قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / خانم ها عفونت پستان را جدی بگیرید!!!
عفونت پستان
عفونت پستان

خانم ها عفونت پستان را جدی بگیرید!!!

 خانم ها عفونت پستان را جدی بگیرید!!!

اغلب در خانم های ۱۸ تا ۵۰ سالهدیده می شود، اما امروزه از میزان آن به مقدار قابل توجهی کاسته شده است. گرچه عفونت پستان در هر زمانی ممکن است رخ دهد اما بسیاری از عفونت های پستان در هنگام شیر دادن به نوزادان ایجاد می شوند.

درمان عفونت پستان

در ششهفته ی اول شیر دادن به نوزاد عفونت پستان شیوع بیشتری دارد، گرچه بعضی از خانم ها وقتی که کودک خود را از شیر می گیرند و دیگر به او شیر نمی دهند تازه به عفونت پستان دچار می شوند. در صورت امکان بایداز وقوع عفونت پستان جلوگیری شود زیرا همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. اگر شما در هنگام شیردادن به کودکتان دچار مشکل هستید و احساس راحتی نمی کنید، این مشکل را با پزشک خود در میان بگذارید.

اولین علائم عفونت پستان عبارتند از:

درد، تورم، قرمز شدن و حساسیت بیش از حد، شما ممکن است حال عمومی تان خوب نباشد و تب داشته باشید، همچنین ممکن است مثل مواقعی که دچار آنفلوانزا شدهاید به درد عمومی بدن و سردرد مبتلا شوید، شما ممکن است قبل از این که عفونت ایجاد شود از بروز ترکها و شکاف هایی در نوک پستان یا پوست اطراف آن آگاهی داشته باشید.

اگر شما قبلاً دچار مشکل در یکی از پستان های تان شده اید و به خاطر عدم تخلیه شیر، پستان متورم شده است، احتمال وجود عفونت در آن بسیار زیاد میباشد و این وضعیت بدین خاطر رخ می دهد که جریان شیر به طور طبیعی هرگونه میکروب مزاحمی را شسته و به خارج می برد، اما در مواقعی که شیر جریان نداشته و تخلیه نمی شود، این میکروب ها در پستان باقی می مانند. بسیاری از مادران متوجه شده اند که شیر دادن از یک پستان خیلی راحتتر از پستان دیگرشان می باشد و معمولا خانم های راست دست راحت تر هستند که از پستان چپشان به نوزاد شیر بدهند.

در این موارد آن پستانی که کمتر از آن شیر می دهند، دچار پرشدگی شده و در نتیجه مستعد ایجاد عفونت می شود. اگر شما مشکوک هستید که پستان تان دچار عفونت شده است، باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید. پزشک احتمالا برای شما یک داروی آنتی بیوتیک مناسب تجویز خواهد کرد که برای شیر دادن شما هم مشکل ایجاد نکند. اهمیت زیادی دارد که شما از همان پستان دچار عفونت شده نیز بهنوزاد خود شیر بدهید، زیرا تخلیه ی کامل شیر از آن خطر ایجاد آبسه در آن پستان راکم میکند. کودک شما از خوردن میکروب هایی (باکتری ها) که در شیرتان وجود دارد آسیبی نخواهد دید زیرا این میکروبها بهآسانی در اثر وجود اسیدی که در معده ی کودکان وجود دارد کشته خواهند شد و از بین می روند.

اگر شما به هر دلیل قادر به شیر دادن نیستید باید با استفاده از دست یا با کمک یک شیردوش، شیر آن پستان را تا نخلیه کنید. اگر با مصرف داروهای احتمال زیادی وجود دارد که در پستان تان آبسه ایجاد شده باشد. در چنین مواردی پزشک، مجبور است که اقدام به تخلیه ی آبسه کند. عمل تخلیه ی آبسه یک عمل جراحی بسیار ساده ای است که با تزریق یک 3 آمپول بی حس کننده انجام می شود. امروزه استفاده سوزن های خیلی باریک اقدام به تخلیه ی آبسه ی عفونی میکنند و این روش را اصطلاحاً مکش یا بار تکرار شود. تا همین اواخر جراحان مجبور بودند که برای بیرون آوردن یک آبسه، برش بر روی پوست بدهند تا بتوانند آن را بیرون بیاورند. البته امروزه نیز گاهی اوقات بعضی از پزشکان از این روش استفاده شیر دادن کودک خود ادامه دهید و هیچ دلیلی ندارد که شما در آینده به چنین وضعیتی دچار شوید.

سایر عفونتها پستان

خانم هایی که از پستان خود شیر نمی دهند، گاهی اوقات دچار عفونتی میشوند که معمولا  در منطقه ای  نزدیک  به نوک پستان قرار دارد . این خانم ها معمولاً در سنین ۲۵ تا ۳۵ سالگی هستند و حدود ۹۰٪ آن ها سیگاری می باشند. چیزی دردود سیگار وجود دارد که باعث صدمه زدن به مجاری شیری اصلی در زیر نوک پستان می شود و موجب عفونت آن میگردد. این بیماری – که اصطلاحاً به آن ماستیت پری داکتال گفته می شود – باعث درد و قرمزی در منطقه  ی اطراف نوک پستان میگردد و گاهی اوقات در زیر آن یک توده نیز ایجاد می شود.به طور طبیعی آنتی بیوتیک ها باعث از بین رفتن عفونت برطرف نشد، احتمالاً یک آبسه ایجاد شده است و در چنین مواردی مجبور هستید که با مراجعه به پزشک اقدام به تخلیه ی آبسه کنید. متأسفانه به علت این که آبسه باعث برداشتن مجاری آسیب دیده نمی شود، احتمال زیادی وجود دارد که دوباره این مشکل عود کند.

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *