قالب وردپرس درنا توس
در رفتگی فک
در رفتگی فک

جابه جا شدگی فک

جابه جا شدگی فک

فک پایین صورت با مفصل به استخوان های کناری متصل شده است، اما این مفاصل کمی شل هستند و در نتیجه اگر فشار یا ضربه ای شدید به آنها وارد شود، در می روند. در برخی افراد هم وضعیت نامناسب اجزای ناحیه اتصال فک پایین به جمجمه، فرد را مستعد دررفتگی می کند.

در اثر دهان دره(خمیازه) یا خنده های زیاد و طولانی و قهقهه، فک پایینی ممکن است از جای خود حرکت کند۔ اگر کجی آن کم و موقتی باشد با خمیازه ی برعکس جا خواهد افتاد وگرنه این کار را به هر کسی واگذار نکنید، فوری باید به دندانپزشک یا جراح حاذق مراجعه کنید تا او فک را به جای خود برگرداند. لذا بایدهر کاری دست کاردان قرار گیرد تا به نحو احسن انجام شود. همچنین است کار جاانداختن فک که آن کار نعل بند و یا سلمانی و یا طبیب چشم نیست فقط کارجراح است که باید فک را به جای خود بازگرداند.

آیا شدت دررفتگی فک در همه بیماران یکسان است؟

نه، هنگام دررفتگی حاد، بخش کوچکی از غضروف خارج می شود و در ناحیه جلوتر گیر می کند و دهان بازمی ماند. برای درمان این مشکل، با روشی فک را سر جای خود برمی گردانیم. اما افرادی که فکشان به طور مزمن هر از گاهی در می رود، معمولا درمی یابند که چطور خودشان می توانند به محض دررفتگی آن را جا بیندازند.

امکان دارد هنگام خمیازه کشیدن، خندیدن یا حین یک جلسه درمانی طولانی مدت دندان پزشکی، دچار دررفتگی فک شویم؟

در ناحیه فک واکنشی وجود دارد که وقتی عضلات از حدی بیشتر کشیده شوند، حرکت آن را متوقف و از دررفتن فک جلوگیری می کنند. گاهی پس از کارهای درمانی دندان پزشکی که فرد باید دهان خود را به مدت طولانی باز نگه دارد، فرد بعد از اتمام کار حس می کند نمی تواند دهان خود را بیشتر از حدی باز کند. این مشکل در رفتگی فک نیست بلکه بافتی همبند که در ناحیه فک و کف جمجمه قرار دارد، از جای خود در رفته است که یا خودبه خود به حالت اول بازمی گردد یا دندان پزشک با روش هایی می تواند آن را اصلاح کند.
اگر فک در رفتگی حاد داشته باشد، باید به جراح فک مراجعه کرد تا فک را جا بیندازد و ببندد تا حرکتی نداشته باشد

حالا اگر به هر دلیلی فک کسی در رفته باشد، درمان های موجود چه هستند؟

اگر فک در رفتگی حاد داشته باشد، باید به جراح فک مراجعه کرد تا فک را جا بیندازد و ببندد تا حرکتی نداشته باشد. ولی اگر دررفتگی از نوع مزمن است، بهتر است بلافاصله جراحی انجام نشود، زیرا اول باید بررسی شود که آیا فرد خودش می تواند فک را جا بیندازند یا نه و اگر موفق نبود، با روش هایی پزشکی، مشکل آناتومیک یا زمینه ای برطرف می شود، یعنی درمان بستگی به علت دررفتگی و تشخیص دارد.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *