قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خارخاسک نیروی جنسی و کمر را قوی میکند و زود انزالی را درمان میکند
خارخاسک نیروی جنسی و کمر را قوی میکند
خارخاسک

خارخاسک نیروی جنسی و کمر را قوی میکند و زود انزالی را درمان میکند

                        گیاه خارخاسک

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی خار خاسک است . خار خاسک گیاهی است از خانواده ی Zygophyllaceae، جنس Tribullus، یک ساله، علفی،خودرو، دارای ساقه ای خوابیده روی زمین و خزنده و پوشیده از کرک یا تارهای ابریشم مانند می باشد. برگ های آن مرکب زوج شانه ای با ۸ – ۵ جفت برگچه می باشد، این برگ ها تا حدودی شبیه به برگ نخود ولی چسبناک و با بوی نامطبوع است. میوه ی آن گرد و سه پهلو و دارای پنج قسمت می باشد که اطراف میوه خارهای تیز وجود دارد. گل های آن زرد رنگ است. این گیاه در خرابه ها و نزدیک آب ها و بیشه ها می روید. واریته هایی از این گیاه در ایران در اطراف تهران، قم، راجرد و آذربایجان در خوی، در شمال ایران، در فارس، خراسان، شاهرود، بسطام و بین دامغان و سبزه وار می روید، این گیاه در هند نیز در سرتاسر شبه قاره تا ارتفاع ۴۰۰۰ متری کشمیر انتشار دارد.

طبیعت آن: مرکب القوا یا معتدل می باشد.

خواص درمانی خار خاسک در طب سنتی:

۱- آب دمکرده ی آن را بنوشید. قابض و ضل انگل شکم است، مدر و قاعده آور می باشد، جنین راسقط می کند، ترشح شیر را افزایش می دهد، نیروی جنسی را زیاد می کند.

۲- آب تازه ی آن را بگیرید و در روغن کنجد آنقدر بجوشانید تا آب تمام شود و روغن باقی بماند. مالیدن همراه با خوردن بیست و هشت گرم از آن با شیره ی خرما یا عسل برای تقویت نیروی جنسی، درخشان کردن رنگ رخساره، تسکین درد مفاصل و درد کمر مفید است.

۳- آب جوشانده ی آن در استعمال خارجی برای مداوای بیماری های پوست و جرب مصرف می شود.

                         میوه ی خارخاسک

نام های دیگر: خار سه گوش – خارکوهک – شکرخنج – شکوهنج – حمص الامیر – خرخاسک – خارسه کوهک – خسک – خسک دانه – حسک دانه – حسک – شکر هنج – پیکل – حر- حروا – خارسک – سه کوهک -خارسوهک-هرواد

ترکیبات شیمیایی: یک نوع آلکالوئید -اسانس روغنی فزار – روغن ثابت – رزین – هرمین – املاح نیترات

خواص درمانی میوه خارخاسک در طب سنتی:

درمان گیاهی اسهال خونی

۱- بیست گرم آن را بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را بنوشید. برای تقویت کبد و کلیه نافع است، حرکات دودی حالب را تشدید می کند، درد مثانه را تسکین می دهد، خنک کننده و تونیک است، برای اعتدال بخشیدن به اخلاط عامل مؤثری است، برای نقرس مفید است، اسهال خونی و انواع خونریزی های داخلی را بند می آورد. برای معالجه ی آبسه ها و زخم هانافع است و دید چشم را افزایش می دهد.

درمان گیاهی ذات الریه

۲- چهل گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و اب صاف کرده ی آن را به مرور بنوشید، سینه پهلو یا ذات الریه و روماتیسم را درمان می کند، سوزاک را برطرف می سازد.

۳- آب جوشانده ی آن را با سکنجبین و یا سرکه مخلوط کرده و بخورید. ضعف کبد در افراد گرم مزاج را درمان می کند.

درمان گیاهی تب مالت

۴- هرروز یکصد گرم از آن را در یک لیتر آب بجوشانید، بعد آب صاف کرده ی آن را با یک لیتر آب کاسنی مخلوط کنید و صبح و عصر بنوشید. ادرارآور است، تب، سه یک یا تب مالت را درمان می کند.

درمان گیاهی زود انزالی و افزایش شیر دهی زنان

۵- یک صد و پنجاه گرم از آن را در یک کیلو و صد گرم شیر گوسفند آنقدر بجوشانید تا خشک شود، بعد مجدداً به همان اندازه شیر اضافه کنید و باز آنقدر بجوشانید تا خشک شود و این کار را سه بار تکرار کنید، بعد خشک شده ی آن را با نبات نرم بکوبید و هر روز صبح، ظهر و شب هر بار یک قاشق از آن را بخورید. برای درمان زود انزالی مفید است و برای زیاد کردن شیر زنان مؤثر خواهد بود.

۶- آب دمکرده ی آن را با روغن بادام شیرین مخلوط کرده بخورید. رنگ رخساره را نیکو می کند و در افراد گرم مزاج قدرت جنسی را زیاد کرده و مقدار منی را افزایش می دهد.

۷- اگر نخود را در آب تازه ی آن بخیسانید و پس از پرورده شدن بخورید، برای تقویت نیروی جنسی بسیار مؤثر است.

۸- هربار سه مثقال از آن را با سه مثقال کاکل ذرت و سه مثقال پوست خربزه ی خشک مخلوط کرده و دم کنید ،آب صاف کرده ی آن را بنوشید،این کار را هر صبح وشب تکرار نمایید سنگ کلیه و مثانه و مجاری ادرار را دفع می کند و ورم های مجاری ادرار را نیز تحلیل می برد.

۹- از آب جوشانده ی آن به صورت قرقره استفاده کنید. برای معالجه ی التهاب و برفک دهان مفید می باشد

تذکر: برای سر مضر است، مصلح آن روغن کنجد و بادام شیرین می باشد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *