قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / جلوگیری از ریزش مو با گیاهان دارویی
ریزش مو
ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو با گیاهان دارویی

جلوگیری از ریزش مو با گیاهان دارویی

درمان ریزش مو و تقویت پیاز مو

دنبلان (خایه گوسفند) را بصورت ورقه های نازکدر آورده و روی صورت بگذارید.

بر ۱۵ گرم برگ کنجد را با ۱۰ گرم برگ مورد و ۵ گرم قهوه خام ۵ گرم آویشن، ۵ گرم ریواس، ۲ گرم رناس ۱۰ گرم حنا، ۱۰ گرم سدر و ده گرم وسمه مخلوط کرده نرم سائیده و هر بار مقداری از آن را جوشانده با آب جوشانده برگ کنجد خمیر نموده بر سر بمالید بعد از ربع ساعت سر را با آب گرم بشوئید

همچنین مالیدن عصاره له شده فشرده کنجد یا روغن کنجد به سر مفید است.

-۱۰۰ گرم شیره بولاغ اوتی تازه را با ۱۰۰ گرم الکل مخلوط کنید، ۱۰ قطره اسانس ژرانیوم را به این مخلوط اضافه کنید و ۳ ساعت بگذارید بماند بعد پوست سر را دو یا سه بار در روز با این محلول مالش دهید. این محلول شهرت زیادی در این مورد دارد.

– اگر ریشه گزنه را در الکلی ۶۰ درجه خیس کنید و آنرا ۱۵ روز در مقابل آفتاب بگذازید و بعد صاف کنید مایعی بدست می آید که چنانچه ۳ قاشق آنرا با آب مخلوط کرده به سربمالید از ریزش موجلوگیری می کند.

دم کرده پوست دانه برنج با لیمو عمانی مانع سفید شدن مو میشود و از ریزش موجلوگیری میکند.

درمان ریزش ابرو

آرد نخود ۱۰ گرم، سیاهدانه ۵ گرم، زرده تخم مرغ ۲ عدد، همه را نرم سائیده و با زرده تخم مرغ مخلوط کنید روزی ۳ مرتبه بمالند.

-مورد ۱۰۰ گرم، سدر ۱۰۰ گرم، شنبلیله خشک ۵۰ گرم، گل زوفا ۲۰ گرم، گل ارونه ۲۰ گرم، سیاوشان ۱۵ گرم، آرد نخود ۲۰۰ گرم، همه را نرم کوبیده یک استکان از آنرا صبح با یک تخم مرغ کامل به هم بسرشند. اگر خیلی سفت شد آب جوشیده اضافه کنند آخر شب موقع خواب با کف سر ضماد کرده خوب مالش دهند، صبح در حمام بشویند این عمل را یک شب در میان انجام دهند.

سیاهدانه ۲۰۰ گرم، زنیان ۵۰ گرم، چهار مغز روی هم ۲۰۰ گرم، همه را نرم کوبیده روزی ۳ قاشق در شربت حل کرده میل نمایند. آرد نخود خام و زرده تخم مرغ را خیسانده شبها به سر ضماد کنند.

ماساژ کف سر با جوشانده سیاوشان ۵۰ گرم در یک لیتر آب

-سیاهدانه بود داده که با شکر نرم کوبیده باشد روزانه ۳ قاشق غذاخوری سر خالی بخورند و معمولا این عمل را تا ۳ ماه ادامه میدهند.

-چهار مغز ( گردو – بادام – فندق – پسته) از هر کدام ۵۰ گرم همه داروها را نرم سائیده در یک استکان از مخلوط با یک لیوان آب جوش و دو زدره تخممرغ خوب بهم زده و هفته ای ۲ بار سر را ضماء نمائید

۱ – ریزش قطعه ای موها، مولیسک یا پلاد: تخم شاهی ۲۵ گرم، کف دریا ۵ گرم، سیاهدانه ۲۰ گرم، تخم تربچه ۲۵ گرم، پیاز عنصل ۵ گرم و تخم شنبلیله ۲۰ گرم، همه را نرم کوبیده، یک استکان در یک لیوان سرکه انگور ریخته روزی ۳ مرتبه بمالند.

۲- درمان مولیسک : کف دریا ۵ گرم، سیاهدانه ۱۰ گرم، زاج سفید ۵ گرم، آرد نخود ۱۰ گرم همه را نرم کوبیده در یک لیوان روغن کنجد بجوشانید، روزی ۳ مرتبه بر محل بیماری بمالند. قبل از این کار محل بیماری را با شنبلیله شستشو نمایند.

۳ – در چین از تخم کاهو برای روئیدن مو در جای زخم استفاده می شود.

4- میوه بنه: اگر میوه سوزانده بنه ( بنی چی) را به محل گری بمالند باعث رویاندن مو میشود مخصوصاً در مورد طاسی سر اثر بیشتری دارد و چنانچه برگ درخت را کوبیده و در محل ریزش مو بمالند باعث روئیدن مو شده و مو را دراز نگه میدارد.

۵- فلفل سیاه، آب پیاز و نمک مخلوط جهت رویاندن موی گری ( داء آلثعلب) مفید است.

۶- افسنطین : داء الثعلب، مو خوره و گری را مفید است.

۷ – داء الثعلب ( ریزش مو منطقه ای) جای موهای ریخته را با پارچه پشمی ماساژ دهند و ضماد خاکستر سریش ( گیاه سریش) بر آن گذارد موی را باز رویاند. (ضماد ریشه)

۸ – خاکستر ریشه سریش ( تیره لاله ) داروی داء الثعلب است

۹- در مولیسکجهت رفع ریزش قطعه ای موی سر

برگ درخت ابهل (سرو کوهی) juniperus Savina را پودر کرده با سرکه خمیر نموده روی موضع بمالید.

مالیدن روغن ابهل به سر مفید است.

-جهت رویاندن موی سر و ابرو و مولیسک چند عدد بادام تلخ کامل (همراه با پوست و مغز) و چند عدد فندق کامل را با هم سوزانده و نرم سائیده و آنها را در روغن زیتون تصفیه شده بریزید و آنقدر جوشانید تا پخته شود سپس آنرا بر محل موهای ریخته شده بمالید.

– گذاشتن گیاه نرگس که در مقداری سرکه پخته شده باشد بر محل ریزش مو جهت رفع دالثعلب (ریزش مو) مفید بوده و از طاسی سر جلوگیری میکند، همچنین مالیدن روغن نرگس به سر مفید است.

– گیاه غافث (تیره گل سرخ) در اولین مرحل پیدایش داء الثعلب وداء الحیه علاج خوبی است

 

 

 

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *