خواب چیست وچه اتفاقاتی در حین خواب رخ می دهد؟


خواب چیست وچه اتفاقاتی در حین خواب رخ می دهد؟

خواب چیست وچه اتفاقاتی در حین خواب رخ می دهد؟

  خواب یک حالتی است که انسان موقتاً فهم و شعور خود را از دست میدهد این حالت صورت متناوب و قابل برگشت دارد روی شخصی که خوابیده عمل الکتروآنسفاگرافی انجام میدهد و همان عمل را روی آن شخصی در موقع بیداری تکرار می کنند. به این نتیجه می رسند که در هنگام خواب مغز بطیء کار می کند و همچنین خواب عمیق برای بعضی ها در حدود ساعت نیم بعد از نصف شب است و در برخی دیگر در حدود ساعت چهار صبح است و عمل شیمیائی خواب هنوز جزء اسرار است. چنانچه یک سگی را مدتی از خوابیدن باز داریم می میرد در صورتی که  گرسنگی را در همان مدت تحمل می کند.

مدت خواب 

با اینکه قاعده و ترتیب قاعده خواب اشخاص با هم تفاوت دارد مثلاً یک هنرپیشه تأتر که برنامه او نیمه شب تمام می شود با یک کارمند اداره که کارش از ساعت دو بعدازظهر خاتمه می پذیرد ساعت خواب آنها از کاملا متفاوت است ولی این مغایرت و تفاوت در مورد کیفیت و زمان خواب و استراحت لازم برای هر یک از آنها مؤثر نیست قاعده و ترتیب خواب تابع قانون طبیعت و قانون است ان هایی که خوب نمی خوابند باید اجبارا ساعت خواب خود را منظم سازند تا بدین ترتیب در ساعت معین به خواب روند طول مدت خواب بستگی به مزاج و ساختمان جسمانی شخص دارتد و هشت ساعت خواب که برای اشخاص بالغ معمول و مقرر شده  ممکن است  برای بعضی ها زیاد باشد و برای عده ای کم شرایط خواب برای همه مشابه نیست و به نسبت شخص و عادتی که به محیط زندگی خود دارد فرق میکند مثلاً اگر یک نفر اطاق خوابش مشرف به محل پر رفت و آمد و شلوغی است به راحتی می خوابد. در صورتی که اطاق خواب او را به محل ساکت و آرامی انتقال دهند ممکن است در اثر صدای عابرین در ساعات دیر وقت شب یا صدای وزش باد و تکان خوردن شاخه های درختان بد خواب گردد.

چه اتفاقاتی در حین خواب رخ می دهد؟

هنوز مطالب زیادی راجع به خواب هست که به صورت ناشناخته باقیمانده است اما به طورکلی متخصصان فرآیند خواب را به دو طبقه کلی تقسیم می کنند. این تقسیم بندی طبق مشاهده ای که از افراد خواب صورت گرفته و ثبت فعالیت الکترونیکی مغز آنها در حین خواب می باشد.– خواب بدون حر کت چشم– خواب همرا ه حرکت سریع چشم هادر طول این نوع خواب ، خواب دیدن رایج است. ماهیچه ها غیر فعال هستند و فعالیت الکتریکی مغز مانند زمان بیداری است. فشار خون و قلب و سرعت تنفس ممکن است به صورت ناگهانی و برای مدتی اززمان افزایش یابد درست مانند زمان بیداری. در طول 8 ساعت خواب نرمال فرد از حالت بیداری وارد مرحله یک و خواب بدون حرکت سریع چشم سپس مرحله 2،3،4 و نهایتا در ساعات اولیه وارد مرحله خواب همراه حرکات سریع چشم می شود …به مرور زمان یعنی همزمان با گذر عمر انسان ساعت هوشیاری فرد افزایش یافته و مراحل عمیق خواب بدون حرکت چشم کاهش می یابد.

 چرامی خوابیم؟

عملکرد یا فرآیند خواب تقریبا به طور کامل شناخته شده اما محققان بر این باورند که خواب با حرکت سریع چشم برای حفظ حافظه و یا شاید عملکرد مغز در لحظات بحرانی مفید و در عین حال مهم است.طی آزمایشات انجام شده روی جوندگان دسته ای که با فقدان شدید خواب مواجه شدند بعد از چند هفته مردند. در عین حال خواب بدون حرکت سریع چشم فرآیندی مهم در ترمیم انرژی و توانایی تمرکز در طول روز است . 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد