قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / حنا ؛ گیاهی برای موهای شما
حنا
حنا

حنا ؛ گیاهی برای موهای شما

حنا ؛ گیاهی برای موهای شما

ضد باکتری ، ضد قارچ ،ضد اسپاسم ، ضد ویروس ،ضد افتاب ، قابض ، تهوع اور ،ادرار اور ،قاعده آور، ملین، خلط آور، محافظ کبد، کاهش دهندهی پرفشاری خون، سقط کننده، حساسیتزا، مهارکننده نیترات ردوکتاز و مسکن از خواص مفید حنا است

حنا گیاهی درختچه ای با ارتفاع تا ۷ متری می باشد.برگهای این درختچه، ساده، بیضی، نوک تیز و به طول تا ۳ و به عرض تا ۱ سانتیمتر هستند. این برگها به طور  متقابل بر روی ساقه قرار می گیرند گل های حنا سفیدیا مایل به گلی کوچک و به صورت مجتمع خوشه مانند، با ظاهری زیبا بر روی ساقه قرار دارنددرختچه جوان بدون خار، ولی درختچه های مسن، دارای خار هستند قسمت مورد استفاده حنا برگ آن است.

اثرات مهم  

با توجه به این که حنا یکی از گیاهان، با مقدار قابل ملاحظه ای تانن است لذا دارای خاصیت قوی قابض میباشد؛ به همین دلیل از ان به طور خوراکی در اسهال خونی، زخم های روده ای – معده ای و به عنوان ادراراور استفاده می شود

مصرف خارجی و موضعی آن، به عنوان ضد اگزما، درمان جرب (بیماری پوستی واگیری که عامل آن سارکوپتس اسکابیل میباشد)، ضد میکوزیس (بیماری قارچی پوست) و درمان زخم ها می باشد . در بسیاری از نقاط جهان از جمله مصر و هندوستان ،ایران ، پاکستان ، افغانستان ،اروپای مرکزی و آمریکا، جهت رنگ کردن مو از آن استفاده میکنند.

در حال حاظرمحصولات زیادی از حنا به عنوان مراقبت و محافظت  از مو در جهان ساخته شده و مورد استفاده هستند، از آن جمله حنای بدون رنگ است؛ این نوع حنا رنگ طبیعی مو را حفظ و آن را درخشان می سازد. با توجه به این که بعضی از خواص حنا، مربوط بهماده ای رنگی آن است، لذا به نظر نمیرسد که خواص حنای طبیعی، کاملاً مشابه حنایبی رنگ باشد.

هم چنین در هنگام جدا کردن ماده رنگی لاوسون، مواد دیگری نیز جدا می شوندکه در حنای بی رنگ حذف شده و یا به میزان کمتری وجود دارند. حنا، همچنین خاصیت بهبودی زخم های ناشی از عفونت باکتریهای گرم مثبت را داشته و بر علیه قارچ های مولد کچلی مانند تری کوفیتوز، اسپوروتریکوم و کریپتوکوکوس، موثر است.

از دیگر خواص حنا، خاصیت نرم کنندگی و ضد آفتاب آن است؛ به همین دلیل در فرآورده های آرایشی – بهداشتی، در سالهای اخیر از آن استفاده می شود و جهت ترک خوردگی پوست، به خصوص دست و پا موثر است. حنا به صورت موضعی در تخفیف دردهای روماتیسمی نیز به کار می رود.

جوشانده برگ آن برای درمان بیماریهای پوستی، گاهی اوقات تسکین سردرد و دهانشویه به کار می رود. عصاره برگهای گیاه به عنوان ضد گرفتگی عضلانی دستگاه گوارشی به کار میرود. در بعضی نواخی، گرد برگ حنا، برگ هلو و برگ تانن دار گیاهان مختلف را مخلوط کرده و برای رفع اگزما وجلوگیری از تعریق دست و پا بدن می مالند.

مهمترین اثرات حنا

ضد باکتری، ضد بارداری، ضد التهاب، ضد لوسمی، ضد کاندیدا، ضد عفونی کننده،ضد قارچ، ضد تب، ضد اسپاسم، ضد ویروس، ضد آفتاب، قابض، تهوع آور، ادرارآور،قاعده آور، ملین، خلط آور، محافظ کبد، کاهش دهنده پرفشاری خون، سقط کننده،حساسیتزا، مهار کننده نیترات ردوکتاز و مسکن.

اثار فارمالوژیکی

به علت وجود تانن، اثرات قابض نشان می دهد. به طور کلی عمده آثار رنگ کنندگی و درمانی حنا را ناشی از وجود ماده لاوسون می دانند، اما این ماده به تنهایی عمل نمی کند و به خصوص خاصیت رنگ کنندگی آن به سایر مواد نیز بستگی دارد. لاوسون سمیت بسیار کمی دارد و موجب کند شدن زودگذر ضربان قلب باافزایش دامنه انقباض آن می گردد.

این اثر ضد اسهالی آن را به علت کاهش تونوس و حرکات دودی شکل روده میدانند. اثرات ضد التهاب، ضد درد و ضد تب با مصرف ۵۰۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن لاوسون (ماده مؤثر حنا) گزارش شده است. اثر ضد باکتری و ضد قارچی حنا را به لاوسون نسبت می دهند

عوارض جانبی

در موارد بسیار نادر، ممکن است باعث تحریک پوست و حساسیت گردد. برگهای حنا در موش، ماده ناباروری ایجاد نموده است. به عنوان رنگ کننده ابروها  و مژه ها دقت شود چون خطر اسیب رسانده به چشم وجود دارد

برگها دارای خاصیت مخدر است  و مقادیر بالای ان، باعث سردرد و مسمومیت می شود

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *