قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / خواب,مهم ترین عامل رشد کودک
اهمیت خواب برای کودک
اهمیت خواب برای کودک

خواب,مهم ترین عامل رشد کودک

خواب,مهم ترین عامل رشد کودک

اهمیت  خواب برای کودک

کودکان بخواب زیاد احتیاج دارند. بطوریکه بیخوابی برای آنها خطرناکتر از کم خوابی است کودکان هرچه کوچکتر باشند باید بیشتر بخوابند. نوزادان فی المثل باید روزی ۲۰ تا ۲۲ ساعت کودکان ۶ ماهه روزی ۱۸ ساعت و کودکان یکساله روزی ۱۴ تا ۱۶ ساعت و کودکان ۲ ساله روزی ۱۲ الی ۱۴ ساعت و کودکان ۵ ساله روزی ۱۰ الی ۱۴ ساعت و کودکان ده ساله روزی ۱۰ تا ۱۱ ساعت باید بخوابند و اگر نه مریض و یا ضعیف البنیه میشوند. چون نوزادان غالباً در اثر بروز بیماری و یا نخوردن شیر کافی دچار بی خوابی می شوند.

خواب ارام

مادران باید در حین شیر دادن متوجه باشند که در هر نوبت شیر کافی بنوزادان بدهند. علامت اینکه نوزاد شیر کافی خورده این است که پس از مکیدن پستانها بخواب عمیق فرو میرود. اغلب مادران در حین شیر دادن در اثر سرگرم شدن بصحبت با دیگراندرست متوجه نیستند چقدر شیر به کودک خود داده اند. و در نتیجه قبل از اینکه کودک باندازه کافی شیر خورده باشد، او را می خوابانند و پس از چندی یا با گریه و زاری طفل روبرو می شوند و یا اینکه پستان را بطریقی که طفل بتواند باندازه کافی بمکد.

در دهانش نمیگذارند و یا اینکه طوری بطفل شیر می دهند که پستانروی بینی  طفل را میپوشاند و مانع میشود براحتی شیر بخورد و نفس بکشد. در حین شیر دادن باید متوجه بود که طفل گاهی در اثر خستگی فکینش لحظهای از شیر خوردن باز میایستد و یا موقتاً بخواب میرود. این مکث موقتی را نباید دلیل سیر شدن او دانست و اگر شیر کافی نخورده بخواب رفته باشد باید او راتکان داد و بیدار کرد و دوباره شیرش داد.

-به نشانه‌های خواب آلودگی مانند مالیدن چشم‌ها، بی حالتی چهره و حرکت سر به اطراف به حالت شناور توجه کنید. با مشاهده این علائم، کودک را در عرض ۳۰ دقیقه در رختخواب قرار دهید.
-برای خواب نیمه روز کودک برنامه ریزی کنید. می‌توانید برنامه خواب را بر اساس علائم خواب آلودگی کودک تنظیم کنید.
– می‌توانید از روش‌های آرامش بخشی که هنگام خواب شب روی کودک امتحان می‌کنید، برای خواب نیمه روز او نیز استفاده کنید. روش‌هایی مانند خواندن کتاب، موسیقی آرامش بخش و یا صداهایی که باعث خواب آلودگی می‌شود.
– ببینید چه روشی روی کودک موثرتر است. اگر چرت طولانی و دیروقت روی زمان خوابیدن کودک تأثیر می‌گذارد، چرت زدن را کوتاه‌تر کنید و یا زودتر کودک را برای چرت زدن آماده کنید. سعی کنید برنامه انعطاف پذیری داشته باشید و خود را با احتیاجات کودک تطبیق دهید.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *