قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / جایگاه خاطرات در مغز ما کجاست
جایگاه خاطرات
جایگاه خاطرات

جایگاه خاطرات در مغز ما کجاست

جایگاه خاطرات در مغز ما کجاست

با این که علم پزشکی این روزها بسیار پیشرفت کرده است اما تاکنون معلوم نشده است که مغز انسان چگونه آن همه خاطرات را در خود حفظ و بایگانی میکند و به چه طریق در مواقع مختلف، فوراً قسمتی از به انسان یادآوری میکند. و اکثر حرکات و برخوردها و را در خود برای مواقع ضروری بایگانی میکند. بعضی از علماء و متخصصان عقیده دارند که هر قسمت از خاطرات در یک قست از سلول های مغز که قبلاً توصیف شده است، متمرکز شده و مثل سیم برقی، جریان برقی خاطرات را از خود عبور میدهند.

عده ای دیگر معتقدند که خاطرات در سلول های مغز چاپ و گراور میشود و واضح تر بگوییم روی یک رشته از سلول ها جا گرفته و حفظ و بایگانی می شوند. این   مطلب روشن است که مغز انسانی ،وقتی حادثه و خاطره ای را ضبط کرد، ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ی اول، آن را در سلول های خود حفظ میکند و اگر شخص میلی به  نگهداری آن نداشت  آن را برای همیشه در بایگانی نگه می دارد، و به همین جهت است که موقعی که ضربه ای به مغز وارد می شود انسان دچار حالت فراموشی و نسیان  گشته و ممکن است خاطرات و گذشته های خود را به طور موقت یا برای همیشه فراموش کند. و گاهاً بسیار مشاهده گردیده است که بعضی ها به قدری فراموش کار می شوند که حتی نام و هویت خود را فراموش میکنند. البته این قسمت احتیاج به شرح بیشتری دارد ولی اگر بخواهم وارد مبانی فلسفه شوم، از مفاهیم موضوع اصلی دور خواهیم شد.

البته لازم است بدانید از حاصل ،مجموع نظریه علما و علم الانسان و اساتید فن و روانشناسان و بزرگان و فلاسفه و خلاصه از مجموعهای مطالعات شخصی محقق شده، این است که شماره ی خاطراتی که مغز در سلول های خود جای می دهد و بیشتر خواهد بود. بعضی از کارشناسان عقیده دارند که تعداد خاطرات ثبت شده در یک مرد حدود هفتاد ساله ممکن است از پانزده ترلیون که هر ترلیون مطابق با یک هزار میلیارد خاطره است تجاوز نماید، زیرا اگر از طفولیت و جوانی و یا هر موضوع دیگری صحبت به میان آید، فورا مانند کلید برق که تا زده شد موبوطه نیز، در ذهن فرد تداعی خواهند گشت. به همین ترتیب، هر زمان که صحبتی شود دستگاه مغز، کار خود را به طور اتوماتیک انجام داده و خاطره مربوطه پنجاه یا شصت سال قبل را به زبان خواهد آورد و مانند فیلم بایگانی شده ای که برای تماشا و مرور در دستگاه قرار گیرد، همان خاطرات را در نظرش مجسم میکند.

با توصیف و ادله ی فوق الذکر، به اثبات می رسداین مغز که محل تجمع خاطرات است در نزد هر فردی از افراد بشر خزانه ای از ثروت خدادادی است که شاید سیستم مغز اشخاصی باهوش و با استعداد با سایر افراد متفاوت است. در حالی که چنین چیزی محال است ولی بدیهی است که اگر مغز دارای سلول های سالم باشد، جریان خون و اکسیژن و گلوکز در آن به شکل بهتر و سریع تری جریان می یابد و قدرت و نیروی بیشتری در این جا باید متذکر شوم که اگر می خواهیددستگاه مغز شما بیشتر و بهتر کار کند از آشامیدن آبالوده و همچنین مایعات آلوده، نوشیدن چای، مشروبات الکلی، دخانیات، مواد مخدر، داروهای مخدر یا خواب آور و به طور کلی ترکیبات شیمیایی خودداری و مکتشفین همچنین آیات اعظام و گویندگان و نویسندگان مشهور جهانی و مجتهدین عالیقدر و به طور کلی مغزهای متفکر اهل جهان مغزشان با مغز افراد عادی از حیث ساختمان و سلول تفاوتی ندارد و مغز کلی بشر از حیث ساختمان و شکل، همه یکسانند. باید از این موضوع آگاه شوید که طرز بهره برداری و که شخص از مغز خود چگونه بهره برداری کند. این مغز خود را خوب و به طور صحیح به کار اندازد شاید از یک فرد نابغه، بهتر بتواند پیچیده ترین مسائل را حل و فسخ نماید.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *