حالت تهوع و خستگی از شایع ترین علائم بارداری


حالت تهوع و خستگی از شایع ترین علائم بارداری

حالت تهوع و خستگی از شایع ترین علائم بارداری

 

خستگی

در طول سه ماهه ی اول بارداری، به احتمال زیاد احساس خستگی مفرط می کنید. این خستگی ممکن است عارضهای جانبی از تمام تغییرات جسمانی ای باشد که بدن شما با آن مواجه می شود؛ از جمله افزایش چشمگیر سطح هورمونها. مطمئن باشید خستگی شما احتمالا حول و حوش هفته ی دوازدهم تا چهاردهم بارداری از بین می رود. با کاهش احساس خستگی، احتمالا احساس انرژی بیشتر و تقریبا عادی خواهید داشت، تا اینکه در حدود هفته های ۳۰ تا ۳۴ بارداری مجددا احساس خستگی می کنید. در این میان، به خاطر داشته باشید خستگی شیوهای طبیعی برای بیان این نکته است که بیشتر استراحت کنید. اگر می توانید، سعی کنید در طول روز چرت کوتاهی بزنید و شب ها نیز زودتر از معمول بخوابید.

حالت تهوع در همه ی اوقات روز

 برای برخی از خانم ها، حالت تهوع که می تواند در سه ماهه ی اول بارداری هجوم بیاورد، صبح ها شدیدتر است؛ شاید به خاطر اینکه در آن موقع از روز، معده خالی است. ولی اگر از هر کسی که صبح ها حالت تهوع داشته بپرسید، به شما خواهد گفت: هر وقت بخواهد سر می رسد. این حالت اغلب طی هفته ی پنجم یا ششم شروع می شود (که سه یا چهار هفته بعد از عقب انداختن قاعدگی است ما در فصل ۲ به شما توضیح می دهیم دکترها چگونه زمان بارداری را تخمین می زنند و در پایان هفته ی یازدهم یا دوازدهم از بین می رود، یا حداقل خفیف تر می شود. البته می تواند باقی بماند، به خصوص در زنانی که دوقلو یا بیشتر باردارند، زیرا جفت های متعدد، گونادوتروپین کوریونی بیشتری آزاد می کنند (hCG)، هورمونی که توسط جفت آزاد می شود.

علت حالت تهوع صبحگاهی دقیقا مشخص نیست، ولی وجود آن به افزایش hCG مربوط می شود. شاید شنیده باشید برخی از خانم ها می گویند حالت تهوع صبحگاهی، نشانه ای از گذراندن یک بارداری «طبیعی» است، ولی این گفته یک خرافه است و همین طور برعکس آن. اگر ویار صبحگاهی ندارید، یا ناگهان از بین برود، نگران نشوید که بارداری شما غیرعادی است، فقط از اقبال خوب خود شاد باشید. همچنین، شاید بشنوید شدت حالت تهوع شما به دختر یا پسر بودن بچه دلالت می کند. ولی این هم خرافه است

، بنابراین به همین زودی دنبال خرید لباس و لوازم آبی یا صورتی نروید (و در مورد تشخیص جنسیت مایه ی شادمانی خود و خرافات مربوط به آن،  اگر با حالت تهوع مواجه اید، با شما همدردی می کنیم. حتی هنگامی که حالت تهوع منجر به استفراغ نشود، می تواند به شدت ناراحت کننده باشد و واقعا شما را از پا بیندازد. بوهای خاص - غذاها، عطرها، یا مکان هایی که بوی نا گرفته باشدمی تواند این حالت را بدتر کند. به قسمتی در همین فصل نگاه کنید که «توصیه هایی برای متوقف کردن حالت تهوع» نامیده شده است.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد