قالب وردپرس درنا توس
بیماری خفقان
بیماری خفقان

خفقان یا خفگی زهدان

خفقان یا خفگی زهدان

نوعی بیماری مربوط به بانوان است که از رحم آغاز میشود و از طریق خون و لنف به مغز و قلب میرسد. این بیماری پیامد بند آمدن خون حیض و عدم ارضای جنسی همراه با آرزوی جماع در دوشیزگانی که تازه به سن بلوغ رسیده اند و زنانی که تازه شوهر کرده اند و از جماع محروم مانده اند، میباشد. بنابراین، بیماری خفقان رحم جزو گروه بیماریهای ثانویه زنان به شمار میرود که معمولا اغلب پزشکان را از شناخت و ردیابی ریشه واقعی آن دور و گمراه میکند.

علایم
علامات آن شبیه به صرع و غش کردن است. حالاتی از قبیل آسمدشواری تنفس، تپش قلب، سردرد، بدبویی نفس، بهم خوردن هوش، بیقراری و تنبلی، زردی رنگ صورت و در موارد حادتر درهم شدن عقل،سرخی رنگ چشم و برافروختگی رخسار، و حرکات بدون اراده که از بیمار سر میزند. توان حرف زدن از بیمار سلب میشود و بالاخره غش میکند و صدایش قطع میشود و در این حالت ممکن است نفسش چنان ضعیف شود که گویی مرده است. وقتی ماده دفع نشده رحم وارد خون گردید. گاهی نیز عوارض آن به صورت تشنج و حالت تهوع روی می آورد.
باید در نظر داشت که در حالات غش ناشی از خفقان رحم، هوش و حواس بکلی از میان نمیرود ولی در غش ناشی از صرع بیمار چیزی بخاطر نمیآورد. رنگ صورت در بیماری خفگی رحم موقع حمله رنگ برنگ میشود. بیمار در بسیاری مواقع اگر تحریک و ارضاء شود موقتا راحت میشود و حمله بیماری فروکش میکند. به تناوب روی رانها و اطراف پستانها و زیر رحم را بادکش بگذارید تا ماده بیماری را بسوی پایین بکشد.
درمان
اگر عدم ریزش حیض علت عمده این ماجراست باید خونگیریهای مربوط به باز کردن خون عادت ماهانه را انجام دهید، قبل از هر چیز از شاهرگ دست، کمی خون گرفته شود و بعدا از رگ صافن خونگیری گردد.
تحریک موضعی زهدان با دست تاثیر بسزایی در بهبود وضع بیمار دارد و باید دهانه زهدان و اطراف دهانه زهدان را مالش داد. پس از چند روز پاکسازی بیمار از خلط مزاحم ضروری است، با ایارج فیقرا میتوان بیمار را پاکسازی نمود و نیز میتوان مسهل هر نوع خلط که بر بدن بیمار غلبه دارد مصرف کرد.
زهدان نیز مانند اعضاء دیگر همچون کلیه ها مسئولیت تخلیه آلودگیهای بدن را برعهده دارد. به دو روش این کار را انجام میدهد یکی از راه عادت ماهانه و دوم از راه ارضاء جنسی. هرکدام از این دو اگر مختل گردد پیامدهای متعددی را بدنبال خواهد داشت.
بواسیر رحم
زائده یا بافت اضافهای است که در زهدان ایجاد میشود. ممکن است در ابتدای مهبل باشد و بتوان آن را مشاهده نمود. اگر بیمار نیاز به خونگیری دارد به مقدار لازم خون گرفته شود. در اطراف زهدان بهطور متناوب زالو بیاندازید. بیمار هر شب در آبزن دارویی گل ختمی و بابونه، تخم گشنیز و آویشن و تخم مرو یا تخم کتان بنشیند و با روغن زیتون موضع را همواره چرب نگه دارد.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *