خناریز چیست و راه درمان آن 


خناریز چیست و راه درمان آن 

خناریز چیست و راه درمان آن 

 خناریز جمع خنزیر به معنی خوک و نیز غده های سخت که در گردن و زیر گلو پیدا می شود و گاهی تبدیل به زخم عفونی می گردد.

درمان

برگ درخت شاه توت را کوبیده و به محل زخم بمالند رفع می شود. و جوشانده برگ شاه توت هم جهت غرغره مفید است.بچه کبوتر که تازه پرو بال در آورده قطرهای از خون طرف بال او با قدری سرکه مخلوط نموده. جهت تحلیل خنازیر مفید است. خروج ترشحات غلیظ سبز یا زرد رنگ از بینی یا از پشت حلق • گرفتگی بینی یا انسداد بینی و سختی تنفس از بینی • درد، حساسیت، تورم و احساس پری و فشار اطراف چشم ها، گونه ها، بینی یا پیشانی • درد فک فوقانی و دندانها • کاهش حس بویایی و چشایی • سردرد جزو علایم اصلی جهت تشخیص سینوزیت نیست و اهمیت آن از علایم ذکر شده در بالا کمتر است. • سرفه که ممکن است شبها بدتر شود. • گاهی تب، بوی بد دهان، گلودرد، خستگی و بی حالی، احساس پُری گوش

علائم بیماری

علائم و نشانگان شایع در این بیماری شامل تورم بدون دردی است که بطور مزمن رشد می یابد و علائم التهابی عفونت های حاد میکروبی را ندارد به اینجهت به آن آبسه سرد گفته میشود. خنازیر های سلی ممکنست همراه با تب و ضعف عمومی و کاهش وزن همراه باشند.

تشخیص

تشخیص بیماری معمولاً با نمونه برداری با سوزن از محتویات آبسه امکان پذیر میباشد. ودر بعضی موارد کل حجم خنازیر به روش جراحی خارج و سپس مورد آزمایش بافت شناسی قرار داده میشود.در متون طب قدیم (منتهی الارب ) (از تاج العروس ) (از لسان العرب ). (از ناظم الاطباء) اینگونه تعریف شده است: نام مرضی است از نوع سل که در گردن ظاهر شود، اورام صغار سخت برنگ تن که برگردن و غیر آن پدید آید، اشیاء غددی در بغل و کشاله ران و زیر گلو. (یادداشت بخط مؤلف ): آماسی است که از گوشت جدا باشد و از پوست جدا نباشد. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ) : باب ششم : اندر آماسها که آن را بتازی خنازیر گویند این علت را بپارسی خوک گویند. خنازیر در عربی جمع خوک است .در پزشکی کهن به تورم غدد لنفاوی گردن ناشی از سل خنازیر گفته می شد .

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد