قالب وردپرس درنا توس
جعفری فرنگی
جعفری فرنگی

جعفری فرنگی

  جعفری فرنگی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی جعفری فرنگی است . جعفری فرنگی گیاهی است یک ساله از خانواده ی  Umbelliferae،   ساقه ی آن به ارتفاع ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر با مقطع مربع. برگ های آن سبز روشن، مثلث شکل با بریدگی های عمیق می باشد به طوری که به صورت رشته های باریک درمی آید و طعم آنها شیرین تر و معطرتر از برگهای جعفری است. عطر آن شبیه به عطر رازیانه با کمی بوی تند فلفل می باشد. گل های آن کوچک، سفید، به صورت گروهی و چتری شکل در انتهای ساقه ی گل دهنده دیده می شود. نوع چتردار آن دارای برگ های سبز تیره، موجدار، فردار و پرپشت است که آن را جعفری فری می گویند. میوه یا تخم آن از زیره کمی بلندتر و باریک با رنگ تیره و در نژادهای وحشی پوشیده از مو می باشد. این گیاه بومی آسیا و جنوب شوروی سابق است و توسط رومی ها به اروپا، فرانسه و انگلستان برده شده است، در حال حاضر در اغلب مناطق اروپا و آمریکا کاشده می شود، در مناطق شمال ایران در دیلمان به طور خودرو شناسایی شده است.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:جعفری فری – سرفویل

ترکیب شیمیایی: گلوکوزیدی به نام آپی یین – اسانس روغنی فزار.

ویتامین: در هر یک صد گرم برگ خام آن حدود ۹ میلی گرم ویتامین C وجود دارد.

درمان بیماری ها با جعفری فرنگی

  • تسکین سرفه

جعفری فرنگی، دارای خصوصیت خلط آور قوی است، می‌تواند به مایع و روان کردن مخاط به دام افتاده، کمک کرده و خروج آن از مجرای تنفسی را تسهیل بخشد. این ویژگی در درمان سرفه خلط دار و یا مرطوب مفیدست، به گونه‌ای که احتقان سینه را تسکین می‌دهد. سرفه‌ی خلط‌دار که معمولاً ناشی از عفونت‌های تنفسی مانند برونشیت می‌باشند، ممکن است با مصرف جعفری فرنگی، بهبود یابد.

  • کاهش مشکلات پوستی

تاریخچه‌ی پرشکوه آن از نظر کاربرد دارویی به تسکین مشکلات پوستی می‌رسد. جعفری فرنگی می‌تواند، در تسکین ناراحتی مرتبط با آکنه و اگزما موجب شگفتی شود. به علت توانایی آن در تسکین پوست، اغلب به لوسیون‌ها و مواد پاک کننده افزوده می‌شود. آغشتن مقداری پنبه‌ی گلوله شده در چای جعفری غلیظ و زدن آن به پوست، همچنین می‌تواند در به حداقل رساندن درد و پریشانی ناشی از نیش حشرات و اگزما کمک کند. خاصیت مرطوب کنندگی جعفری فرنگی به منظور تسهیل بهبود نیش حشرات و گزیدگی می‌تواند به کار رود.

موارد استفاده جعفری فرنگی :

درمان گیاهی سکسکه

۱- آن را بخورید. سکسکه را آرام می کند، مدر است، مقوی معده و اشتهاآور می باشد.

۲- خوردن عصاره ی برگ و شاخه های گلدار آن برای تصفیه ی خون، درمان استسقا، یرقان و نقرس مفید است.

۳- ضمادله شده ی آن یا شست وشو با آب جوشانده ی آن التیام زخم و جراحت را تسریع می کند.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *