جایگزین های کورتیکواستروئیدها در درمان بیماری ام اس 


جایگزین های کورتیکواستروئیدها در درمان بیماری ام اس 

جایگزین های کورتیکواستروئیدها در درمان بیماری ام اس 

 

برای هرکس که دسترسی به کورتیکواستروئیدها نداشته باشد یا عوارض جانبی آنها برایشی غیرقابل تحمل باشد، FDA مصرف دارویی را به نام HP Acthar Gel ACTH lessly u (adrenocorticotropic) assistsکه از هورمون آدرنو ساخته میشود، مورد تأیید قرار داده است (علایم اختصاري به کاررفته، در گذشته ابداع شده).

ACTH شبیه کورتیکواستروئیدها عود را درمان می کند، اما تأثیری بر نتیجه ی نهایی یا روند طبیعی ام اس  ندارد. این دارو به صورت تزریق عضلانی روزانه، به مدت دو تا سه هفته تجویز می شود. عوارض جانبی احتمالی آن شامل استفراغ، تغییر در اشتها، اسهال، یبوست، بی قراری، اختلال در خواب و تعریق است. ACTH را نیز همچون کورتیکواستروئیدها نباید به صورت مداوم مصرف کرد.

ایمونوگلوبولین داخل وریدی (IVIg) که آن را عموماً ماهی یکبار از طریق تزریق وریدی تجویز می کنند، گزینه ی دیگری برای افرادی است که نمی توانند کورتیکواستروئیدها را تهیه یا تحمل کنند یا پاسخ مناسب درمانی به آنها نمی دهند. هرچند متخصصان ام اس  دربارهی مؤثر بودن این دارو اتفاق نظر ندارند، پلاسما فرزیس (plasmapheresis)؛ (تعویض پلاسما) در مبتلایانی کاربرد دارد که دچار عود شدیدی شده باشند و به کورتیکواستروئیدها با دوز بالا هم پاسخ درمانی ندهند.

ورودبه تیم توانبخشی

علیرغم هر درمانی که پزشکتان برای یک عود تجویز کند، بعضی علایم ممکن است R باقی بماند. این موقع زمان ایدهآلی است که متخصصان توانبخشی مجرب شما را ویزیت کنند (مراجعه به فصل۴). به عنوان مثال، اگر به عوارضی مانند ضعف یک یا هر دو پا، مشکلات تعادلی یا خستگی غیرقابل تحمل دچار شدید، یک فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند. این فرد با کار روی شما، میتواند راه رفتنتان را بهبود بخشد و با عرضه ی وسایل کمک حرکتی خاصی به شما در امر حفظ بهینه ی تعادل و ذخیره ی انرژی، یاری کندکاردرمانگر میتواند توصیه کند که فضای خانه یا محل کارتان را به گونهای تغییر دهید که تردد و جابهجا کردن وسایل برایتان آسانتر شود.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد