جوش صورت، برافروختگی صورت درمان جوش صورت،برافروختگی صورت در طب سنتی/قسمت دوم


جوش صورت، برافروختگی صورت درمان جوش صورت،برافروختگی صورت در طب سنتی/قسمت دوم

در جوش چرکین

-انزروت، گندنای کوهی و گز مازو، صندل، پوست انار و گل ارمنی در اجزاء متساوی با سرکه و گلاب مخلوط شوند و بر جوش چرکی گذارند.

برای جوش های مزمن پوستی 

ریشه صابونی(غاسول) ۱۰ گرم بصورت خیسانده تهیه و سپس به محل خارش مالیده شود.

در ضد عفونی زخم ها و پوست و جوش و تیرگی پوست (الکل لاو اندا)

الکل ۹۰ درجه پانصد میلی لیتر، گل اسطو و خودوسی صد گرم، هوفاریقون ۵۰ گرم، گل بابونه ۳۰ گرم، کافور ۱۰ گرم، آب ۳۰۰ میلی لیتر: گیاهان را بمدت ۱۵ روز در الکل خیسانده و پس از صاف کردن کافور را به صاف شده اضافه کنید و بهم بزنید تا حل شود و در ظرف مناسب نگهداری کنید.-۲۰ گرم برگ درخت ابهل (میوه سرو کوهی) را جوشانده و آب آن را صاف نموده و بر پوست بمالید جهت رفع سرخی پوست که پس از بهبود در زخمها بر روی پوست ظاهر میگردد و و هم چنین جوش های پوستی و رفع بیماری آکله و خوره پوستی مفید و مؤثر است.-۵۰ گرم پودر برگ درخت ابهل (سرو کوهی) را با ۲۰ گرم پودر برگ سدر مخلوط نموده با آبی که مقداری کافور در آن حل کرده اید خمیر نموده و بر محل جوش ها بمالید.

-جهت برطرف کردن جوش های غرور ابتدا صورت را با آب جوشانده بابونه شسته و تا هنوز خیس است سفیداب کف روی آن بمالید.

-جهت تهیه ماسک زیبائی بابونه جهت رفع جوش: ۵ مثقال گل بابونه را با ۵ مثقال گل ختمی و بمدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه جوشانده و آب صاف شده آن را با کمی آب لیمو مخلوط کرده بعد از شستن و خشک کردن صورت به صورت بمالید.

-جهت رفع جوش صورت بویژه در پوست های چرب حدود ۲۰ مثقال پودر بابونه، ۶ مثقال آرد جو، ۶ مثقال پودر برگ سدر و مقداری زرد تخم مرغ مخلوط کرده و روزی یک بار به پوست بمالید بعد از نیم ساعت با آب گرم بشوئید.

-جھت رفع جوش صورت خشک: مقداری مغز بادام تلخ را له کرده با کمی سرکه کهنه مخلوط نمائید و بر محل جوش بمالید دردرمان امراض پوستی نظیر جرب و خارش پوست مؤثر است.

- برای جوشهای غرور قرمز مقداری خاکستر چوب درخت بیدمشک را با کمی سرکه خمیر نموده و روی جوشها ضماد نمائید در رفع آن مؤثر است.

جهت از بین بردن جوش های پوستی:

-۴/۵ مثقال سیاهدانه را با ۴/۵ مثقال تخم کتان مخلوط کرده نرم سائیده و در یک استکان حل کرده بمالند.

- برای درمان و جوش صورت در اثر غرور جوانی ۲ مثقال سیاهدانه را نرم کوبیده و با ۶ مثقال خاکستر چوب انگور مخلوط کرده و در ۲ استکان سرکه حل کرده و روزی ۳ مرتبه بمالید تا بهبودی کامل ادامه دهید

-دود دادن صورت جوش دار با کندر نافع است.- مالیدن روغن گل پر به پوست از بین برنده جوشها بویژه جوشهای عصبی است.-اگر تخم و برگ مورد را جوشانده و آب جوشیده آن را صاف نموده و بر بدن بمالید هرگونه جوش و ورم را که به علت گرمی و حرارت باشد را رفع می نماید

-برای درمان کفگیرک و جوش زرشک سیاه و زرشک پلوئی را بجوشانند و آب آن رامیلنمائید.

- آش تمر هندی، آش آبغوره-تمر گجرات را بجوشانید و صاف نمائید هم وزن آن آب گشنیز تازه مخلوط نموده با ۴۰ گرم شکر سرخ مخلوط نموده میل نمائید-شاه تره و بنفشه ۳ رنگ بصورت دم کردنی در تصفیه خون و جوش صورت مفید است. . -نسخه: جوش صورت گل ارمنی (پودر آرژیل یا خاک رس) ۱۵ گرم فوفل ۱۰ گرم مازو ۱۰ گرم، گلنار ۱۰ گرم، کف دریا ۵ گرم همه را نرم سائیده یک قاشق غذاخوری از آن در یک استکان سرکه و نصف استکان آب لیمو مخلوط کرده خوب بهم بزنید. روزی چندین مرتبه روی جوشهای صورت بمالند. برای از بین رفتن جای جوشها از  گل شیر از حل شده در آب جوش (یک قاشق غذاخوری در نصف لیوان آب جوش) به صورت بمالند.

غرور و آکنه صورت و نیز از بین بردن جاهای آنها

-گل ارمنی ۲۰ گرم، تخم خرفه ۱۵ گرم، کف دریا ۱۵ گرم، تخم مورد ۱۵ گرم، تخم تربچه ۲۰ گرم، گلنار ۱۵ گرم همه را نرم سائیده یک استکان از دارو را در صد سی سی سرکهٔ انگور و صد سی سی آبلیمو بپزند تا به قوام آید روزی چندین مرتبه بمالند.

-ماسک پودر حمام: برای جوشهای بدن، خارش بدن، تاولها و لکههای سیاه و قهوه ای، تخم ترشک ۵۰ گرم، گل ریواس ۵۰ گرم، سدر ۲۵۰ گرم، مورد ۲۵۰ گرم، گل سرشوی ۲۰۰ گرم، گل ارمنی ۱۰۰ گرم همه را نرم سائیده شب مقداری از آن را در یک ظرف با یک لیوان سرکه و یک استکان ماست و به اندازه یک گردو قارا مخلوط کرده صبح آن را مثل سدر به بدن بمالند پس از نیم ساعت با لیف بشویند ناگفته نماند بایستی قبلاً قارا و سرکه و ماست را در هم بجوشانند بعداً به مواد دیگر اضافه کنند.

-مصرف موضعی تانن ها (گیاهان تانن دار مثل پوست درخت بلوط) و مصرف میوه های اسید دار در رفع آکنه مؤثر است.- مصرف مخمر آب جو (پودر خشکی SacharamyceScerViciae)بخاطر داشتن اثرات ضد میکروبی در بیش از هشتاد در صد بیماران مفید بوده

برای درمان جوش صورتهای چرب

- بابونه ۵ گرم، آرد جو ۲۵ گرم، سدر ۲۵ گرم، کف دریا ۵ گرم، گل ارمنی ۱۰ گرم همه را نرم کوبیده در سپیده تخم مرغ ریخته بمالند.-خون سیاوشان، گل ارمنی، کندر، گل نار و مازو و هر کدام ۵ گرم، انزروت ۱۰ گرم، کف دریا ۱۰ گرم، پوست انار ۱۰ گرم همه را نرم کوبیده با یک استکان سرکه یا آبلیمو مخلوط کرده بمالنداگر صورت چرب نباشد می توان با روغن زیتون مخلوط کرده و یکساعت بعد بشویند.-سیاه دانه ۱۰ گرم آنرا نرم کوبیده در ۲۵ گرم خاکستر چوب مو مخلوط کرده در دو استکان سرکه حل کرده روزی سه مرتبه بمالند، برای شستشوی صورت از جوشانده سبوس گندم یا برنج استفاده شود.ادامه این مطلب را می تواند در قسمت سوم مشاهده نمایید

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد