قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خطمی گلی که فواید زیادی دارد
گیاه ختمی
گیاه ختمی

خطمی گلی که فواید زیادی دارد

خطمی گلی که فواید زیادی دارد

گل خطمی 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی گل خطمی است  گیاهی است از خانواده ی پنیرک، Malvaceae، درختچه ای است پرشاخه به بلندی دو متر و برگ های آن تخم مرغی نوک تیز، تقریباً بدون کرک و دندانه دار می باشد که در اقلیم های بدون یخبندان در زمستان می روید، نا خزان و همیشه سبز است. گل های آن درشت به قطر حدود سیزده سانتیمتر، به رنگ قرمز روشن و به صورت کم پر و پرپر می باشد که در کنار برگ ها روی دم گل، درازی ظاهر می شوند و میله های تناسلی گل دراز و انتهای آنها به رنگ زرد از گل خارج شده و دیده می شود. میوه ی آن کپسول به رنگ مایل به قرمز است که تعداد زیادی دانه در آن قرار دارد. این درختچه بومی چین است و در قرن هفدهم به اروپا برده شده و در سایر مناطق دنیا نیز کاشته می شود. در ایران در جنوب در مناطق مختلف به عنوان درختچه ی زینتی کاشته می شود، در بلوچستان در بعضی نقاط به عنوان چپر به کار میرود، در شمال ایران در گلدان ها کاشته می شود.

طبیعت آن: طبق نظر جالینوس طبیعت آن سرد و تر و طبق نظر شیخ الرییس ابوعلی سینا معتدل است.

نام ها دیگر گیاه گل خطمی در طب سنتی: خطمی چینی – خطمی درختی – با جاپشند

خواص گل خطمی

داروی گیاهی ضد درد

اب دمکرده ی آن را بنوشید. نرم کننده، ضددرد، مسکن و ملین مزاج است.

درمان گیاهی سردرد

از آب جوشانده ی آن به صورت کمپرس و برای شست وشو استفاده کنید. برای کاهش تب و تسکین سردرد مؤثر است.

دراوی گیاهی کاهش تب

تازه ی آن را بکوبید و به صورت خمیر ضماد بگذارید. برای معالجه ی بیماری های پوستی، زخم های کفگیرک، ورم های سرطانی و سایر ورمها، کاهش تب، التیام جراحت ها و درمان فیستول مؤثر است.

آن را همراه با گل هایش له کنید و با کمی آهک مخلوط کرده و ضماد گذارید. رسانیدن تومورها را تسریع می کند.

داروی گیاهی افزایش نیروی جنسی

 

آن را به صورت خام بخورید. نرم کننده، میزد و خنک کننده است، قاعده آور می باشد و جنین را سقط می کند، نیروی جنسی را افزایش می دهد.

داروی گیاهی نرم کننده سینه

هر صبح، ظهر و شب یک فنجان از آب دمکرده ی آن را با عسل شیرین کنید و بنوشید. سینه را نرم می کند و برای رفع نزله های برونشی مفید است.

اگر تازه ی آن را بکوبید و به صورت خمیر ضماد گذارید، برای درمان بیماری های پوستی، التیام زخم های کفگیرک، رفع جراحت ها و فیستول ها، درمان ورم های سرطانی و سایر ورم ها و کاهش تب مؤثر است

داروی گیاهی سقط جنین 

هر صبح، ظهر و شب یک فنجان از آب دم کرده ی آن را با عسل شیرین کرده بنوشید. سرفه را تسکین می دهد، تب را قطع می کند، برای کنترل بیماری های آمیزشی نافع است، قاعده آور می باشد و باعث سقط جنین می شود.

درمان گیاهی غده های گردن

مالیدن آب جوشانده ی غلیظ آن روی غده های متورم گردن درمان کننده است

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *