قالب وردپرس درنا توس
رشد جنین
رشد جنین

جنین چگونه رشد می کند؟

جنین چگونه رشد می کند؟

هفته های یازدهم تا چهاردهم: با شروع دوره جنینی (Fetal) رشد سریع تر شده و جفت دارای رگهای خونی غنی تری می شود که برای نیاز کودک کفایت میکند. با این که اعضاء و اندامهای بدن تشکیل شده اند، اما جنین در بیرون از بدن شما نمیتواند زنده بماند، مگر این که این اعضاء به کمال خود برسند. مرحله بعدی به اندازه تمام مدت باقی مانده حاملگی ادامه می یابد. در اواخر ماه سوم، صورت جنین همانند صورت یک کودک با پیشانی بلند، بینی ظریف و چانه کوچک میشود. با تکمیل تر شدن دستگاه های ماهیچه  و عصبی، حرکات فعال تر و هماهنگ تر می شوند. در این زمان لبها حرکت کرده و پیشانی چروکیده می شود و سر بر میگردد. همه این حرکات بخشی از بازتاب مکیدن است. علاوه بر آن واکنش های بلع و تنفسی نیز وجود دارند. جفت که در ابتدا جنین اولیه و کیسه آمنیوتیک را کاملا احاطه کرده بود، اکنون تنها بخشی از رحم را اشغال کرده، بقیه را غشاء کیسه آمینیوتیک میپوشاند، اندازه جنین اکنون به حدود ۱۲ سانتی متر میرسد، با وزنی در حدود ۱۱۰ گرم.

احساس مادر در این دوره: در خاتمه ماه سوم رحم از محفظه لگن گذشته و به شکم میرسد و میتوان آن را در بالای استخوان های لگن لمس کرد. در این زمان هرگونه تهوع، استفراغ یا یبوست بایستی برطرف شده باشد، ولی امکان دارد که هنوز گرایش به برخی از موادغذایی نزد مادر با وجود داشته باشد.

ماه چهارم – هفته های پانزدهم تا هیجدهم: در این مدت کودک به سرعت به رشد خود ادامه داده را مایع آمینیوتیک شناور بر است. در هفته شانزدهم میزان مایع مذکور به حدود ۱۸۰ میلی متر میرسد. در این زمان ناخن ها پدیدار شده و چشم ها، گوش ها و بینی به خوبی شکل خود را پیدا می کنند. همچنین اسکلت سخت شده وحالت استخوانی تر پیدا می کند و اعضای تناسلی به رشد خود ادامه میدهند، چنان که الت تناسلی به آسانی قابل تشخیص است. دامنه حرکاتی که کودک میتواند انجام دهد پیچیده تر شده و قادر است به بند ناف چنگ بیاندازد، انگشتان خود رابمکد و چهره خود را در هم کشد. بازتاب تنفسی به خوبی در این زمان استوار می شود، به نحوی که کودک مایع آمینیوتیک را استنشاق و دفع می کند. کسیه های هوای ریه هنوز وسعت بیشتری پیدا نمی کنند، بلکه کودک اکسیژن و مواد غذایی را توسط جفت از جریان گردش خون مادر دریافت می دارد. در این زمان کودک اعمال گوارش را توسط بلع مایع آمینیوتیک و دفع آن به خارج از راه مثانه تمرین می کند. بر سطح زبان سلولهای مخصوص حس چشایی به وجود می آیند و نیز طول بدن کودک در حدود ۱۹ سانتی متر و وزن وی در حدود ۱۷۰ گرم است.

احساس مادر در این دوره: در اواسط حاملگی (ماه های ۴ و همچنین 5و6) احتمالاً احساس خواهید کرد که کاهش انرژی و خشکی رفع شده و دیگر با وضعیت حاملگی خود سازگار شده اید. اکثر زنان در این هنگام احساس سلامتی و خوب بودن می کنند. پوست و موی آنها به درخشندگی بی نظیری می رسد و احساس نیرو و راحتی می کنند، زیرا رباطها و ماهیچه ها نرمتر می شوند. در این وقت، برای ورزش و تمرینهای مناسب، زمان خوبی است و شما میتوانید با استفاده ازحرکات یوگا به طور روزانه و تنفس عمیق کمال استفاده و لذت را ببرید.

. ماه پنجم: هفته های نوزدهم تا بیست و دوم: گاهی اوقات در فاصله هفته های هیجدهم تا بیستم حاملگی اول، یا حتی زودتر در حاملگیهای بعدی، حرکات محدود و ظریف طفل را در شکم خود احساس خواهید کرد. اکنون پوست طفل شما با موهای ظریفی پوشیده شده و چربی قهوه ای منبعی سرشار از انرژی برای نوزاد به شمار میرود. شنوایی در این حال ممکن است، اما هنوز چشم ها باز نشده و پلک ها روی هم قرار گرفته اند. طول بدن در حدود ۲۵/۵ سانتی متر و وزن در حدود ۳۴۰ گرم است.  ماه ششم – هفته های بیست و سوم تا بیست و ششم: ماهیچه ها و اعضای کودک به سرعت رشد کرده و سلول های قشر مغز درگیر تفکر هوشیارانه شده و از این به بعد رشد و رسیدگی آنها ادامه مییابد. چرخه خواب و بیداری به خوبی جا می افتدو خوابهای همراه با خواب دیدن فراوان ترند. انگشتان و ناخنها به خوبی مشاهده می شوند و حرکات بازتابی افزایش مییابد.

ماه هفتم – هفته های بیست و هفتم تا سی ویکم: پلکهای کودک باز شده و باز و بسته شدن چشم ها مشاهده می شود. مایع امینیوتیک در حدود ۷۵۰ میلی متر مایع در خود دارد، که اجازه حرکات آزادا نه را به کودک  می دهد

 

مطلب پیشنهادی

علل بروز اهنجاری های فکی و دندانی

تاثیر عوامل محیطی بر ناهنجاری های فکی و دندانی

تاثیر عوامل محیطی بر ناهنجاری های فکی و دندانی   -عوامل محیطی عنوان کلیه عواملی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *