تکنیک های عملی کنترل استرسی


تکنیک های عملی کنترل استرسی

تکنیک های عملی کنترل استرسی

 

به دلیل اینکه کنترل استرسی همه را نمیتوان در یک قالب قرار داد، تکنیکهای آن نیز گسترده و فراوان است. ما در اینجا به ذکر بعضی از سرتیترهای اصلی بسنده می کنیم، اما شما میتوانید کتاب کنترل استرسی به زبان آدمیزاد (Stress Management For Dummies) را با تمام جزئیاتش بررسی کنید و ببینید چگونه می توان این راهکارها را در رابطه با انواع و اقسام استرسی ها (مربوط به ام اس  یا غیر آن) در زندگی روزمره به کار بست. کلید معما این است که بفهمید چه راهکارهایی از همه بیشتر به درد تان میخورد و به سراغ همان بروید، اما باید آماده باشید که با تغییر در نیازهایتان، به راهکار مزبور هم در همان راستا تغییر کوچکی بدهید.

در اینجا به اصول اولیه ی این کار می پردازیم  ورزشی به عنوان یک عامل کاهش استرسی شناخته شده است، و باور کنید یا نه، از میان انواع مختلف ورزش ها به هرحال می توانید یکی را پیدا کنید که برایتان لذت بخش باشدورزشهایی همچون ورزش های گروهی، هوازی، کار با دستگاههای بدنسازی، تایچی، یوگا، شنا، دوچرخه سواری و غیره انجمن ملی اماس میتواند شما را به مسئول برنامه های ورزشی انجمن در منطقه تان یا یک فیزیوتراپ ارجاع دهد، یعنی کسی که بتواند یک برنامهای ورزشی متناسب با نیازها و محدودیتهای خاصی شما ارائه دهد.

 راهکارهای آرام سازی (Relaxation) انرژی زیادی نمیبرد، اما برای کاهش استرسی، فوق العاده است. ممکن است برای اینکه روش مناسب حال خود را پیدا کنید، نیاز باشد چندین روش مختلف آرام سازی را امتحان کنید. به خاطر داشته باشید که یادگیري آرام شدن مستلزم تمرین است، بنابراین

معمولاً یک ماه یا بیشتر طول میکشد تا روش مزبور سودمندیهایش را نشان دهد. در اینجا به ذکر چند راهکار میپردازیم که میتوانید. :امتحان کنید به تمرینات تنفسی عمیق: نکته ی مهم دربارهی تنفس عمیق این است . که این کار را میتوان در هرجایی و در هرزمانی انجام داد. توصیه می کنیم روزتان را با چند نفس عمیق آرام و راحت شروع کنید و به و... پایان برسانید. همچنین، به خصوص هر موقع که احساس کردید دچار استرس شدهاید، به صورت اضافه چند دقیقه نفس عمیق بکشید.

*تجسم کردن: این تمرین مستلزم این است که غیر از صحنهای که مایلید روی آن تمرکز کنید، ذهنتان را از هر چیز دیگری پاک کنید. صحنه ای را انتخاب کنید که پر از محرکهای لذت بخش باشد -- مثلاً ساحل مورد علاقه تان، یک پارک زیبا، کوههای پوشیده شده از برف - و از «گشت و گذار» خود لذت ببرید. رسیدن به این آرامش مستلزم ان است که شما با هنرمندی قادر باشید، چند دقیقه در یک محیط آرام و بی صدا این تمرین را انجام دهید.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد