قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / جوش های آکنه را میشناسید؟!
جوش های آکنه

جوش های آکنه را میشناسید؟!

جوش های آکنه را میشناسید؟!

جوش های آکنه

وقتی که به سن بلوغ نزدیکمی شوید، احتمال بیشتری دارد کهبه آکنه گرفتار شوید.

آکنه یا جوش غرور جوانی، شایع ترین بیماری پوستی در جهان است که اصطلاح پزشکی این وضعیت آکنه وولگاریس می باشد این بیماری

پوستی تقریباً تمام نوجوانان را می تواند به شدت های مختلف گرفتار سازد. همچنین در بسیاری از افراد، آکنهبرای اولین بار میتواند در سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی رخ دهد. شما وقتی که بر روی پوستتان، دانه های سر سیاه،سر سفید یا جوش های قرمز یا زردی را مشاهده می کنید و پوستتان چرب می شود، می فهمید که به آکنه دچار شده اید، این علایم کلاسیک آکنه می باشند، پیدایش آکنه،نه به رنگ پوست شما مربوط می باشد و نه به سن و سال شما با این حال وقتی که شما به سن بلوغ نزدیک می شوید، احتمال بیشتری دارد که به این وضعیت گرفتار شوید، چون در این سنین پوست شما دچار تغییراتی می گردد که برای بروز آکنه مستعد می شود. آن چیزی که اکثر افراد از آن اطلاع ندارند این است که چه مدت آکنه در آنها طول می کشد، ۱۵ درصد خانم ها حتی تا سنین حدود ۴۰ سالگی هم هنوز از این مشکل رنج می برند، با این حال در مردان کمتر اتفاق میافتد که تا این سنین هنوز به این مشکل گرفتار باشند. صورت، گردن، سینه، پشت و شانه ها به علت این که دارای غدد تولید کننده چربی (غدد سباسه ای) بیشتری هستند، به آکنه دچار می شوند. تحقیقات بسیار وسیعی بر روی آکنه صورت گرفته است. و متخصصین پوست، چهار عامل را در پیدایش آکنه در افراد دخیل میدانند که این عوامل عبارتند از:

۱. به نظر میرسد که بدن انسان به میزان زیادی به هورمون های جنسی مردانه (آندروژن ها) حساس می باشد، خانمها هم مانند آقایان دارای هورمون های جنسی مردانه هستند اما از آنجایی که مقدار این هورمون ها در آقایان خیلی بیشتر میباشد، اکثر آقایان به آکنه دچار می شوند، هورمون های مردانه باعث می شوند که غدد تولید کننده چربی در بدن بیشتر فعالیت کرده و چربی بیشتری که اصطلاحاً به آنسبوم گفته می شود را تولید کند.

۲. غدد تولید کننده چربی بر روی سطح پوست دارای سوراخها یا منفذهای کوچکی هستند، در انتها مجرایی که این غدد تولیدکننده چربی وجود دارند، یک فولیکول مو هم قرار دارد، فولیکول مو قادر است که تولید مو کند، غدد تولیدکننده چربی در نیمه راه این مجرا به آن متصل می شوند، این مجرا از سلول هایی شبیه همان سلولهای سطح پوست تشکیل شده است، اگر شما گرفتار آکنه شده باشید، این سلول ها در هنگام از بین رفتن و پوسته ریزی، به یکدیگر چسبیده و باعث میشوند که مجرا باریک شود.

۳. بر اثر این باریک شدن مجرا و افزایش تولید چربی (سبوم)، مجرا مسدود میشود که این وضعیت، نقطه  شروعی برای ایجاد انواع آکنه می باشد. در این حالت، محیط بسیار مناسبی برای رشد باکتری آکنه به وجود می آید، این باکتری به طور طبیعی بر روی پوست افراد زندگی می کند و بر اثر رشد و تکثیر این باکتری عفونت و التهاب ایجاد می شود.

۴. التهابی که بر اثر رشد و تکثیر این باکتری بروز می کند باعث تحریک سیستم دفاعی بدن شده و در نتیجه گلبولهای سفید بدن را برای مبارزه با باکتریها و ترمیم صدمات وارده به محل التهاب میفرستد، این گلبولهای سفید تولید آن چیزی را می کنند که ما به آن اصطلاحاً چرک میگوییم. چرک، مایعی زرد یا سبزرنگ می باشد که بدن در پاسخ به التهاب تولید می کند. چرک حاوی مقادیر زیادی گلبول سفید است که از جریان خون برای حمله به محل بروز التهاب می آیند، اما اگر مسدود شدن ماجرا توسط باکتریها، عفونی نشود، این انسداد مجرا به صورت یک گرفتگی مجرا باقی می ماند که ما اصطلاحاً به آن دانه سر سیاه می گوییم. آکنه یک بیماری بی بندوبار و لجام گسیخته است، به طوری که بعضی از مبتلایان خود به خود و بعد از اتمام بلوغ، بهبود می یابند و بعضی دیگر با وجود درمان، سالیان سال از آن رنج میبرند. آکنه یک بیماری چند شکلی (پلیمرف) است و علایم ظاهری آن ممکن است محدود به یک کومدون زودگذر باشد و یا منجر به تشکیل کیست های شدید و انواع پیچیده ای این بیماری، نظیر Acme conglobata شود. آکنه به علت عوارض متعددی که در نواحی مورد ابتلا، به خصوص در صورت ایجاد میکند یک بیماری ناخوشایند و ناگوار است. لطفا دقت کنید: آکنه بیماری مرموزی است که با وجود تحقیقات متعدد و پیشرفته ای زیادی که با پیدایش داروهای جدیدتر و روش های درمانی مدرن تر و بهتر حاصل شده است، هنوز درمان مشخص و قاطعی ندارد. البته تا حدی می توان از آن پیشگیری کرد.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *