قالب وردپرس درنا توس
رشد جنین
رشد جنین

جنین چگونه رشد می کند؟

جنین چگونه رشد می کند؟

ماه اول – هفته دوم: پس از این که باروری انجام گرفت (در حدود دو هفته پس از اولین روز آخرین قاعدگی) تک سلول موجود به دو سلول تقسیم می شود. این دو سلول مجددا تقسیم گشته و به چهار سلول تبدیل می شوند و به این ترتیب سلولها تکثیر شده و خوشه ای به نام «مورولا» را میسازند (واژه مورولا به لاتین یعنی توت فرنگی). در حالی که این رویداد در حالی تکوین است، سلول های تکثیر شونده، هنوز در پرده خارجی ژلاتینی تخمک اصلی هستند که توسط لوله فالوب جذب شده و به طرف رحم حرکت می کند. در موقع رسیدن تخم به رحم، پس از حدود ۴ روز مورولا یک مرکز مجوف (توخالی) پیدا میکند که از مایع پر شده است و «بلاستوسیت» نامیده می شود. این خوشه سلولی در حال رشد برای دو الی سه روز دیگر در مایع مغذی رحم غوطه ور است. هفته سوم: نزدیک به هفده روز پس از لقاح، خوشه سلولی پوشش خارجی خود را از دست داده و برای تماس مستقیم با رحم آماده می گردند. اکنون تعداد سلول های آن به حدود ۱۳۰ عدد رسیده و به دو بخش متمایز در می آیند:سلولهای درونی که کودک را خواهد ساخت ۲ – سلولهای خارجی که جفت و کیسه «امینیوتیک» را می سازند

هفته چهارم: در این زمان خوشه سلولی با استحکام در دیواره رحم جای گرفته و به سرعت به رشد خود ادامه میدهد. این دوره تکمیل شدن حساس، ظریف، خطرناکترین و حساس ترین مرحله زندگی جنین است.

احساس مادر در این دورہ: موعد پریود شمانزدیک است و ممکن است شما احساس کنید که با گذشته فرق دارید. علامت های پیش از قاعدگی مانند پستان های پر و حساس، پری قسمت پایین شکم و انرژی پایین، حس می شوند، اما پریودی در کار نیست. همچنان که روزها میگذرد، ممکن است به حاملگی خود مشکوک شوید و به تغییراتی در اشتهای خود پی ببرید. از جمله تنفر از بعضی غذاها یا تمایل شدید به غذاهای دیگر، در برخی زنان تهوع و بعضاً استفراغ در این زمان به وجود می آید. در عین حال حساسیت های عاطفی تشدید میگردد.

ماه دوم – هفته پنجم: در پایان هفته پنجم طول جنین در حدود ۲ میلی متر است و شروع به شکل گیری می کند. سلول های درونی خوشه، صفحه تخت تری را تشکیل میدهند که دارای سه لایه است. لایه بیرونی به پوست، سیستم عصبی، گوش ها و چشم ختم می شود. لایه وسطی ماهیچه ها، اسکلت، قلب، کلیه ها و ارگان های تناسلی را خواهد ساخت و لایه درونی دستگاه گوارش و روده ها و ریه ها را میسازد. در این مرحله از رشد جنین که شروع شکل گیری دستگاه اعصاب است، قلب شروع به تپیدن کرده و رگ های خونی آن را از راه بند ناف به جفت ارتباط می دهد

هفته ششم تا هشتم: در این مرحله توده سلولی درونی تخت به سرعت بزرگ شده، آغاز به خم شدن می کند و سر و دم آن به طرف هم انحناء مییابد (به خاطر این که پشت خم میشود) و در ابتدا شبیه جنین دوزیستان مثل قورباغه گردیده و سپس مرحله ماهی شکلی را می گذراند، بالاخره به پستانداران اولیه شباهت مییابد و از این به بعد شکل انسانی را به خود میگیرد. چشمها، گوشها، دهان و اندام های اولیه نمایان می گردند. در انتهای هفته هشتم، طول جنین به حدود ۱۳ میلی متر آن وجود دارد، قرار میگیرد. جنین در این حال در حدود ده هزار بار بزرگتر از سلول اولیه است که ۴۲ روز قبل از آن به وجود آمده است. .

احساس مادر در این دوره: نیازهای فوق العاده بدن و افزایش شدید گردش خون ممکن است سبب تنگی نفس، افزایش جریان خون کلیه و تکرر ادرار گردد. هورمونهای جفت روی دستگاه گوارش اثر کرده و ممکن است حالت تهوع و یبوست ایجاد کند. نیازهای حاملگی و کاهش اشتها نیز ممکن است موجب کاهش انرژی و خستگی مفرط گردد. .

ماه سوم – هفته های نهم و دهم: با عدم بروز دومین پریود، صورت جنین متمایز گردیده، تنها طویل تر می شود و حالت راست تری به خود می گیرد. در این زمان دم جنین کوتاه یا ناپدید می شود. در هفته دهم دوره جنین اول به پایان می می رسد و مشخصات انسانی کودک آشکارمی گردد. انگشتان دست و پا قابل رؤیت هستند وکلیه ها ادرار تولید می کنند. جنین در هفته دهم درحدود ۲/۵ سانتی متر طول و حدود ۸ گرم وزن دارد.

ادامه جنین چگونه رشد می کند؟ قسمت دوم

 

مطلب پیشنهادی

دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول   – توجه داشته باشید اهمیت دندانهای شیری به نوبه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *