قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / تکرر ادرار یکی از شایعترین علائم بارداری
تکرر ادرار در بارداری
تکرر ادرار در بارداری

تکرر ادرار یکی از شایعترین علائم بارداری

تکرر ادرار یکی از شایعترین علائم بارداری

 

تکرر ادرار

 از اوایل بارداری ممکن است احساس کنید انگار تمام زندگی تان را در دستشویی می گذرانید. در بارداری، به دلایل گوناگونی به دفعات مکرر، به دفع ادرار نیاز پیدا می کنید. در ابتدای بارداری، رحم داخل لگن خاصره قرار دارد.

ولی در پایان سه ماهه ی اول بارداری (در حدود ۱۲ هفتگی)، رحم آنقدر بزرگ می شود که در داخل حفره ی شکمی قرار می گیرد. رحم در حال رشد شما می تواند به مثانه فشار بیاورد، که هم ظرفیت آن را کاهش میدهد و هم احساس نیاز به دفع ادرار را افزایش میدهد.

همچنین حجم خون شما در دوران بارداری، به طرز چشمگیری اضافه می شود، و به معنای این است که میزان ادراری که کلیه ها تولید می کند نیز افزایش می یابد. کار زیادی برای تکرر ادرار از دستتان برنمی آید، جز اینکه از عقل سلیم استفاده کنید. قبل از بیرون رفتن برای مدت طولانی (یا حتی کوتاه)، مثانه ی خود را خالی کنید تا مجبور نشوید در جایی که امکانات در دسترس نیست، به دنبال دستشویی باشید.

برای جلوگیری از کم آبی در دوران بارداری، به مقدار زیاد مایعات بنوشید، ولی سعی کنید بیشتر در روز باشد و از غروب کمتر شود، تا مجبور نشوید تمام شب از جا بلند شوید و به دستشویی بروید. قهوه و چای حاوی کافئین است (یک مدر، که جریان ادرار را افزایش می دهد و ممکن است وضعیت را وخیم تر کند، بنابراین سعی کنید مقدار کافئین مصرفی خود را کاهش دهید.

اگر متوجه شدید بیش از حد متوسط بارداری خود ادرار می کنید یا احساس ناراحتی ز یا سوزش دارید، یا متوجه وجود خون در ادرار خود شدید، با پزشک خود در میان بگذارید. در هنگام بارداری، احتمال وجود باکتری های بیشتر از حد معمول وجود دارد که باعث عفونت مجاری ادرار می شود.

مطلب پیشنهادی

عفونت سینه

اقدامات لازم بعداز ابتلا به عفونت سینه در دوران شیردهی

اقدامات لازم بعداز ابتلا به عفونت سینه در دوران شیردهی   در حالی که دچار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *