جفت چیست وچه مسائلی بر سلامت جفت تاثیرگذار هستند؟؟


جفت چیست وچه مسائلی بر سلامت جفت تاثیرگذار هستند؟؟

جفت چیست وچه مسائلی بر سلامت جفت تاثیرگذار هستند؟؟

 دو قسمت Maternal & Fetalدارد.Fetalpa، کوریونیو glacie sessDecidua Basalis Maternal par    نام دارد کوریون صفحه ای  است که از آن کرک ها (Villi) ناشی میشوند و دو نوع ثابت و آزاد (داخل حفره های خونی) دارند. هر کرک، داربست مزانشیمی با عروق جنینی دارد که دو طبقه سلولی پوششی آنرا محصور میکند.  داخل یا عمقی به نام سیتوتروفوبلاست و خارجی یا سطحی یاسین سیتیوتروفوبلاست. این ساختمان مربوط به نیمه اول حاملگی است و در نیمه دوم لایه عمقی از بین میرود. سلول های پوششی کرک ها وظیفه ترشح هورمون های جفت را به عهده دارند. اعمال جفت، تهیه هورمون، تنفس، تغذیه، دفع، حفاظت و ذخیره مواد مختلف است.جُفت عضوی مسطح در بدن جانداران است که با بند ناف به جنین متصل است.جفت، پیش از زایمان به دیواره رحم متصل است و در طی زایمان، به همراه نوزاد، و پرده‌های جنینی از کانال زایمانی خارج می‌شود.

جفت چگونه کار می‌کند و در چه صورت طبیعی است؟

در دوران بارداری، جفت نقش حیاتی و مهمی را ایفا می‌کند. در این مقاله به چگونگی عمل‌کرد جفت، مسائلی که بر جفت تاثیر می‌گذارند و شیوه‌ی خروج جفت از بدن می‌پردازیم.

جفت چه می‌کند؟

جفت اندامی است که در دوران بارداری در رحم رشد می‌کند. این ساختار اکسیژن و مواد غذایی لازم را برای جنین در حال رشد فراهم می‌کند و مواد زائد را از خون جنین خارج می‌سازد. جفت به دیواره‌ی رحم متصل است و بند ناف جنین از جفت گرفته شده است. در اغلب بارداری‌ها، جفت به بالا یا کناره‌های رحم وصل می‌شود.

چه مسائلی بر سلامت جفت تاثیرگذار هستند؟

عوامل مختلفی می‌توانند بر سلامت جفت در دوران بارداری اثر بگذارند که برخی از آن‌ها قابل اصلاح هستند. برای مثال:

- سن مادر: برخی از مشکلات مربوط به جفت در مادرانی که سن بالایی دارند (به‌خصوص پس از 40 سالگی) مشاهده می‌شود.

- پارگی زود هنگام غشا: طی بارداری، جنین با غشایی پر از مایع احاطه شده است که آن‌را کیسه آمنیوتیک می‌نامند. اگر این کیسه پیش از زایمان سوراخ یا پاره شود، خطر بروز مشکلاتی برای جفت افزایش می‌یابد.

- فشار خون بالا: فشار خون بالا می‌تواند بر جفت تاثیر بگذارد.

- بارداری دوقلو یا چند قلو: اگر تعداد جنین بیش از یکی باشد، احتمال بروز مشکلاتی برای جفت بالا خواهد بود.

- اختلال در لخته شدن خون: هر نوع مسئله‌ای که جلوی لخته شدن خون را در هنگام نیاز بگیرد یا احتمال لخته شدن خون را در شرایط عادی بالا ببرد می‌تواند احتمال بروز مشکل در جفت را افزایش دهد.

- سابقه‌ جراحی رحم: اگر قبلا جراحی در ناحیه رحم انجام داده‌اید (برای مثال سزارین یا جراحی برای خارج کردن فیبروم‌های رحمی) احتمال بروز مشکل در جفت جنین افزایش خواهد یافت.

- سابقه‌ بروز مشکل در جفت: اگر در بارداری‌های پیشین دچار مشکلاتی در جفت بوده‌اید، احتمال بروز مجدد این مشکل در جفت جنین شما وجود خواهد شد.

- مصرف بیش از حد از برخی مواد خوراکی: بعضی از مشکلات موجود در جفت جنین در زنانی مشاهده می‌شود که سیگار می‌کشند یا از مواد غیرمجاز مانند کوکائین و غیره در دوران بارداری استفاده می‌کنند.

- آسیب‌های شکمی: آسیب به شکم (مانند زمین خوردن یا هر نوع ضربه‌ای به شکم) احتمال بروز مشکل در جفت را افزایش می‌دهد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد