قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / خطرات اعتیاد به انواع مواد مخدر برای مادر و جنین
عوارض اعتیاد بر زنان باردار
عوارض اعتیاد بر زنان باردار

خطرات اعتیاد به انواع مواد مخدر برای مادر و جنین

خطرات اعتیاد به انواع مواد مخدر برای مادر و جنین

 

مواد مخدر و افیون ها (شامل هروئین، متادون، کدئین، دمرول و مرفین):

اعتیاد به مواد مخدر به تنهایی هم مادر و هم کودک را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد. مصرف آن با مشکلات رشد جنین، زایمان زودرس، مرگ جنین، و اندازه ی کوچک سر در ارتباط است.

حتی شاید مهم تر از آن، اعتیاد به مواد مخدر، نوزاد را پس از تولد در معرض خطر ناهنجاری های شدیدی (از جمله مرگ) در نتیجه ی ترک مواد قرار می دهد. اگر به مواد مخدر یا افیونها اعتیاد دارید، شروع به درمان در دوران بارداری می تواند تأثیرات مواد مخدر را بر کودک شما به حداقل برساند.

منظور ما این نیست که مصرف گاه به گاه کوتاه مدت داروهایی که شامل مواد مخدر یا مقدار درمانی است، موجب بروز مشکلاتی می شود. اگر به عنوان مثال:در دوران بارداری خود قرار است تحت عمل جراحی یا یک کار دردناک بر روی دندان هایتان قرار بگیرید، مصرف چنین داروهایی برای کنترل کوتاه مدت درد، کاملا قابل قبول است .

آمفتامین ها و سایر مواد قوی تر (از جمله کریستال متامفتامین و بلوایس) : از آنجایی که سابقه ی مصرف این مواد به اندازه ی مواد مخدر و کوکائین نبوده است، اطلاعات کمتری در مورد عوارض جانبی آنها در دوران بارداری داریم. اما به طور قطع میدانیم موجب کاهش اشتهای مصرف کننده می شود، که در نتیجه، به رشد ضعیف جنین منجر می شود. همچنین، شواهد نشان می دهد مواد مخدر می تواند خطر مشکلات رشد جنین (از جمله اندازه ی کوچک سر)، جدا شدن زودرس جفت (فصل ۱۵)، و سکته ی جنین یا مرگ را افزایش دهد.

مطلب پیشنهادی

عفونت های سینه

دانستنی های عفونت های سینه در زمان شیردهی

دانستنی های عفونت های سینه در زمان شیردهی     ماستیت (عفونت سینه) عفونت های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *