خواص باور نکردنی از نیل گیاهی….


خواص باور نکردنی از نیل گیاهی….

خواص باور نکردنی از نیل گیاهی....

نیل گیاهی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی نیل است . نیلماده ای است آبی رنگ لاجوردی که از برگ گیاه نیل گرفته می شود، گیاه آن از خانواده Leguminosae و دو ساله یا چند ساله است. ساقه  پرشاخه ی آن به بلندی تایک ونیم مترمی ئرسد. برگهای آن پری مرکب فرد می باشد که معمولاً یازده تانوزده برگچه دارد، در بعضی موارد تعداد برگچه ها کمی کمتر یا بیشتر است، هر برگچه کوچک، بیضی و نوک تیز می باشد.گل های آن به شکل سنبل یا خوشه  به است. زادگاه این گیاه مشرق شبه قاره  هندوستان و بنگال شرقی است و در مناطق حاره ای آسیا، آفریقا، آمریکا و مالزی و جامائیکا نیز انتشار دارد. نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:نیل پر طاووسی - نیل خوراکی - لاجورد - اندیگونیل طبیعی. 

طرز تهیه نیل:

برگ و شاخه های گیاه نیل را به مدت ۲۴ ساعت در آب ریخته می خیسانند و پس از آن ده تا پانزده دقیقه خوب به هم میزنند؛ زیرا ماده  عامل و رنگی نیل که اندیگوتین میباشد مادام که در داخل شاخه و برگ گیاه است ماده بی رنگ می باشد ولی همین که در مجاورت هوا قرار گرفت در اثر اکسیده شدن به رنگ لاجوردی درمی آید. پس از آن مایع به دست آمده را خشک می کنند و نیل را به دست می آورند.طبیعت آن: گرم و خشک است. ترکیب شیمیایی: ماده اندیگوتین -گلوکوزید اندیکان در آن وجود دارد.

خواص درمانی نیل:

۱- اگر ۰/۲ گرم از آن با داروهای مناسب خورده شود، برای رفع سرفه  شدید اطفال که از شدت سرفه قی می کنند نافع است.

درمان گیاهی سرفه

۲- اگر گرم از گرد آن با داروهای مناسب خورده شود، برای رفع درد سینه و کلیه مفید است، خونریزی را بند می آورد و برای جلوگیری از اخلاط خونی سینه و درمان زخم های ریه مفید می باشد.۳- اگر گرم از گرد آن را با سکنجبین مخلوط کنید و بخورید، برای اطفال نافع است.

درمان گیاهی استسقا

۴- گرم از گرد آن را با مغز فلوس کوبیده مخلوط کنید و بخورید. برای رفع استسقامفید است.۵- اگر آن را با آب بسایید و بر ناف اطفال بمالید، مانند مسهل عمل می کند و اگر به پشت آلت تناسلی اطفال مالیده شود، ادرار که بند آمده است را باز می کند.۶- ضماد آن برای درمان زخم های بدو التیام جراحت های کهنه نافع است.

درمان گیاهی بواسیر

۷- اول موضع را با آب بارهنگ و عسل بشویید، بعد محلول نیل که در آب گرم تهیه شده باشد را به موضع بمالید. برای تسکین درد بواسیر مؤثر است.۸- آن را در آب حل کنید، بعد پارچه ای به آن آغشته کرده روی موضع ببندید. ضربه خوردگی ناخن را درمان می کند.۹- آن را در آب جوش حل کنید و آنقدر به هم بزنید تا کف کند، بعد با چاقو یا دُم قاشق کف های آن را بگیرید و بر موضع بمالید و هفت روز هر روز هفت بار این کار را تکرار کنید. رشکا یا اگزمای کودکان را درمان می کند

مصرف زیادتر از حد مجاز حتانیم گرم از آن مسموم کننده است و حتماً باید طبق نظر پزشک مصرف شود


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد