قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / جلوگیری از پیری و فرسودگی(قسمت اول)
برنامه پیشگیری از پیری
برنامه پیشگیری از پیری

جلوگیری از پیری و فرسودگی(قسمت اول)

جلوگیری از پیری و فرسودگی

بالا رفتن سن نشانه درد و بیماری یا کم شدن مقاومت و ابتلا به بیماری ها و یا سکته و غیره نیست: دلیل بر بی توجهی و عدم مراقبت لازم از جسم و روح است و ارتباطی باکهولت و افزایش سن ندارد. بسیاری از مردم سنین بالا را بدون درد، رنج و با سلامتی و شادابی سپری کرده اند.

آنها سلامت خوب، زندگی بهتر، بدون بیماری و بدون استفاده از دارو (حتی یک آسپیرین) را به ما می آموزند. جلوگیری از پیری،

نشاط و سلامتی وابسته به ۷ اصل مهم:

هوای سالم، نور آفتاب، فعالیت های جسمی، استراحت، غذای بهداشتی و آشامیدن آب زیاد و نشاط و شادابی است. این عوامل لازمه حیات و جلوگیری از پیری میباشند. دلیل آسیب ناشی از آلودگی هوا بر سلامت انسان، رادیکال های آزاد است. داروهای شیمیایی نیز به ایجاد رادیکال های آزاد در بافت های بدن و به بروز بیماریهای مختلف (در ارتباط با افزایش سن) مثل سرطان ها، آرتروز، بیماریهای خود ایمنی، پیری زودرس و غیره منجر می شوند.

متأسفانه شرایط زندگی امروز ما را در مواجهه با مقدار فراوان این رایکال های آزاد قرار می دهد. ویتامین ها و املاح معدنی بر ضد این رادیکال های آزاد عمل کرده (آنتی اکسیدان) و آنها را خنثی می کنند. Denham Harman معتقد است که بسیاری از تغییرات سلولی مربوط به افزایش سن، آسیب حاصله از رادیکال های آزاد است.

اینها حتی در بسیاری از اختلالات دژنراتیو مثل سرطان، کاتاراکت (آب مروارید)، و دژنره شدن مغز و اعصاب دخیل می باشند. رایکال های آزاد اکسیژن در اصل یکی از مواد حاصل از متابولیسم طبیعی است که در راستای تبدیل مواد غذایی و اکسیژن به انرژی در سلولها ایجاد میشود.

این رادیکال های آزاد از مولکولهای دیگر الکترون میگیرند و ترکیب ناپایداری را تشکیل می دهند. که نیازمند الکترونهای دیگریست. در این راستا زنجیرهای متشکل از ترکیبات مختلف تشکیل میشود که برخی از آنها برای سلامتی بافتها مضر میباشند.

بافت ها نسبت به واکنش زنجیرهای رادیکالهای آزاد حساس بوده و نتیجاً دیواره سلولی، پروتئین و اسیدهای نوکلئیک (DNA) و میتوکندری که مولد انرژی است، آسیب می بینند. نقش رادیکال های آزاد در ایجاد بیماری های وابسته به افزایش سن مثل سرطان، آرتروز، دیابت، بیماری های قلب و عروق، نقص ایمنی، آسیب های معزی و بسیاری از بیماری های دژنراتیو دیگر مثل آلزایمر نشان داده شده است. رادیکال های آزاد اکسیژن، تابش شدید نور ماوراء بنفش، عوامل توکسیک محیطی، داروها و غیره DNA را تخریب نموده، باعث ایجاد موتاسیون تا تغییر در ردیف بازهای آلی آن می شود و نتیجتاً به پیری و فرسودگی منجر میگردد.

تماس طولانی با اشعه ماوراء بنفش باعث آسیب در پروتئین های مسئول خاصیت ارتجاعی پوست (الاستی سیتی) مثل کلاژن و الاستین می شود، همچنین سلولهای کراتین و ملانین ساز آسیب دیده، کک مک و لکه های سیاه در پوست ایجاد میگردد.

بیماران برای تسکین درد به آسپیرین روی می آورند، مصرف خودسرانه مقدار زیاد آنعلاوه بر زخم معده، ویتامین C را کاهش داده (بخصوص در بافت پیوندی)، باعث آسیب بافت پیوندی میگردد و سطح اسیداوریک خون را نیز افزایش میدهد (عامل نقرس ). 

جلوگیری از پیری و فرسودگی(قسمت دوم)

مطلب پیشنهادی

سیستم دندانی فکی بیمار

چگونگی درمان انواع ناهنجاری های دندانی و فک

چگونگی درمان انواع ناهنجاری های دندانی و فک   هر یک از این حالات برای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *