حملات ام اس 


حملات ام اس 

حملات ام اس 

 

حقیقت ناخوشایند درباره ی ام اس این است که از صبح تا شب را هم نمی شود پیش بینی کرد  چه رسد به هفته، ماه یا سال بعد. به همین ترتیب، هیچ کس با اطمینان خاطر نمی تواند بگوید که بیماری ام اس شما در درازمدت به چه نحو عمل خواهد کرد. از دیدگاه آماری، به نظر میرسد عوامل زیر با پیش آگهی پیامدهای بهتری همراهند:

عود یا حملات کمتر در سالهای اول تشخیص بیماری

فاصله ی طولانی تر بین عودها

بهبودی کامل تر پس از عودها

عودهایی که در ابتدا خود را به صورت درگیری حسی نشان دهند (مثلاً بی حسی، گزگز و تغییرات بینایی)

یافته های کمتر در معاینهای عصبی بعد از پنج سال، متأسفانه، با تمام پیش بینیهای به عمل آمده، هیچ ضمانتی وجود ندارد.

بنابراین بهترین تدبیر این است: در عین حالی که خود را آماده ی هر پیشامدی می کنید، امیدوار باشید که همه چیز بر وفق مراد باقی بماند

کنترل مسائل غیرقابل کنترل

ما درک می کنیم که کنترل مسائل غیرقابل کنترل، به این میماند که بخواهیم قطرات باران را مرتب کنیم، اما واقعیت امر این است که کارهای زیادی میتوانید انجام دهید تا در کنار یک بیماری مزمن و غیرقابل پیشبینی، زندگی راحتتری داشته باشید. از جمله میتوان این کارها را انجام داد

خود را آموزش دهید: هرچه بیشتر در مورد اماس بدانید، بهتر می توانید خود را برای مواجهه با پیشامدهای غیرمترقبه اماده کنید. اینکه مثل کبک سرتان را زیر برف کنید، ظاهراترفند خوبی برای یک زندگی راحت به نظر میرسد، ولی با این کار بی دفاع و بی خبر میمانید. با آشنایی و شناخت انواع علایم و تغییراتی که در اثر ام اس به وجود میآید، در صورت بروز هریک از آنها، آمادهی تشخیص و رویارویی خواهید بود.

شبکه ی پشتیبان خود را تشکیل دهید: نقطه ی شروع برخورد با یک بیماری غیرقابل پیشبینی مثل ام اسی، درک این موضوع است که لازم نیست این کار را به تنهایی انجام دهید.

از همان ابتدای کار، بهترین تدبیر، مشخص کردن منابع کمک و آگاهی است (همچون، سازمانهای بهداشتی داوطلب مثل انجمن ملی ام اسی، سایتهای اینترنتی و منابع سازمانی) و جمع آوری نفرات جدید برای تیمتان (افراد خانواده، دوستان، همکاران و سایر مبتلایان به اماس، متخصصین امور بهداشتی و هر کسی که ورودش به تیم شما برایتان ارزشمند است). به مرور زمان، وجود این شبکه برای تلاش در جهت تطبیق با این بیماری، حیاتی می شود.

 درمان را زود شروع کنید: اگرچه پزشکان هنوز درمانی قاطع برای ام اس در اختیار ندارند، مشاهده شده چندین دارو هست که میتواند سرعت پیشرفت ام اس  و شدت و تعداد عودها را کاهش دهد (برای مطالعهی جزئیات این موضوع به فصل ۶ مراجعه کنید). با درمان زودهنگام، میتوان مانع از ایجاد بخشی از آسیبهای غیرقابل بازگشت بیماری شد که حتی در مراحل خیلی ابتدایی نیز ممکن است رخ دهد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد