قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / جایگاه زالو در طب سنتی ایرانیان
زالو
زالو

جایگاه زالو در طب سنتی ایرانیان

جایگاه زالو در طب سنتی ایرانیان

شیخ الرئیس ابن سینا باب مبسوطی پیرامون زالو دارد و چنین می فرمایند:از زالوهایی که کرک ریز و نرم دارند یا لاجوردی رنگ هستند پرهیز کنید زیرا دچار غشی، خونریزی، تب، سستی و قرحه های بدخیم خواهید شد.

از زالویی استفاده شود که در آبهای خزه دار که محل زیست قورباغه هاست نمو کرده و نه زالویی که در آبهای گل آلود سیاه بوده است. زالو بهتر است حجامت خون تباه را از عمق بدن بیرون می کشد. زالو را ابتدا سرازیر نگهدارید تا استفراغ کند و محتویات شکمش بیرون آید.

سپس اندکی خون بره به او بدهید. سپس مواد چسبنده و کثیف بدن او را با بوراکس پاک کنید (استفاده از مواد صابونی عطردار مضر است) و جایی راکه می خواهید زالو بگذارید با دست مالش دهید تا سرخ شود.

اگر جایزالو انداختن را با گل سرشور یا خون اندودکنند زالو بهتر می چسبد. بهتر آن است که پس از جدا شدن زالو، محل گزش او را حجامت کنید تا احیاناً اگر آزاری و عفونتی بر اثر نیش زالو عارض شده، از بین برود. اگر پس از زالو اندازی خون بند نمی آمد مازوج سوخته، نوره، خاکستر یا سوده نرم (یا پودر باقلا و زردچوبه) استعمال شود.

زالو اندازی برای بیماری های پوست از قبیل جوش ها، دمل ها، لکه های سیاه و نقطه های سیاه و سپید و… مفید است. در طب عامیانه نیز زالو در کوچه و بازار به فروش می رسیده و تا حدود سی سال قبل، همه می دانستند که برای علاج زخم چرکین و دمل بهترین درمان زالو اندازی است. یا برای پیشگیری از فساد دهان و لثه و داشتن دندانهای محکم باید بناگوش را زالو گذاشت.

زالو اندازی جزء سنت های درمانی پذیرفته شده و به همان معروفیت ومقبولیت حجامت و فصد (رگ زنی) بین توده های مردم رواج داشت. آری این حیوان یک گرمی به ظاهر مشمئز کننده طی سالیان دراز بیماریهای صعب العلاجی را به راحتی درمان می کرد و بیماران را از صرف هزینه های گزاف، بریده شدن اندام ها، بد شکل شدن پوست، فلج شدن ناشی از سکتهمغزی و ….. نجات می داده است.

مطلب پیشنهادی

علل بروز اهنجاری های فکی و دندانی

تاثیر عوامل محیطی بر ناهنجاری های فکی و دندانی

تاثیر عوامل محیطی بر ناهنجاری های فکی و دندانی   -عوامل محیطی عنوان کلیه عواملی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *