قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / حقایقی درباره کودکان مبتلا به بیماری سندروم داون
سندروم داون در کودکان
سندروم داون در کودکان

حقایقی درباره کودکان مبتلا به بیماری سندروم داون

 حقایقی درباره کودکان مبتلا به بیماری سندروم داون

سندروم داون 

سندروم داون شایعترین ناهنجاری کروموزومی است. فرد سالم در هر سلول ۴۶ کروموزوم دارد، در حالی که کودکان مبتلا به سندروم داون دارای ۱ کروموزوم اضافه هستند، یعنی در هر سلول ۴۷ کروموزوم دارند.با بالارفتن سن مادر (بالاتر از ۳۷ سال) احتمال خطر ابتلا نوزاد به سندروم داون بالا میرود. در دوران حاملگی با آزمایش هایی از قبیل سونوگرافی، میتوان این ناهنجاری را در جنین تشخیص داد.

کودکان مبتلا به سندروم داون از خصوصیات فیزیکی مشابهی برخوردارند. چشمهای این کودکان به سمت بالا شیب دارد، دستهایشان کوتاه و پهن است، چین های کف دستشان عمیق است و ممکن است بین انگشت اول و دوم آنها فاصله وجود داشته باشد. معمولاً این کودکان ظاهری خونسرد و آرام و طبیعت و نگاهی همراه با عطوفت دارند. این کودکان ممکن است دچار اختلالات یادگیری شوند. از بین متبلایانمعمولاً ۵۰ درصد با نقص قلبی و تعدادی با انسداد روده متولد میشوند.

علایم سندروم داون 

  • چشمهای  شیب دار به سمت بالا
  • دستهای کوتاه و پهن و عمیق بودن چین های کف دست
  • وجود فاصله بین انگشت اول و دوم
  • اختلالات یادگیری در درجات مختلف

درمان علایم سندروم داون 

میزان اختلال یادگیری در کودکان مبتلا به سندروم داون متفاوت است. بعضی ازآنها از میزان ادراک نسبتاً طبیعی برخوردارند، به طوری که بعضی از تئوریهای پیشرفته این نظریه را که این کودکان باید حتماً در مدارس و مؤسسات مخصوص تحصیل کنند، رد می کنند. بعضی از کودکان مبتلا به سندروم داون میتوانند پس از تشخیصی متخصصی در مدارس عادی مشغول به تحصیل شوند. ولی به طوری کلی درمورد این کودکان باید تأکید بر روی تواناییهایشان باشد، نه ناتوانایی هایشان.

تقریباً همه  این کودکان قادر خواهند بود راه بروند و حرف بزنند و بسیاری از آنهامیتوانند بخوانند و بنویسند. ولی برای نیل به این اهداف و برای بالفعل کردن استعدادهای بالقوه ی آنها حمایتهای ویژه از طرف والدین و مسئولین مدرسه لازم است و از این طریق بسیاری از این کودکان قادر خواهند بود زندگی تقریباً مستقلی داشتهباشند و کارهای شخصی خود را به راحتی انجام دهند.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *