قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص انار را بیش از انچکه میدانید بشناسید
خواص انار را بیش از انچکه میدانید بشناسید
درخت انار . انار

خواص انار را بیش از انچکه میدانید بشناسید

درخت انار

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی انار است . انار گیاهی است از خانواده ی Puniaceae، درخت کوچکی دارد با شاخهه ای کمی تیغدار برگهای آن کاملاً سبز و براق، گل آن به رنگ قرمز اناری و دارای تعداد زیادی اتمین (آلت نر و یک تخمدان که دارای شاخه های متعدد می باشد. میوه ی آن کروی شکل با تاجی بر سر، پوست میوه ی آن ضخیم و قرمز و در بعضی ارقام سفید یا سیاه، داخلی میوه تعداد زیادی دانه ی استخوانی و سخت وجود دارد که اطراف هر دانه را پوشش  آبدار و قرمز رنگ یا سفید رنگ شفاف شیشه ای فراگرفته است، طعم آن در ارقام مختلف، شیرین یا ترش یاترش و شیرین (میخوش) است. انار یک گیاه نیمه گرمسیری است که از قدیم در مناطق نیمه گرم ایران میروید و مشهور است که از سرزمین ایران برخواسته است. در ایران در بلوچستان، مناطق مرکزی و اطراف کویر مرکزی، مناطق غربی و شمال ایران به طور وحشی وجود دارد. و در مناطق نیمه گرم ایران به طور پرورشیکاشته می شود. در بین النهرین، شمال آفریقا، جنوب اروپا و اسپانیا نیز انتشار دارد.

نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از نار – رمان -الفان.

میوه ی انار

طبیعت آن: طبیعتی سرد وتر دارد.

ترکیب شیمیایی: در هر ۱۰۰ گرم پولپ قرمز رنگ یا سفیدرنگ که اطراف دانه های انار را فرا گرفته است در حالت خام، آب ۸۲ گرم – پروتئین ۰/۵ گرم مواد چرب ۰/۳ گرم – هیدراتهای کربن ۱۶ گرم – کلسیم ۳ میلی گرم ریبوفلاوین ۰/۰۳ میلی گرم -نیاسین ۰/۳ میلی گرم -فسفر ۸ میلی گرم -آهن ۰/۳ میلی گرم – سدیم ۳ میلی گرم – پتاسیم ۲۵۹ میلی گرم تیامین ۰/۰۳ میلی گرم در میوه ی انار ویتامینهای BBB B و C چهار میلی گرم فراوان وجود دارد.

خواص درمانی میوه ی انار در طب سنتی:

داروی گیاهی مقوی کبد

داروی گیاهی مقوی قلب

۱- آب آن را بنوشید. برای صاف کردن صدا، رفع حکه و باز کردن رنگ پوست صورت نافع است، قابض می باشد، مقوی کبد و نوع شیرین آن مقوی قلب است، یرقان و خفقان را درمان میکند، خون را تصفیه می نماید، سرفه ی گرم را تسکین میدهد، ادرار را زیاد می کند و در گرم مزاجان باعث نعوظ می شود.

۲- آب ترش و شیرین آن را با ۱۰۰ گرم شکر مخلوط کنید و بخورید. مسهل صفرا و مقوی معده است، برای تبهای صفراوی و جرب مفید است، ویار زن حامله، زردی رنگ صورت و خماری را برطرف می کند.

۳-انار ترش و شیرین را با پیه داخل آن بکوبید و با قند بجوشانید و آب آن را بنوشید. از استفراغ جلوگیری میکند. کسانی که قبل از غذا استفراغ میکنند باید قبل از غذا آن را بخورند.

۴- با آب آن هر روز چند بار دهان را بشویید. زخم های دهان را درمان میکند.

۵- اگر پس از درمان یرقان هنوز رنگ چشم زرد است، آب انار ترش را در چشم بچکانید، برطرف می شود.

درمان گیاهی کری

۶ هر شب کمی آب آن را با زهره ی گاو مخلوط کرده و در گوش بچکانید. کری را درمان میکند.

درمان گیاهی سرفه خونی

یک انار کامل را بسوزانید بعد نرم بسایید و باعسل مخلوط کرده و بر سینه و پشت ضماد کنید سرفه ای که همراه با خون باشد را درمان میکند.

درمان گیاهی سفلیس

۸ آن را شکافته و چند قسمت کنید و در سرکه بپزید، بعد آن را بکوبید تا مثل خمیر شود، سپس روی زخم بمالید. زخم سفلیس و زخم آتشک را درمان میکند.

۹- ترش آن را در آب کم بپزید، بعد بکوبید و نیمه گرم آن را ضماد کنید. زخم آلت را درمان میکند.

۱- آب آن را در ظرف مسی قرمز و سفید نشده ریخته و بجوشانید و به بدن بمالید. خارش و جوشهای – .خارشیدار را درمان میکند

درمان گیاهی چرک گوشه ناخن

۱۱- یک عدد سالم و آبدار آن را در کنار آتش ملایم بپزید، بعد خوب له کرده و ضماد کنید و رویش را ببندید. چرک گوشهای ناخن را برطرف می کند.

۱۲- سر یک انار شیرین را سوراخ کرده و روی آتش ملایم بگذارید و به دفعات تا آنجا که گنجایش داشته باشد، روغن بادام شیرین یا روغن بنفشه در آن ریخته تا جذب شود، سپس آن را فشار دهید و بمکید. برای رفع درد سینه و سرفه یا مزمن خشک  بسیار نافع است.

۱۳- داخل انار را خالی کرده و در آن روغن گل سرخ بریزید و روی آتش ملایم گذارید، سپس چند قطره در گوش  بچکانید. برای درد گوش  بسیار نافع است.

مضرات انار

اسراف در خوردن آن، غذا را در معده فاسد میکند، معده را شست می نماید و ایجاد نفخ می کند. مصرف زیاد انار ترشی رودهها را خراشی میدهد، به خصوصی اگر ناشتا خورده شود ممکن است موجب التهاب روده ها شود. اگر با هسته خورده شود قابضی است. ایجاد تشنگی می کند. نیروی جنسی را در سردمزاجان کاهش میدهد و برای سردمزاجان مضر است. مصلح آن: در اشخاصی سردمزاج زنجبیلی پروده است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *