قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / خارش پوست و راه درمان آن چیست؟!
خارش پوست
خارش پوست

خارش پوست و راه درمان آن چیست؟!

خارش پوست و راه درمان آن چیست؟!

خارش پوست

خارش (ltChineSS)، در واقع نوعی احساس درد خفیف است که تفاوت آن با درد، فرکانس پایین تر تحریکات تکانهای است. ممکن است آزاد شدن پروتئینازها مسئولی بروز حس خارش باشند. در اکثر موارد، عاملی ایجاد کننده خارش، آزاد شدن مواد شیمیایی از جمله هیستامین را از سلول های داخلپوست تحریک می کند و این مواد، رشته های عصبی حامل حس خارش را تحریک مینمایند. خارش ممکن است از نوع سوزن سوزن شدن و یا از سوزش باشد و ممکن است با هیچ نوع علایم بیماری پوستی همراه نباشد و یا در اثر عواملی آلرژی زای گردش خون یا مواد تماسی سطحی موضعی ایجاد شود. هنگام ایجاد حسن خارش، فرد با خاراندن، به طور موقت آن را تسکین میدهد ولی اغلب حس خارش با شدت بیشتری باز میگردد و این چرخه خارشی و خاراندن ادامه پیدا می کند و قطع آن دشوار است.

عوامل زیادی موجب خارش می شوند که از جمله آنها میتوان گزش حشرات، عفونت های انگلی (مثل گال)، اگزما، بیماریهای عمومی بدن مانند یرقان یا لوسمی (سرطان خون) و اختلالات محیطی و تماس با محرکهای شیمیایی را نام برد.

در اثر تشدید خارش ممکن است قرمزی، تورم و گاهی خراشیدگی و نشت مایع از پوست ایجاد شود. موضعی یا منتشر بودن خارش به عامل ایجاد آن بستگی دارد.

 درمان خارش

باید علت آن را تشخیص داد. باید کودکان را تشویق نمود تا قسمت مبتلا به خارش را نخارانند و به آنها یادآوری کرد که با خاراندن، شدت خارش افزایش مییابد. ممکن است لازم شود دستهای نوزاد را در داخل دستکش نخی قرار دهید تا در اثر خاراندن به پوست خود صدمه نزند. پوست دچار خارش باید با آب ولرم و صابون ساده غیر محرک شسته شود. پس از شستشو پوست را به خوبی با مواد مرطوب کننده مرطوب نمایید. در کودکان، لوسیون کالامین به خوبی اثر می کند. بعضی از موارد، به ویژه خارش های دایمی و در مواردی که عامل برانگیزاننده آشکاری یافت نمیشود یا پوست دچار خراشیدگی و التهاب شده باید به پزشک مراجعه کرد. استفاده از قرص یا شربت آنتی هیستامین برای رفع خارش و استفاده از آنتی بیوتیک در موارد عفونی شدن پوست توصیه می شود.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *