قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / جوش پوشک کودک را درمان کنید!!
جوش پوشک در کودکان
جوش پوشک در کودکان

جوش پوشک کودک را درمان کنید!!

 جوش پوشک کودک را درمان کنید!!

جوش پوشک 

بثورات پوشک در اثر تحریک پوست اطراف ناحیه  تناسلی و ناحیه  زیر پوشک دراثر به تن داشتن پوشک آلوده به ادرار و مدفوع، حساسیت کودک نسبت به مواد شوینده یا نرم کننده  پارچه در صورت استفاده از کهنه و پارچه، و یا حتی تأخیر در تعویض پوشک های یک بار مصرف ایجاد می شود. در این حالت پوست اطراف ناحیه تناسلی قرمز و ملتهب می شود و جوش های احیاناً چرکی بر روی پوست ایجاد می شود.  علت عمده ایجاد جوش پوشک، ماندن کودک در ادرار و مدفوع به مدت طولانی است زیرا در این حالت باکتریهای داخل مدفوع آمونیاک ادرار را تجزیه میکنند و حاصل این تجزیه محرکی قوی و مضر برای پوست شیرخوار به حساب می آید و البته فعالیت این باکتریها در محیط الکل بسیار بیشتر است. مدفوع شیرخوارانی که با شیرخشک تغذیه می شوند الکل است؛ به همین دلیل شیوع جوش پوشک در این دسته از شیرخواران بیشتر است. این در حالی است که مدفوع نوزادی که از شیرمادر تغذیهمی کند اسیدی است.

گاهی اوقات جوش پوشک در اثر خشک نکردن پس از شستشو ایجاد میشود.

بنابراین برای پیشگیری، شیرخوار را پس از هر بار شستشو به طور کاملی خشک کنید.  گاهی اوقات جوش پوشک ممکن است نشانه ای از حساسیت پوستی و اگزمای سبورئیک باشد.  در بعضی از شیرخواران نوعی جوش و دانه بر روی پوست اطراف مقعد و پس از آن باسن و اطراف ران ایجاد می شود. این گونه جوش ها معمولاً عفونت قارچی پوست هستند نه جوش پوشک.

عوارض جوش پوشک 

جوش پوشک هیچ گونه خطری ایجاد نمی کند و به راحتی در منزل قابل پیشگیری ودرمان است.

علایم جوش پوشک 

  • قرمزی پوست در ناحیه پوشک شده و اطراف ناحیه تناسلی و احتمالا حس بوی آمونیاک از پوشک آلوده
  • حساسیت و التهاب و زبر سدن پوست به همراه جوش های کورکی
  • علامت عفونت قارچی پوست : قرمزی پوست که از دور مقعد شروع می شود و سپس باسن و اطراف ران را در بر می گیرد

درمان جوش پوشک 

۱) به محض مشاهده  قرمزی پوست اطراف ناحیه  تناسلی، کودک را با آب ولرم بشویید، او را به دقت خشک کنید و پماد محافظ پوست (پماد اکسید دوزنگ یاکرم،روغن یا وازلین بچه) به پوست او بمالید، در صورت امکان او را باز نگه دارید تا پوستش درمعرض جریان هوا قرار گیرد.

۲) پوشک کودک را به محض کثیف شدن و در فواصل زمانی کوتاه (هر ۲ تا ۳ ساعتیک بار) تعویض کنید و گاهی اوقات در هوای گرم او را باز کنید.

۳) در اطراف ناحیه  تناسلی از پودر تالک و پودر بچه استفاده نکنید، زیرا این پودرهادر اثر تعریق به صورت خمیر در می آیند و پوست را تحریک می کنند.

۴) اگر شیرخوار دچار عفونتقارچی پوستی با نشانه  قرمزیپوست دور مقعد و باسن و اطراف آنشده است، داخل دهان او را نگاهکنید، اگر در داخل بافت دهانبرآمدگی سفید رنگ مشاهده کردیدبا دستمال کاغذی و نوک انگشتتانآن را پاک کنید. اگر رنگ برآمدگی بهرنگ قرمز تبدیل شد، نشانه ای ازعفونت قارچی دهان است که میتواند (از طریق دستگاه گوارش) به مدفوع نیز راه یابد وعفونت قارچی پوست ناحیه  دور مقعد را ایجاد کند.

جوش پوشک معمولاً در منزل قابل پیشگیری و درمان است ولی در صورتی که درمان های خانگی پس از گذشت ۲ تا ۳ روز موثر واقع نشود و اگر احتمال بروز عفونت قارچی را می دهید، در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کنید.

 پزشک علت وقوع جوش پوشک را بررسی میکند و از شما در مورد وضعیت کودک و درمان های خانگی که احتمالا انجام داده اید پرسش می کند.

اگر جوش ها عفونی باشند، پزشک پماد آنتی بیوتیک تجویز می نماید.

اگر پزشک علایم اگزما و حساسیت پوستی را در کودک مشاهده کند، از شمادرمورد نوع ماده  شوینده و نرم کننده ای که لباس بچه را در آن شستشو می دهید، سؤال می کند و به شما توصیه می کند که ماده  شوینده را تعویض کنید و یا در آب کشیپارچه ها دقت بیشتری به عمل آورید. در صورت شدت حساسیت ممکن است پزشک نوعی پماد کورتیزون (یا بتاتازون) تجویز کند.

اگر عفونت قارچی پوست باعث بروز جوش شده باشد، پزشک پماد ضد قارچتجویز می کند.

پوشک فرزندتان را در فواصل زمانی کوتاه (هر ۲ تا ۳ ساعت یک بار) و بلافاصله پس از مدفوع کردن تعویض کنید.

– سعی کنید تا حد امکان کمتر از شورتهای پلاستیکی (لاستیکی) استفاده کنید. زیرا این نوع پوشش مانع گردش هوا در اطراف پوست زیر پوشک کودک می شود.

– پارچه و کهنه پوشک فرزندتان را به دقت و با آبگرم آبکشی نمایید. در صورتی که شیرخوار به طور مکرر دچار جوش پوشک عود کننده می شود، نوع ماده شوینده او را عوض کنید و یا نوع پوشک او را از پارچه ای یک بار مصرف و یا بالعکس تغییر دهید.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره

انحراف لگن خاصره  / قسمت سوم 

تمرین برای ایجاد حالت بدنی مناسب جسمی را که دارای وزن متعادلی است بر روی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *