قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / خداحافظی با بی اشتهایی
بی اشتها ی راچگونه درمان کنیم
بی اشتها ی راچگونه درمان کنیم

خداحافظی با بی اشتهایی

خداحافظی با بی اشتهایی

تلاش کنید تا بفهمید علت بی اشتهایی شما چیست. اغلب بعد از درمان خیلی از مشکلاتی که جنبه روحی روانی دارند، اشتها به خودی خود بازمی گردد. در مورد نحوه  زندگی  خود به تفکر بپردازید. بسیاری از ناراحتی ها و استرس های روزمره بی مورد بوده به راحتی قادر به حذف انها هستید.

 مراجعه به پزشک

شما باید زمانی که بی اشتهایی و کم غذایی به مدت سه تاچهار روز به طول انجامید و یا زمانی که کودکان و نوجوانانمقدار زیادی از وزن خود را از دست بدهند (احتمال ابتلا به کم غذایی) و یا این که از خوردن غذاهای به خصوص خودداری میکنند، به پزشک مراجعه کنید. زمانی که هیچ گونه دلیل و بیماریهای داخلی و اندامی وجود ندارد شاید تهیه وتدارک ندیدن غذای گرمخانگی برای مدت زمان نامشخص علت بیماری شما شده است و یا فشارهای عصبی باعث از بین رفتن اشتهای شما شده است. راهنمایی های بعدی می تواند به شما کمک کند تا از غذاخوردن همانند قبل لذت ببرید. در صورت لزوم نیز به پزشک مراجعه کنید

افزایش اشتها با گیاهان دارویی :

داروهای که محرک اشتها هستند حاوی مواد عصاره  تلخ هستند، زیرا مواد تلخ باعث تحریک پرزهای چشایی روی زبان می شوند و آنها این مورد را به سمت مغز ارسال می دارند و مغز نیز از این طریق شیرهای معده و بزاق ترشح می کند و زمانی که مواد تلخ به همراه غذایی

شوند، در آنجا نیز باعث استخراج و ترشح مضاعف شیرهایمیشوند. برای درمان بی اشتهایی و یا تحریک اشتها چه به صورت تکی و یا به شکل ترکیبی از جوشانده هایگیاھان تلخ مانند عصار ہی گل قاصد ک، چای سبز، پوست نارنج، هل و کندر تلخ استفاده کنید. اما راحت ازهمهموارد و مواد ذکر شده استفاده از سبزیجات تازه است. در صورت عدم دسترسی به سبزیجات تازه شما میتوانید از عطاری ها و یا از داروخانه ها، ترکیبی از این سبزیجات را به صورت خشک شده  تهیه کرده وبجوشانید وصرف کنید.در مورد بی اشتهای کودکان یک راه حل دارد. این شکل که از عصارهای درختچهای چای و یا در صورت عدمدسترسی جوشاندہ کندر تلخ استفاده کنیدکه قبل از خوردن غذا یک حنبه های قند که روی آن چند قطرهاز جوشانده کندر تلخ ریخته اید به کودک خود بدهید و از او بخواهید که آن را به آرامی بجود و در دهان نگه دارد.

افزایش اشتها

– سعی کنید هرروز 3 وعده غذایی کامل و 3 میان وعده داشته باشید.
– بین وعده های اصلی غذایی، چیزی نخورید.
– برای افزایش هضم غذا و اشتها، می توانید یک وعده را مصرف نکنید تا برای خوردن وعده بعدی، اشتهای بیشتری داشته باشید.
– سعی کنید وعده های غذایی خود را در اوقات معینی مصرف کنید؛ یعنی برنامه غذایی مشخص و سر ساعت داشته باشید. مثلاً صبحانه را در ساعت 7 صبح ، ناهار در ساعت 12 و شام در ساعت 7 شب. همچنین اگر اشتهای شما برای صرف وعده اصلی کاهش نمی یابد ، می توانید دو میان وعده ، یکی در ساعت 10 صبح و یکی در ساعت 4 بعد از ظهر و نیز قبل از خواب میل کنید.
– تا جایی که می توانید، غذا بخورید. با اشتهای زیاد غذا بخورید، زیرا تفکر شما در هضم و جذب غذا بسیار مؤثر است.
– به غذا به عنوان بخشی از درمان بیماری خود نگاه کنید؛ یعنی نگوئید میل ندارم. فکر کنید دارو مصرف می کنید.
– حتماً صبحانه بخورید.
– غذاهای خوشمزه را با فاصله زمانی کم و هر بار به مقدار کم مصرف کنید.
– غذاهای پر کالری مصرف کنید که به راحتی خورده می شوند؛ مثل انواع دسر، ژله ، بستنی ، ماست و شیر پرچرب، شیرموز و شیرکاکائو .
– غذا را سرد یا با دمای معمولی بخورید تا طعم و بوی آن را کاهش دهد.
– کاری کنید اوقات صرف غذا دلپذیر و خوشایند باشد.
– در منزل همراه با اعضای خانواده و در خارج از منزل با دوستان خود غذا بخورید.
– بعد از تمام شدن غذا، آب و سایر نوشیدنی ها را بنوشید، زیرا نوشیدن مایعات در موقع صرف غذا باعث می شود خیلی زود احساس سیری کنید.
– قبل از صرف غذا، یک ساعت ورزش کنید ، ولی سنگین نباشد.
کارهایی را که نباید انجام دهید :
– خودتان را مجبور به خوردن نکنید.
– کاری نکنید که این کم اشتهایی، روابط شما را با سایر خانواده اتان تحت تاثیر قرار دهد.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *