قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / جنطیانا : گیاهی اشتها آور ،تب بر و ….
جنطیانا
جنطیانا

جنطیانا : گیاهی اشتها آور ،تب بر و ….

جنطیانا : گیاهی اشتها آور ،تب بر و ….

جنطیانا 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی جنطیانا  است .در بازار دارویی ریشه ضحیم ان عرضه می شود که به «ریشه ژانسیان» معروف است گیاهی است از خانواده ژانسیانGentiana lutea نام  علمی آن Gentianaceae می باشد.

نام های دیگر گیاه جنطیانا در طب سنتی عبارت است از:«کوشاد»، دواء الحیّه ،جنطیانا

ترکیبات شیمیایی:در ریشه  ژانسیان هتروزید جنطیو پیکرین با طعمی بسیار تلخ که به صورت بلور سوزنی بی رنگ متبلور می شود، جنطیانامارو زید با طعمی بسیار تلخ و بی شکل، گلوکوزیدی به نام جنطیوزید، جنطیزین و قندهای مختلف مخصوصاً جنطیانوز و فیتوسترین از جمله جنطیوسترین  و یافت می شود.

خواص جنطیانا

داروی گیاهی اشتها آور

جنطیانا یا جنطیانای زرد از نظر طبیعت طبق رای حکمای طب سنتی گرم و خشک است. از نظر خواص اشتهاآور است

درمان گیاهی تب

معمولا در دوران نقاهت پس از بیماری به صورت خیس کرده در آب مصرف می شود و اثر تب بر دارد به طوری که سابقاً در مورد تب مالاریا برای آن خاصیت شبیه گنه گنه ولی ضعیف تر از آن قائل بودند

درمان گیاهی روماتیسم

در موارد اختلالات خنازیری و روماتیسم مزمن و نقرس مصرف میشود. مقدار خوراک از گرد ریشه  جنطیانا ۰/۳ – ۴ گرم قبل از غذا می باشد. در مورد اطفال از مقدار کمتر باید استفاده شود. معمولا جنطیانا را به صورت تنطور و عصاره  عرق گیاهی مصرف می کنند. از خیسانده ۵ گرم ریشه در ۱۰۰۰گرم آب نیز استفادهمی شود.

ریشه جنطیانای نیم کوب ۱ واحد، الکلی ۹۰ درجه ۵ واحد. مدت ده روز ریشه را در الکل بخیسانند سپس بافشار صاف کرده از کاغذ ردکنند. مقدار خوراک از این تنطور ۱۰ – ۱ گرم است که مخلوط را در یک شربت مناسب به تدریج بخورند. هیچ وقت نباید تنها خورده شود.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *