حرکات ماساژی چگونه است


حرکات ماساژی چگونه است

حرکات ماساژی چگونه است 

نوزادان نارس، ابتدا باید با تماس بسیار آرام ماساژ داده شوند. مقدار فشار این ماساژ باید بسیار ملایم باشد، درست مثل زمانی که بخواهید پلک بسته چشمتان را با انگشت سبابه بمالید. در روزها و هفته های اول از ماساژهای پروانه ای استفاده کنید (عکس زیر). وقتی کودک به آنها عادت کرد، از روش های ماساژ دادن همراه با فشار بهره بگیرید وقتی آمادگی پیدا کرده است، از ماساژهای محکم و بلند (چرخشی،با تمام کف دست ) استفاده کنید  

آرام چلاندن

فشار همراه با چلاندن میتواند روی دستها و پاها انجام شود. همیشه دقت کنید که آرنج یا زانو خم شده باشد ومچ دست یا مچ پا برای حفاظت از آن عضو با دست دیگرتان که آزاد است  گرفته شود. از بالای عضو شروع کنید و قسمت نرم روی دست یا پا را خیلی آرام با انگشتان و شستتان بچلانید. این کار را به سمت پایین تا انتهای دست و پا ادامه دهید.سپس روی عضو مقابل این کار را تکرار کنید. 

ماساژهای پروانه ای

از نوک انگشتانتان برای ماساژ آرام سر کودک استفاده کنید. بعد از آن به طرف قفسه سینه شکم، دستها و پاها تا نوک انگشتان پایین بیایید. باید ماساژهایتان آرام و موزون باشند. از دست دیگرتان هم استفاده کنید.

وقتی یک ماساژ را تمام کردید. ماساژ بعدی را شروع کنید. تا پایان این کار همیشه دست دیگرتان باید در تماس با بدن کودک باشد.

ماساژهای چرخشی، باتمام کف دست

همچنانکه کودک شما بزرگ می شود و به ماساژ دادن عادت می کند، می توانید ماساژهای نوک انگشت را طولانی تر و محکم تر کنید. از تمام سطح دست هایتان استفاده کنید. این مسئله شما را قادر می کند که ارتباط جسمی بیشتری با کودک برقرار کنید. می توانید از این حرکت برای ماساژ جلو و پشت بدن و دستهای کودکتان استفاده کنید. برای ماساژ پاهای او، پای کودک را از مچ با دست دیگرتان که آزاد است و همراه با انگشتانتان بگیرید. انگاه آرام ولی محکم تا پایین پا راماساژدهیدچه وقت نباید ماساژ بدهیدماساژ کودک می تواند برای آرام کردن وآرامش بخشیدن به نوزادان نارس نیز مورد استفاده قرار گیرد.ولی وقتی در حال ماساژ او هستید، این مسئله مهم است که به عکس العمل های او خوب دقت کنید، خصوصاً اگر باید در دستگاه باشد. اگر در کود کتان هرگونه تغییر رنگی ایجاد شد، شروع به گریه یا استفراغ کرد، تنفسش سریع تر شد، ضربان دچار گرفتگی شد. باید ماساژ را فوراً قطع کنید. اگر هر یک از این تغییرات ایجاد شد، پزشک یا پرستار را فورا قطع کنید اگر هر یک از این تغیرات به وجود آمد پزشک را خبر کنید.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد