرا رقابت ضمن وارد کردن فشار زیاد به بدن اضطراب آور است. تپش قلب های ناگهانی را جدی بگیرید..! قسمت دوم

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد