قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / جایگاه زالو در ایران دیروز
جایگاه زالو در ایران دیروز
جایگاه زالو در ایران دیروز

جایگاه زالو در ایران دیروز

جایگاه زالو در ایران دیروز

در طب عامیانه مردم ایران، زالو همانند حجامت و فصل به عنوان یک رفتار درمانی و پیشگیری، پذیرفته و شناخته شده بود و مردم شهر و روستای ایران می دانستند که علاح بسیاری از عفونتها و زخم ها و کسالتهای بدن را با زالو اندازی می توان رفع کرد.

یک سند تاریخی

مخبرالسلطنه در کتاب خاطرات و خطرات حکایتی جالب نقل می کند: جهانگیر خان وزیر صنایع دچار قانقاریا شد و دکتر تولوزان فرانسوی که پزشک مخصوص دربار بود دستور به قطع پای ایشان داد.

آشنایان جهانگیرخان با قطع پا مخالفت ورزیده و میرزا حسن خان جراح باشی محله را به عیادت جهانگیر خان آوردند. او پس از معاینه گفت: به من یازده روز فرصت دهید تا این پا را معالجه کنم.

میرزا حسن خان در سه نوبت زالوی زیادی به پای بیمار انداخت و پس از یازده روز از تولوزان فرانسوی دعوت کردند که پا را ملاحظه کند. تولوزانوقتی پا را دید، بهبود آن را تأیید کرد و از اینکه قبلاً به میرزا حسن ناسزا گفتهبود معذرت خواهی کرد و دویست تومان به میرزا حسن داد.

خاصیت ضدانعقادی: به دلیل وجود آنزیم هیالورونیداز موجود در بزاق زالو می‌باشد. این آنزیم خاصیت آنتی بیوتیکی و حل کردن موکوس بسیار قوی دارد به طوری که در درمان گلوکوم هم بسیار موثر است.
ـ خاصیت آنتی بیوتیکی: که اخیراً مورد توجه بسیاری قرار گرفته و روی بیماری‌های ناشی از استاف طلایی و میکروب سل و اسهال خونی و دیفتری موثر است.
ـ خاصیت ضدالتهابی و ضدلخته‌ای
محل نیش حیوان به شکل Y می‌باشد و هنگام گزش فرد درد بسیار خفیفی احساس می‌کند. زالو در حین مکیدن خون، بزاق خود را به بدن فرد تزریق می‌کند و در اثر مکش خون ۵ تا ۱۰ برابر افزایش وزن پیدا می‌کند.
در بسیاری از کشورهایی که از زالو برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود. مکان‌های خاص جهت پرورش زالو به طریق بهداشتی و استریل وجود دارد، تا احتمال انتقال بیماری‌های خونی نظیر هپاتیت و ایدز به صفر برسد.

مطلب پیشنهادی

مواد بی حس کننده دندان

کاربرد مواد بی حس کننده دندان در دندانپزشکی 

کاربرد مواد بی حس کننده دندان در دندانپزشکی    اغلب کارهای دندانپزشکی همراه با کاربرد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *