قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / خرخره چگونه درمان میشود؟
نای
نای

خرخره چگونه درمان میشود؟

خرخره چگونه درمان میشود؟

نای لولها  است حدوداً به طول ۱۲ سانتیمتر که قسمت عقب آن مسطح می باشد. نای برخلاف مری همیشه باز است. زیرا در داخل آن غضروفی دارد که نمیگذارد بسته شود. در داخل نای غده ها کوچکی وجود دارد که مایع نرم و لزجی از آنها ترشح می شود تادرون نای همیشه مرطوب بماند. ولی در مواقع زکام این غده ها مایع اولیه خود را از دست می دهند  ومبدل می شوند به مایع غلیظ که به مرور جمع شده و اخلاطسینه را تشکیل میدهد. در سطح نای مژه های نازکی وجود دارد که دائماً از پایین به بالا حرکت و ترشحات غده ها را به طرف حلق هدایت میکنند.

نای در قسمت پایین به دو شاخه تقسیم میشود که هر شاخه را یک نایژه نامیده اند، هر نایژه درون یک شش وارد می شود و مانند درخت به شاخه های بسیار زیادی منشعب میگردد. آخرین انشعاب نایژه ها بسیار نازک می شوند و حدود نیم میلیمتر قطر دارند، آنها وارد کیسه های کوچکی می شوند که به آنها کیسه های هوایی میگویند. دیواره ها کبیسه ها هوایی بسیار چین خورده است و از کاغذهای زرورقی هم نازکتر هستند و تعداد آنها را به یک میلیون عدد تخمینزده اند.

پیگلوت یا دریچه نای پرده‌ای است که از بافت غضروفی انعطاف‌پذیر و پوشیده‌شده با غشای لعاب‌مانند تشکیل می‌شود.

اپیگلوت به صورت مایل به پشت در انتهای خلفی زبان قرار دارد و در معاینه داخل حلق، اغلب به سختی قابل مشاهده است. اپیگلوت هنگام بلع غذا مانع ورود آن به نای می شود.

عفونت اپی گلوت را اپی گلوتیت می گویند که علت آن اغلب عفونت باکتریایی است و علائم شایع آن عبارتند از تب، گلودرد و مشکل در بلع غذا.

عفونت منجر به ورم و التهاب اپی گلوت می شود. اگر اپی گلوت متورم شود، به خاطر موقعیتش در گلو، می تواند با مسدود کردن مسیر هوا در حنجره و نای و ریه ها، بر تنفس شما تاثیر بگذارد.

اپی گلوتیت ممکن است با بیماری خروسک در کودکان اشتباه گرفته شود. خروسک به خاطر عفونت ویروسی که حنجره و نای را تحت تاثیر قرار می دهد ایجاد می شود. خروسک نسبت به اپی گلوتیت کم خطرتر است و خود به خود بهبود می یابد.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *