قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / خطراتی که باید درباره انواع مواد بهداشتی و آرایشی و تأثیر آنها بر روی پوست بدانید
انواع مواد بهداشتی و آرایشی و تأثیر آنها بر روی پوست
انواع مواد بهداشتی و آرایشی و تأثیر آنها بر روی پوست

خطراتی که باید درباره انواع مواد بهداشتی و آرایشی و تأثیر آنها بر روی پوست بدانید

انواع مواد بهداشتی و آرایشی و تأثیر آنها بر روی پوست

 دئودورانتها  

غدد عرق تقریباً در تمام سطح پوست بدن به جز قسمتهایی نظیر لب ها منتشر شده اند و مایع عرق را تولید و تخلیه می کنند. هدف از تعریق، خنک کردن بدن به وسیله ی تبخیر آب می باشد. لازم به ذکر است که بوی بد ناشی از تعریق در واقع ارتباطی به مایع عرق ندارد بلکه از فعالیت باکتریایی ایجاد شده در آن ناشی می شود. این فعالیت در بخش های گرم و مرطوب بدن مثل زیر بغل بیشتر میباشد. بهترین راه برای کنترل این نوع از رشد باکتریایی رعایت کامل و دقیق نظافت پوست و لباس می باشد. امروزه صابونهای دئودورانت حاوی مواد گندزا در دسترس می باشد که می توانند سرعت تکثیر و فعالیت باکتری ها را کند سازند. دئودورانتهای مالیدنی زیر بغل با کند کردن روند رشد و تکثیر باکتری ها و نیز با پوشاندن بوی بد آنها به رفع بوی بد بدن کمک میکند.

اگر موهای زیر بغل به وسیله ی تراشیدن یا استفاده از موبرها زایل شوند تأثیر دئودورانت ها افزایش مییابند؛ زیرا موهای نقاط بسته ی بدن عرق را جمع کرده و باعث افزایش میزان رشد باکتریها میگردند.

ضد عرقها

ضد عرق ها از این جهت با دئودورانت ها متفاوت هستند که نه تنها بر میزان رشد باکتریها اثر می گذارند بلکه میزان عرق تخلیه شده به سطح پوست را هم کاهش میدهند.

۱) با توجه به این نکته که مکانیسم عمل نمکهای شیمیایی موجود در ضد عرق ها حالت افزایشی دارد تأثیر این مواد در اثر استفاده مکرر از آنها بیشتر می شود. ۲) ضد عرق ها جزو گروه داروها هستند و باید محتوای آنها بر روی برچسبشان نوشته شده باشد در صورتی که دئودورانت ها در گروه لوازم آرایشی قرار دارند و ممکن است مشخصات مواد تشکیل دهنده ی آنها بر روی برچسبشان ثبت نشده باشد.

۳) صرف نظر از ادعاهای تبلیغاتی واقعیت این است که هیچ فرآوردهای نمی تواند جریان تعریق را به طور کامل متوقف سازد و اصلاً چنین اتفاقی به نفع بدن انسان نیست.

۴) اثر ترکیبات تجاری مختلف ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد مثلا در برخی، واکنش آلرژیایی (حساسیتی) خفیفی ایجادکنند و در برخی دیگر اثرگذاری بسیار خفیفی داشته باشد.

۵) برای شناسایی مناسب ترین نوع این فرآوردهها برای هر فرد لازم است چند نوع مختلف از این محصولات در شرایط مشابه امتحان شود.

کلد کرمها و کرمها تمیزکننده

این دو فرآورده در اصل یک محصول به حساب می آیند که با مختصر تغییری در ترکیبات، تحت دو عنوان مجزا در بازار عرضه می شوند. از این محصول برای جمع آوری ترشحات پوستی، آلودگی و دوده از روی پوست استفاده می شود. برای استفاده از این محصول باید آن را به قسمتهای آلوده ی پوست مالید و سپس با استفاده از یک دستمال لطیف با ملایمت از روی پوست پاک کرد.

انواع شیر پاک کنها یا آرایش پاک کن ها در این گروه 3 فرآورده ها قرار میگیرند.

کرمها و لوسیونها نرم کننده

این فرآوردهها که اغلب با عناوینی نظیر کرم شب  ، کرم مرطوب کننده و کرم حالت دهنده در بازار عرضه می شوند  در واقع با جلوگیری از کاهش میزان رطوبت پوست آن را نرم و لطیف نگه می دارند

۱)این فرآوردهها معمولاً برای مدت طولانی مثلاً در طول شب بر روی پوست باقیگذاشته می شوند.

۲) افراد مبتلا به خشکی پوست قبل از استفاده از کرم پودر از این کرم ها استفاده میکنند تا اولاً پوست بعد از مصرف کرم پودر حالتی طبیعی تر داشته باشد و ثانیاً از خشک شدن بیشتر پوستبه دلیل تماس باکرم پودر جلوگیری شود.

کرمها مرطوب کننده

این قبیل کرم ها معمولا در طول روز به طور مکرر – مثلاً سه نوبت در روز یا بعد از هر بار شست وشو بر روی پوست مخصوصاً پوستهای معمولی یا چرب – مالیده می شوند تا نرمی  و لطافت پوست را حفظ کنند

معمولاً کرمهای مرطوب کننده را بلافاصله قبل از آرایش استفاده میکنند.

 کرمها سفید کننده یا کرم پودر

این قبیل کرمها معمولا برای مدت کوتاه بر روی پوست گذاشته می شوند و تأثیر آنها منحصربه پوشش دادن موقت لک ها، جوش ها و چین و چروک های پوست یباشد.

۱) بهتر است برای محافظت از پوست در برابر ترکیبات شیمیایی موجود در این کرمها و نیز زیباتر جلوه کردن پوست پس از مصرف آنها، بلافاصله قبل از استفاده از این قبیل کرم هاپوست را به وسیله ی کرم های نرم کننده یا مرطوب کننده آماده سازید.

۲) علیرغم کوتاه بودن زمان قرار گرفتن این کرمهای آرایشی بر روی پوست دقت در نوع مواد تشکیل دهنده ی آنها یا به عبارت دیگر استاندارد بودن آنها دارای اهمیت فراوان میباشد.

کرمها ضد چروک

علیرغم تأثیر مختصر مواد تشکیل دهنده ی این کرمها بر روی چین و چروک پوست که بیشتر شامل جداسازی لایه های مرده پوست بشره، جایگزین کردن سلول های تازه و نرم و مرطوب نگه داشتن پوست می شود اما این تأثیرات مختصر کاملاً موقتی میباشد و هیچ نشانه ای از تأثیرگذاری عمیق و دراز مدت این محصولات بر جلوگیری از چروک خوردن پوست یا از بین رفتن چروک های ایجاد شده تاکنون مشاهده نشده است.

 نکته :  استفاده ی مداوم و طولانی ملات از  این کرم ها  یا مصرف انواع نامرغو ب و غیراستاندارد آنها می تواند پوست را دچار عوارض جانبی فراوان سازد.

کرمها «جوان کننده»

این عنوان برای هر محصولی که در بازار عرضه میشود صرفاً یک ادعای ناصحیح تلقی می شود. در واقع کرم هایی که تحت عناوین دهان پرکن و جذابی نظیر زله ی شاهانه ، فرمول سری، ترکیبات معجزه گر هورمونی و… عرضه می شوند هیچ گونه تأثیری در جلوگیری از پیر شدن پوست یا جوان کردن مجدد پوست های پیر شده ندارند و هرگز نمیتوانند پوست پیر شده را بازسازی کنند.

کرمها یا لوسیونها دارویی

انواع مختلف و متنوعی از این فرآوردهها در داروخانه ها و سایر فروشگاه های لوازم  بهداشتی و آرایشی به فروش می رسند که هر یک کاربرد مخصوص و کاملا تعریف شده ای را دارند اما نکته ی بسیار مهم درباره ی این قیبل محصولات دارویی آن است که هرگز تحت هیچ شرایطی نباید آنها را بدون تجویز پزشک مورد استفاده قرار داد یا به اقوام، دوستان و آشنایان توصیه کرد؛ زیرا مصرف نابه جا و بی رویه ی این محصولات دارویی ممکن است باعث وارد شدن آسیبهای جدی و بسیار شدید به پوست شود.

انواع رژلب یا ماتیک

ماتیک ها معمولا حاوی مقادیر فراوانی از لانولین، مخلوطى از روغن و موم، رنگ، رنگدانه و مواد خوشبو کننده میباشند. هر یک از این مواد می توانند در بعضی از افراد واکنش آلرژیاییایجاد کنند که البته این نوع از حساسیت در مورد ماتیک های استاندارد به ندرت اتفاق میافتد.

۱) با توجه به این که مواد تشکیل دهنده ی روژلب بر روی لب ها و در نزدیکی دهان قرار میگیرد و معمولاً در حین مصرف خوراکی ها بلعیده می شود لازم است در انتخاب نوع مرغوب این محصول دقت فراوانی به عمل آید؛ زیرا در صورت وجود هر نوع آلودگی یا مواد ناسازگار با بدن و دستگاه گوارش در این محصول ممکن است در صورت استفاده ی مداوم از آن آسیبهای موقتی یا دایمی به پوست لبها، دهان و دستگاه گوارش برسد.

۲) از آنجا که اکثر موارد واکنش حساسیتی به روژلب ناشی از حساسیت نسبت به رنگ به کار رفته در آنها میباشد بهتر است افراد دارای سوابق آلرژیکی از روژلب هایی با رنگ غیر ثابت استفاده کنند.

مواد آرایشی چشم پلکها و مژه ها

این قبیل مواد نیز مانند روژلب با ترشحات بدن در ارتباط می باشند و در نتیجه میتوانندانواع بیماری ها، عفونت ها و آلودگی ها را به دیگران منتقل سازند. بنابراین نباید به صورت مشترک استفاده شوند.

نکته: احتمال انتقال امراض قابل سرایت چشمی و سایر آلودگی ها در آرایشگاههای زنانه که ازلوازم آرایشی مشترک برای همه ی مشتریان استفاده میشود تا درصد زیادی افزایش مییابد.

برخی از افراد نسبت به لوازم آرایش به خصوص آن دسته از این لوازم که با چشم در تماس هستند حساسیت دارند و دچار عوارضی نظیر قرمزی، سوزش، خارش و اشک ریزش میشوند. به این افراد استفاده از خط چشم و ریمل غیر آلرژی زا توصیه می شود.

کرمها و لوسیون ها ضدآفتاب

آگاهی روزافزون مردم از مضرات تابش مداوم نور خورشید بر پوست انسان و به ویژه اطلاع از خاصیت سرطانزایی اشعه ی آفتاب موجب روی آوردن چشمگیر آنان به انواع و اقسام کرم ها و لوسیون های ضد آفتاب شده است.

کرمهای ضد آفتاب در واقع فرآوردهای است که پوست را در برابر پرتوهای فرابنفش نورخورشید محافظت میکند و معمولاً متناسب با ۶ نوع اصلی پوست ساخته شده است.

پوست های نوع 1 پوست هایی هستند که به راحتی و بسیار سریع می سوزند، ملتهب می شوند و فرآیند برنزه شدن در مورد آنها به سختی اتفاق میافتد. پوست های ۵ و ۶ انواعی از پوست هستند که بیشترین مقاومت را در برابر اشعه ی آفتاب دارند، دیرتر از سایر پوست هامی سوزند و به سهولت برنزه می شوند. پوست های نوع ۲، ۳ و ۴ وضعیتی بین ۱ و ۵ و ۶ دارند.

انواع لوسیون ها و کرمهای ضد آفتاب بر اساس فاکتورهای محافظی آفتاب یا SPF تعیین شده که برای این قبیل کرمها ۱۵ و بیشترین آن ۹۰ میباشد. هرچه پوست فرد حساس تر و نور آفتاب محیط زندگی او شدیدتر باشد استفاده از کرم های ضدآفتاب با SPF بالاتر ضرورت بیشتری پیدا میکند. به طور معمول افرادی که دارای پوست روشنتری هستند آسیب پذیری بیشتری هم از نظر سوختگی پوست و هم به لحاظ ابتلا به امراض پوستی ناشی از تابش نور خورشید دارند. برطبق تحقیقات انجام شده کرم های ضد آفتاب با عیار محافظتی ۳۵ تا ۴۰ به مدت ۲ ساعت برای پوست های نوع ۳ و ۴ مناسب میباشد و لازم به یادآوری است که استفاده از این کرمها در

صورت قرار داشتن در معرض نور خورشید هر ۲ ساعت یک بار باید تجدید شود.

قرصها مخصوص برنزه شدن

تحقیقات مختلف نشان داده اند که این قبیل قرص ها به دلیل ایجاد اختلال در مکانیسم طبیعی بدن نظیر به وجود آوردن کم خونی ناسازی (کاهش میزان تولید گویچه های سرخ خون)، سردرد، کاهش وزن، کبودشدگی پوست، افزایش حالت کسالت و خستگی بسیار خطرناک بوده و حتی ممکن است منجر به مرگ شوند .

پزشکان براین ہاور هستند که وجود  ماده ای به نام کانتاگزانتین در قرص های مخصوص برنزه شدن موجب بروز این قبیل اختلات و عوارض در مصرف کننده می شود

 

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *