جذام چگونه بیماری است ؛آیا درمان دارد ….؟؟


جذام چگونه بیماری است ؛آیا درمان دارد ….؟؟

جذام چگونه بیماری است ؛آیا درمان دارد ....؟؟

 یک بیماری مزمن باکتریایی است با میزان سرایت متوسط این بیماری در کشورهای ژاپن، کره، جنوب چین و جنوب آفریقا بیشتر دیده میشود. این باکتری بیشتر بافت هایی را درگیر میکند که دمای کمتری نسبت به دمای بدن دارند نظیر پوست، اعصاب سطحی، بینی، حلق، حنجره و گاهی چشم و بیضه، چنانچه رشته اعصاب درگیر شوند فرد در ناحیه مبتلا احساس بی حسی و سوزن سوزن شدن می کند.  افتادگی مچ دست یا پا از عوارض بیماری است. بدلیل اشکال در کار حس اعصاب ممکن است در ناحیه، زخم بوجود آید و گسترش یابد بدون اینکه توجهی خاص به آن معطوف گردد. به تدریج و در اثر پیشرفت زخم ممکن است انتهای انگشتان دست و شست پا ناپدید شود.  امروزه با درمان، میتوان انواع خفیف بیماری را به راحتی کنترل نمود. گاهی عمل جراحی برای ترمیم تغییر شکل هایی که در انگشتان یا صورت پدید می آید، لازم می گردد.جذام در طول تاریخ بیش از هر بیماری دیگری باعث وحشت و انزوای انسان‌ها گردیده‌است.در پایان قرون وسطی جذام در غرب از میان رفت. از ابتدای قرون وسطی تا پایان جنگ‌های صلیبی، وسعت قلمرو جذامخانه‌ها در سراسر اروپا چند برابر شده بود. بنابرقول متیو پاری، در کل قلمرو مسیحیت نوزده هزار جذامخانه وجود داشت.جذام نوعی بیماری التهابی مزمن است که به وسیله مایکوباکتریوم لپرا ایجاد می‌شود و طیف بالینی آن وابسته به پاسخ ایمنی فرد میزبان می‌باشد. هرچند بیماری به عنوان یک بیماری مزمن باکتری پوست و اعصاب محیطی مطرح است، ولی در نوع لپروماتوز باعث گرفتاری راه‌های تنفسی فوقانی نیز می‌شود.کارشناسان سازمان جهانی بهداشت مورد جذام را چنین تعریف کرده‌اند: یک مورد جذام، عبارت است از شخص که دچار ضایعه‌های هیپوپیگمانته (قرمز رنگ بدون حس)، درگیری اعصاب محیطی، از دست دادن حس و اسمیر پوستی مثبت از نظر باسیل‌های اسیدفاست، به صورت منفرد یا مجموعه‌ای از این تغییرات باشد.

سبب‌شناسی

عامل بیماری، یک باکتری اسید فاست به نام مایکوباکتریوم لپره می‌باشد. رشد این باکتری بسیار کند است، به طوری که در بافت نرم کف پای موش در طی ۱۱ تا ۱۳۳ روز تکثیر می‌یابد. این باکتری درگرفتاری‌های پوست و اعصاب محیطی وجود داشته و منجر به تخریب بافتی و تغییر کل آن بعلت از دست دادن حس و فعالیت حرکتی بافت می‌شود.

دوره نهفتگی

دوره نهفتگی بیماری جذام، احتمالاً ۲ تا ۱۰ سال است ولی می‌تواند تا ۲۰سال یا بیشتر بطول انجامد.هزاران سال است که بشریت با بیماری جذام دست و پنجه نرم می‌کند.نام این بیماری از واژه لاتین lepra به معنای «فلس مانند» گرفته شده است، این در حالی است که واژه «بیماری هانسن» از روی نام گرهارد آرمور هانسن گرفته شده است. قرنطینه افراد مبتلا درکمپ‌های جذامی‌ها هنوز در کشورهایی مانند هند، با بیش از هزار؛چین، با حدود صدها؛ و در آفریقا اتفاق می‌افتد.با این حال، بیشتر این کمپ‌ها بسته شده‌اند. برای مدت مدید در طول تاریخ، مردم جذام را همواره با ننگ جامعه در ارتباط می‌دانند، که این خود عاملی برای جلوگیری از گزارش بیماری فرد و درمان زودهنگام می‌شود. روز جهانی جذام در سال ۱۹۵۴۴ وارد تقویم شد تا به افراد مبتلا به جذام آگاهی داده شود.

 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد