قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / جینکو حافظه تان را تقویت می کند
جینکو
جینکو

جینکو حافظه تان را تقویت می کند

جینکو  حافظه تان را تقویت می کند

ضد تجمع پلاکت ها، ضد آلرژی ، ضد الزایمر ،ضد آرتریت ،ضد اسم ، ضدسرطان، ضد  مویرگ ها، ضد تشنج، ضد افسردگی ،افزایش دهنده حافظه،محافظ اعصاب  و … می باشد.

جینکو درختی است برگ ریز که قدیمی ترین گونه گیاهی  به جای مانده در جهان است  بعضی قدمت وجود آن را بیش از ۲۰۰ میلیون سال و بعضی منابع بیش تر از ۲۵۰ و حتی ۲۷۰  میلیون سال  می دانند این درخت ارتفاعی تا ۳۷ متر و قطری تا حدود یک متر را میتواند دارا باشد. عمر درخت گاهی تا هزار سال می رسد. برگهای این درخت بسیار ظریف و زیبا و به شکل بادبزن هستند. بر

جینکو دارای رنگ سبز نسبتاً روشن بوده و همین رئگ به درخت زیبایی خاصی می دهد. این درخت دو پایه بوده، در پایه ی نر گل ها به صورت گل آذین سنبله وپایه ماده دارای میوه ای شبیه به گیلاس تولید می کند که ریشه آن در پاییز به رویدرخت کامل شده و به زمین میافتد.

میوه ی جینکو دارای قسمت گوشتی آب دار بابوی بد بوده و دانه ای در وسط آن است. این دانه شبیه دانه ی بادام می باشد و در بعضی از مناطق آسیا به عنوان خوراکی به فروش میرسد. این درخت، بومی چین بوده و در ژاپن نیز گسترش دارد. کشت جینکو در سالهای اخیر در مناطق مختلفی از جهان از جمله در ایران معمول گشته است. این درخت دارای رشد بسیار کند و آرامی میباشد.

تحریک گردش خون مغزی: نارسایی گردش خون در مغز می تواند باعث دلهره، استرسی، کمی حافظه، مشکلات شنوایی و کاهش تمرکز شده که این مواد می توانند با جینکو، تخفیف یافته و یا درمان شوند. مصرف عصاره جینکو در ۷۰ درصد از بیماران باعث افزایش جریان خون مغزی شده است. مصرف عصاره ی جینکو به عنوان کاهش استرس و دلهره موثر بوده است.

در افزایش حافظه موثر است: تحریک گردش خون عمومی به خصوص در افراد مبتلا به آسم را باعث می شود. خاصیت آنتی اکسیدان و محافظت از اعصاب را دارااست.تاثیر درمانی مثبتی در حالات جنون (حالاتی شبیه به آلزایمر) دارد

مقدار و طریقه مصرف

اکثر محصولات جینکوی استاندارد حاوی ۲۴ درصد فلاو گلوکزید جینکو است. مقدار مصرف آن ۴۰ تا ۸۰ میلی گرم هر بار و تا سه نوبت در روز است (جمعا تا ۲۴۰ میلی گرم در روز). آزمایشهای کلینیکی نشان داده است کهمصرف فرآوردههای جینکو حداقل باید ۱۲ هفته ادامه یابد تا آثار آن ظاهر شود. البته درمواردی پس از دو تا سه هفته تأثیر آن در افراد ظاهر شده است.

سمیت

جینکو داروی بی خطری است. البته میوه جینکو که از آن دارو تهیه نمیشود دارای عارضه جانبی از جمله التهاب از دهان تا مقعد، مشکلات رودهای – معده ای وعوارضی مانند سماق های سمی است.

مهم ترین اثرات گزارش شده جینکو

ضد تجمع پلاکتها، ضد آلرژی، ضد آلزایمر، ضدآریتمی، ضدآرتریت، ضد آسم،ضدسرطان، ضدشکنندگی مویرگها، ضدتشنج، ضدافسردگی، ضدادم (خیز)، ضدورم، ضد جنون (ضد دیوانگی)، ضد کمخونی، ضد اکسیدان، ضد کرم، ضدعفونی کننده، ضداسپاسم، ضد سرفه، کاهش دهنده اضطراب، قابض، بازکننده برونشها، محافظ قلب، محرک گردش خون، تشنج آور، کاهش دهنده چربی خون، افزایش دهنده حافظه، محافظ اعصاب، محرک گردش خون مغزی، محافظت کننده از اثرات مضراشعه ها، گشاد کننده رگها و جلوگیری کننده از لخته شدن خون.

نکات  قابل توجه

فرآورده های صنعتی مختلفی از جمله قرص، کپسول و قطره از عصاره برگ جینکو تهیه شده که توصیه می شود تنها از این گونه محصولات استاندارد استفاده شود، نه از برگ گیاه و دم کرده یا جوشانده آن. این محصولات میتوانند سرعت رسیدن به فراموشی را کاهش داده و یا به تأخیر اندازند، ضمن این که به عنوان جلوگیری نیز مصرف می شوند. مصرف محصولات جینکو در حد دارویی دارای عارضه ی جانبی نبوده و یا به صورت محدود گزارش شده که شامل حساسیتهای پوستی، اسهال، سردرد، بی خوابی، اضطراب، تهوع و مشکلات روده و معده می باشد. این عوارض ماندگار نبوده و با قطع مصرف دارو بر طرف می شود.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *